تاریخ 1391/06/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بهمني تاکيد کرد:
بانک ها بيش از توان خود تسهيلات پرداخت کرده اند

رئيس کل بانک مرکزي با رد اين ديدگاه که «بانک ها به توليد منابع نمي دهند» تاکيد کرد: سيستم بانکي بيش از توان خود تسهيلات پرداخت کرده است.  
دکتر محمود بهمني در گفت و گو با ايسنا با بيان مطلب فوق از بانک ها درخواست کرد که منابع خود را مديريت کنند و فروش اموال مازاد خود را براي تجهيز منابع به کار گيرند.  
بهمني در ادامه با بيان اين که «از مسئولان بانکي مي خواهيم در وصول مطالبات معوق تلاش کنند» گفت:حجم مطالبات معوق بانکها از مرز 60 هزار ميليارد تومان و نقدينگي از 387 هزار ميليارد تومان عبور کرده است و هم اکنون ميزان مطالبات معوق نسبت به کل منابع سيستم بانکي به 3.17 درصد رسيده است.  
به گزارش ايسنا، رئيس جمهور در آخرين گفت وگوي تلويزيوني خود با مردم تاکيد کرده بود: يکي ديگر از سياست هاي ما اين است که معوقات بانکي بايد برگردد. بسياري از صنايع ما که به بانک بدهکار هستند، املاک و اموال و سهامي دارند که با آن مي توانند معوقات را پس بدهند، يا برخي از بانک ها از بانک مرکزي اضافه برداشت کردند، ما به آنها گفتيم اگر اين پول ها براي صنعت هزينه شده است، دست شما را مي بوسيم، اما اگر براي خريد و فروش ارز آنها را برداشت کرده ايد، بايد برگردانيد.  
همچنين مديرکل اعتبارات بانک مرکزي پيش از اين از تشکيل ليست سياه براي بدهکاران بانکي خبر داده بود. 
به گفته او، فهرست سياه متشکل از کساني است که بدهي معوق دارند و با اين که بانک مرکزي بارها تعيين تکليف کرده و تمديد قرار داد داشته است، ولي هنوز منابعي که دريافت کرده اند را بازپرداخت نکرده اند.  
اين ارقام حاکي از رشد 165 هزار ميليارد توماني مطالبات سيستم بانکي از بخش هاي دولتي و غيردولتي طي سال هاي 86 تا فصل نخست سال 90 است.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان