تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هزينه و فايده گشايش مراکز آموزشي در ايام کرونا

رحمان سعادت- عضو هيات علمي دانشگاه سمنان

مدتي است که از بازگشايي نصف و نيمه مدارس و دانشگاه‌ها مي­گذرد. اين امر موجب نگراني‌هاي بين مردم و مسئولين شده است. طبيعتاً آموزش براي هر کشوري اهميت دارد و بدون آموزش نمي­توان آينده روشني براي هر کشوري رقم زد. اما آموزش به چه قيمتي؟! يکي از مولفه‌هاي علم اقتصاد قيمت است. قيمت به ما مي‌گويد که يک کالا و يا يک خدمت چقدر مي‌ارزد. در اقتصاد هيچ چيز مجاني وجود ندارد و قيمت با توجه به شرايط زماني و مکاني تعيين مي‌شود؟ آيا براي کشور و خانواده‌ها امکان اين همه هزينه کلان در حوزه آموزش وجود دارد؟ واقعا در شرايط کرونا قيمت آموزش چقدر است. آيا روش هزينه و فايده ما را مجاب مي‌کند که هزينه‌هاي فراوان آشکار و غير‌آشکار براي آموزش در شرايط کرونا پرداخت کنيم؟ چگونه هزينه آموزش در شرايط کرونا اندازه گيري نماييم؟ اگر به اين سوال‌ها بتوانيم جواب بدهيم، مي‌توانيم در مورد بازگشايي مدارس دانشگاه به درستي قضاوت کنيم و در مورد حضور و عدم حضور کودکان در مدرسه تصميم‌گيري کنيم.

در علم اقتصاد به ويژه اقتصاد خرد هزينه‌هاي به دو بخش هزينه‌هاي آشکار و غير‌آشکار تقسيم مي‌شود. هزينه‌هاي آشکار هزينه‌هاي هستند که قابل مشاهده است و به صورت حسابداري قابل ثبت و حساب است. در مقابل هزينه‌هاي غير‌آشکار هزينه‌هاي هستند که به راحتي قابل رويت نيستند، ولي در بلندمدت خود را نمايان مي‌کنند که نمود واقعي آن هزينه فرصت است که بايستي در محاسبات به نوعي لحاظ شود. براي مثال اگر خانواده‌ها هزينه مدارس غير‌انتفاعي را پرداخت نکنند، مي‌توانند اين پول را در بازارهاي پولي و مالي سرمايه‌گذاري کرده و سود کسب کنند و اين سود جزو هزينه‌هاي فرصت و غير‌آشکار محسوب مي‌شود. در کنار مفهوم هزينه فرصت بهتر از علم آمار احتمال نيز استفاده کنيم. بر اساس نظريه احتمال اگر وضعيت کرونا در کشور و استان‌ها قرمز باشد، احتمال ابتلا به کرونا افزايش پيدا مي‌کند. با افزايش ابتلا، هزينه و قيمت آموزش نيز افزايش مي‌يابد. آنچه از اخبار رسمي و غير‌رسمي شنيده مي‌شود، اين است که وضعيت در اکثر استان‌ها قرمز و يا در مرز هشدار است. بنابراين در اين شرايط باز گشايي مدارس، يعني آموزش پرهزينه و پرخطر و اين امر هزينه‌هاي زيادي بر دوش خانوار‌ها مي‌گذارد و برخي از اين هزينه‌ها جبران‌ناپذير است.

بنابراين اگه واقع‌بينانه به مسائل نگاه کنيم به نظر مي‌رسد بازگشايي مدارس و دانشگاه‌ها در شرايط فعلي يک اقدام پرخطر است و عقل حکم مي‌کند که دفع خطر احتمالي بايستي ملاک رفتار‌هاي فردي و جمعي ما باشد و از آموزش‌هاي حضوري گسترده جلوگيري نماييم.

از سوي ديگر رفتارها و سياست‌هاي دولت در ارتباط با مسايل مختلف نشان داده است اقدامات تدبير و اميد حساب شده نيست و عملا دولت در مقابل سياست‌هاي غلط خود هيچ مسئوليتي را نمي­پذيرد و مردم را مقابل اين مشکلات تنها مي‌گذارد. بنابراين افراد و خانواده اطمينان خاطر از پيامدهاي سياست‌هاي دولت ندارند و بايستي خود خانواده‌هاي بدون توجه به برنامه‌هاي دولت تصميم صحيح را اتخاذ کنند. گرچه بازگشت به شرايط عادي زندگي و برگشت به شرايط ايده‌آل آموزش و پژوهش برنامه همه کشور‌ها از جمله کشور عزيزمان است و انشاا. . . به زودي چنين اتفاقي رخ دهد. اما احتياط شرط عقل است.

در شرايط ابهام و نااطميناني بهترين روش استفاده از روش گام تصادفي است. بدين معني که انتظار مي‌رود که رفته‌‌رفته ويروس کرونا براي انسان‌ها شناخته‌تر شود و کم‌کم دانشمندان بتوانند روش‌ها و متد‌هاي براي مبارزه و مقابله و واکسينه کردن آن را کشف و شناسايي کنند. به ميزان پيشرفت و کاهش خطر مي‌توان در بازگشايي مراکز مختلف به ويژه مدارس و دانشگاه‌ها اقدام نمود. اگر در بازگشايي مدارس و فعاليت کامل مراکز آموزشي عجله شود هم کودکان در معرض خط قرار مي‌گيرند و هم معلمان و مديران مدارس و مدرسين دانشگاه‌ها در شرايط ابتلا و خطر قرار مي‌گيرند. بنابراين در اين شرايط بايستي در خصوص کرونا دولت اقدام معقولانه‌اي انجام دهد.

آغاز مدارس و دانشگاه‌ها همراه با شروع فصل پاييز است. پاييز امسال متفاوت از سال‌هاي گذشته است. ايام پاييز فصل اوج گيري آنفلوانزا هست و امسال به نظر مي‌رسد ويروس آنفلوانزا همراه با ويروس کرونا پاييز ديگري را رقم مي‌زند و تشخيص کرونا و آنفلوانزا ممکن است هزينه‌هاي خانوار و کشور را در حوزه بهداشت افزايش دهد و اگر مراقبت‌هاي لازم صورت نگيرد، ممکن است شرايط براي خانوارها بسيار سخت و دشوار گردد. بنابراين بهتر است که بسيار با احتياط عمل شود. پاييز در راه است و احتمال بروز موج سوم کرونا زياد است. لازم است در خصوص آموزش با تدبير عمل نمود تا اميد دوباره رخ نمايد.

والسلام


نسخه چاپي ارسال به دوستان