تاریخ 1391/09/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يبوست علت شايع سردردهاي مزمن
ميوه، سبزي و روغن زيتون مفيد براي رفع يبوست

يک متخصص دستگاه گوارش گفت: افرادي که بخش عمده غذاهاي مصرفي آنها شامل مواد پروتئيني و کم فيبر است بيشتر در معرض ابتلا به يبوست و سردرد هستند.  
دکتر سيد محمود اسحاق حسيني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين که يکي از علل مهم سردردهاي مزمن يبوست است، گفت: هر انسان کامل در روز 1 تا 2 بار دفع دارد و اگر اين تعداد به 2 بار در هفته برسد در اصطلاح فرد دچار يبوست مي شود و در صورت عدم درمان سردردهاي وي ادامه خواهد يافت.  
وي با بيان اين که به طور معمول افراد در سنين بالا دچار يبوست مي شوند، تصريح کرد: اين افراد به اختلالات فونکسيونل، ارگانيک و حرکتي و ترانزيتي و اختلال در محتويات روده مبتلا مي شوند که بروز اين دسته از اختلالات موجب کاهش فعاليت دستگاه گوارش مي شود و فرد را دچار يبوست و سردردهاي مزمن مي کند.  
اين متخصص دستگاه گوارش خاطرنشان کرد: بيماري سيروز کبدي و اختلالات انعقادي موجب لخته شدن خون در مغز مي شود که در صورت خارج نکردن آن فرد دچار سردردهاي مزمن، تومور مغزي و اختلال در بينايي خواهد شد.  
دکتر اسحاق حسيني با اشاره به اين که مصرف غذاهاي کم فيبر و پروتئيني موجب يبوست و سردرد مي شود، افزود: افراد در سنين بالا مي توانند با مصرف سبزي و ميوه و جوانان با مصرف زيتون و روغن زيتون از مبتلا شدن به يبوست و سردرد ناشي از آن جلوگيري کنند.  
وي مصرف برخي داروها نظير داروهاي ضدافسردگي، آنزايتي و پارکينسون را از ديگر عوامل ابتلا به يبوست دانست و گفت: به طور کلي افراد مي توانند با مصرف مايعات، تغيير در رژيم غذايي و مصرف ملين هاي حجم دهنده مثل پودرپسيليوم و موسيليوم در کوتاه مدت از ابتلا به يبوست جلوگيري کنند.  
وي در پايان با بيان اين که قرار گرفتن در يک محيط تاريک تاثيري در آرام کردن سردرد ندارد، تاکيد کرد: داروي کدئيين از دسته مخدرها است و احتمال ابتلا به يبوست در افرادي که از اين دارو به منظور رفع سردرد استفاده مي کنند بيشتر است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان