تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
زنگنه در صحن بهارستان:
از هر پيشنهادي براي فروش نفت استقبال مي‌کنيم

وزير نفت با اشاره به جنگ تمام عيار اقتصادي دشمن عليه کشور تاکيد کرد: وزارت نفت از هر پيشنهادي براي فروش نفت و عرضه آن در بورس استقبال خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در جلسه علني صبح مجلس شوراي اسلامي ضمن ارائه‌ي گزارشي از عملکرد وزارت نفت و برنامه‌هاي توسعه بيان کرد: امروز کشور در جنگ تمام عيار اقتصادي که از سوي آمريکا و رژيم صهيونيستي با همکاري متفقين‌شان بر ملت ايران تحميل شده است قرار داريم و آنها مي‌کوشند تا بر ابعاد اين تحريم بيفزايند. اکنون لازم است همانند دوران دفاع مقدس همه ارکان نظام به ويژه دولت و مجلس شوراي اسلامي با هم‌انديشي به صورت يکپارچه عمل کنند.

وي در ادامه اظهار کرد: بنده امروز گزارشي در خصوص برنامه‌هاي وزارتخانه در راستاي اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در 8 محور به نمايندگان ارائه خواهم کرد. افزايش ظرفيت توليد در ميادين مشترک نفتي، دوري از خام‌فروشي و توسعه صنعت پتروشيمي، توسعه گازرساني، افزايش صادرات گاز، حمايت از ساخت داخل و شرکت‌هاي دانش‌بنيان، جمع‌آوري گازهاي مشعل نفت، مقابله با تحريم‌ها و ريل‌گذاري براي آينده از جمله محورهايي است که وزارت نفت در آن برنامه‌ريزي داشته است و بنده گزارش آن را تقديم نمايندگان مي‌کنم.

وزير نفت در ادامه با اشاره به برنامه‌هاي وزارتخانه براي افزايش ظرفيت توليد در ميادين مشترک بيان کرد: وزارتخانه در اين حوزه ميادين مشترک را اولويت‌بندي کرده است، اکنون ميدان غرب کارون و ميدان پارس جنوبي دو ميادين مشترکي هستند که وزارتخانه با برنامه‌ريزي، ظرفيت توليد را در آنها افزايش داده است.

وي ادامه داد: در ميدان غرب کارون در سال 1392 ما روزانه 70 هزار بشکه توليد داشتيم اما در سال 1399 اين توليد به 40 هزار بشکه در روز رسيده است و ما از همسايه‌هاي خود عقب نيستيم. قراردادهاي نفتي نيز براي افزايش توليد در ساير ميادين مشترک بسته شده است. طرح‌هاي ديگري براي توسعه و افزايش سطح توليد در نظر گرفته شده است. از سال 1397 تاکنون 23 قرارداد امضاء شده است و در سفر رئيس مجلس شوراي اسلامي به استان خوزستان عمليات دو ميدان نيز آغاز شد تا بتوانيم توليد را حفظ کرده و آن را افزايش دهيم.

وي در ادامه تاکيد کرد: در حوزه گاز توليد ما به پارس جنوبي باز مي‌گردد. تاکنون 150 هزار ميليارد دلار در پارس جنوبي سرمايه‌ گذاري شده است. افتخارات صنعت گاز و پتروشيمي به جمهوري اسلامي ايران باز مي‌گردد. در حوزه نفت قبل از انقلاب نيز کارهايي صورت گرفته بود اما در حوزه پتروشيمي و صنعت گاز هرچه که امروز برخوردار مي‌باشند ثمره کار جمهوري اسلامي ايران است. در حوزه گاز ميدان پارس جنوبي در سال 1384 حدود 140 ميليون مترمکعب در روز توليد داشته است. در سال 1392 اين رقم به 280 ميليون مترمکعب رسيده است و امروز نيز به 750 ميليون مترمکعب در روز دست يافته‌ايم. به عبارت ديگر در طول 7 سال گذشته 420 ميليون مترمکعب در روز ظرفيت توليد پارس جنوبي افزايش داشته است يعني رقمي معادل 2.6 ميليون بشکه نفت.

وزير نفت اضافه کرد: اگر ما قصد داشتيم اين سوخت را براي داخل کشور تامين کنيم بايد ده‌ها پالايشگاه مي‌ساختيم که به محيط زيست آسيب‌هاي جدي وارد مي‌کرديم و شرايط زندگي را دشوارتر مي‌کرديم، به همين علت بود که بنده چند روز پيش بيان کردم که پالايشگاه‌سازي به محيط زيست آسيب جدي وارد مي‌کند. کارهاي ماندگاري در پارس جنوبي صورت گرفته است، 17 فاز پارس جنوبي در دريا به اتمام رسيده است و تنها بخش خشکي يک پالايشگاه باقي مانده است. بنده از کميسيون‌هاي تخصصي دعوت مي‌کنم تا با حضور در منطقه از پارس جنوبي بازديد کنند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: در خصوص خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک که به صادرات کشور تنوع بخشيده و حدود 1000 کيلومتر مي‌باشد گام‌هاي بزرگي برداشته شده است. در حوزه دوري از خام‌فروشي و توسعه صنعت پتروشيمي ما توانسته‌ايم توليد را از 12 ميليون تن در سال 1375 به 56 ميليون تن در سال 1392 برسانيم و با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در سال 1404 اين رقم به 133 ميليون تن خواهد رسيد. ما جهش بزرگي در حوزه پتروشيمي داشته‌ايم که ان‌شاء‌الله جهش دوم تا سال ديگر به اتمام مي‌رسد و تا سال 1404 جهش سوم گام بزرگتري برداشته مي‌شود. در حوزه صادرات فرآورده‌هاي نفتي با اقداماتي که براي توسعه پالايشگاه‌ها شده است نسبت به سال 1391 صادرات ما چهار برابر شده است که اين اقدام براي دورزدن تحريم‌ها گام بزرگي است.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: ميزان توليد بنزين در کشور از 52 ميليون ليتر بنزين در روز به 107 ميليون ليتر در روز رسيده است. طرح‌هاي نوسازي و بهسازي پالايشگاه‌ها نيز نظير پالايشگاه آبادان، بندرعباس و اصفهان در دستور کار قرار دارند. با اجراي قانون توسعه پتروپالايشگاه‌ها و حمايت از صنايع پايين دستي که سال گذشته در مجلس شوراي اسلامي مصوب شد گام‌هاي بلندتري در اين حوزه برخواهيم داشت. تاکنون براي اجراي اين قانون 20 طرح تاييد شده است و مجوزهاي لازم براي آن صادر مي‌گردد. پنج پالايشگاه نفت و سه پالايشگاه ميعانات گازي و 12 طرح بهسازي در پالايشگاه‌هاي مختلف در قالب اين 20 طرح که قرار است مجوز دريافت کند ديده شده است. امروز ما حدود 5.8 ميليارد دلار به صنايع پايين‌دستي پتروشيمي‌ها خوراک مي‌دهيم.

وزير نفت در ادامه تصريح کرد: ما براي توسعه صنايع پايين‌دستي پتروشيمي‌ها حاضر به تامين خوراک و بازار محصول و يارانه تسهيلات هستيم. از مجلس شوراي اسلامي نيز انتظار داريم براي معافيت‌هاي مالياتي و تنفس خوراک ما را در اين حوزه ياري کند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده براي توسعه گازرساني، بيان کرد: در حوزه توسعه گازرساني اقدامات بزرگي با همکاري مشترک مجلس شوراي اسلامي و دولت انجام شده است. امروز 83 درصد جمعيت روستايي از گاز برخوردارند و 99 درصد جمعيت شهري داراي گاز هستند، 94 درصد جمعيت کل کشور از گاز طبيعي برخوردار هستند و 33 هزار روستاي کشور تحت پوشش گازرساني قرار دارند. در برنامه ما برخورداري 95 درصد جمعيت کشور با اولويت مناطق محروم است.

وي در ادامه با اشاره به تحريم‌هاي نفتي بيان کرد: ما تمام تلاش خود را براي دورزدن تحريم‌ها به کار بستيم و از هر کسي که امکان داشته کمک گرفتيم. مجلس شوراي اسلامي نيز بايد در قالب ديپلماسي بين‌المجالس در اين حوزه به ما کمک کند. ما نمي‌گوييم که کار ما بي‌نقص است، ما نيز نياز به کمک داريم حتي در خصوص عرضه نفت در بورس نيز بنده دغدغه‌هاي نمايندگان را شنيده‌ام و ما آماده هستيم تا با همکاري يکديگر راه مناسبي را پيدا کنيم. امروز ما در جنگ نابرابر عليه ملت ايران هستيم و در اين شرايط ما از هر پيشنهادي براي فروش نفت حمايت مي‌کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان