تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهدي‌شهر:
حفظ کشاورزي مهدي‌شهر از سيل منوط به اجراي آبخيزداري است

سرويس خبر

حميد عبدوس روز جمعه در گفت و گو با ايرنا، ابراز داشت: مهدي‌شهر شهرستاني کوهستاني است که ميانگين بارش‌ آن در سال به 350 ميليمتر مي‌رسد و توجه ويژه براي تخصيص اعتبار به منظور اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در مهدي‌شهر نقشي مهم در کنترل سيلاب و مهار سرعت آب و تقويت سفره‌هاي آب زيرزميني دارد.

وي ادامه داد: شهرستان مهدي‌شهر 12 تا 15 حوضه آبخيزدار دارد که اصلي‌ترين فعاليت‌هاي اقليمي و محيطي براي حفظ آب، خاک و پوشش گياهي در اين منطقه انجام فعاليت‌هاي آبخيزداري و آبخوان‌داري است. وي بيان کرد: سفره‌هاي آب زيرزميني مهدي‌شهر به سفره‌هاي آب زيرزميني شهرستان‌هاي سمنان و سرخه متصل است و اگر تخصيص اعتبار براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در مهدي‌شهر ويژه ديده شود، بدون شک اين اقدام در تقويت سفره‌هاي آب‌ زيرزميني در پايين دست موثر است.

عبدوس يادآور شد: چشمه روزيه در شهرستان مهدي‌شهر تامين‌کننده آب آشاميدني شهر سمنان است و تقويت طرح‌هاي آبخيزداري در اين منطقه به بهبود شرايط آبي کمک مي‌کند.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهدي‌شهر تصريح کرد: سال گذشته به منظور تقويت پوشش گياهي 550 هکتار از عرصه‌هاي منابع‌طبيعي اين شهرستان با مشارکت بهره‌برداران کپه‌کاري شد.

وي خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته طرح‌هاي آبخيزداري و آبخوان‌داري خوبي در مهدي‌شهر اجرا شد که از لحاظ وسعت و حجم طرح در اين شهرستان با کارهاي انجام شده در 10 سال گذشته آن مدت برابري مي‌کند، اما بايد بيش از پيش به طرح‌هاي آبخيزداي توجه شود.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهدي‌شهر بيان کرد: در سه سال گذشته 28 هزار متر مکعب طرح‌هاي آبخيزداري در حوضه‌هاي آبخيز شهرستان مهدي‌شهر از محل صندوق توسعه ملي اجرايي شد.

وسعت عرصه‌هاي منابع طبيعي شهرستان مهدي‌شهر 395 هزار هکتار است.

در سرشماري 95 مشخص شد شهرستان مهدي‌شهر 47 هزار و 475 نفر جمعيت در 15 هزار و 226 خانوار دارد که 41 هزار و 673 نفر جمعيت شهري و پنج هزار و 802 نفر جمعيت روستايي را شامل مي‌شود.

شهرستان مهدي‌شهر در فاصله 20 کيلومتري شمال شهر سمنان قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان