تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نقدي به طرح سه فوريتي نمايندگان براي پاسخ به تهديدات آمريکا
باور کنيم آمريکا نمي‌تواند مکانيسم ماشه را فعال کند
   نويسنده : هديه گل‌محمدي

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از تهيه طرح سه فوريتي در واکنش به تلاش آمريکا جهت فعال سازي مکانيزم ماشه خبر داد و گفت که اين طرح پاسخ قاطع مجلس به تهديدات آمريکا است.

ابراهيم رضايي اظهار کرد: تعدادي از نمايندگان طرحي با قيد سه فوريت تهيه کردند که در صورت فعال سازي مکانيزم ماشه و تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران اقدام مقابله به مثل صورت گرفته و بر اساس آن ما بخشي از محدوديت‌هاي برجامي را اجرا نخواهيم کرد که از جمله اش توقف اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي است. در اين طرح به موضوع توليد و فروش آب سنگين تحقيق و توسعه و ايجاد زمينه براي فعالسازي 190 هزار سو برق هسته‌اي هم اشاره شده است. در واقع ما در اين طرح دولت را ملزم به مقابله با مثل در واکنش به اقدام يکجانبه گرايانه فعال کردن مکانيزم ماشه توسط آمريکا کرده‌ايم.

اين سخنان و طرح البته موضوع تازه‌اي نيست. نمايندگان مجلس در يک ماه اخير بارها و بارها درباره چگونگي مقابله با فعال سازي مکانيسم ماشه توسط آمريکا اظهارنظر کردند؛ اما اين اظهارنظرها در حالي است که بارها و بارها مقامات خارجي درگير با اين موضوع، تاکيد کرده‌اند که آمريکا امکان فعال سازي مکانيسم ماشه را ندارد. مکانيسم ماشه راهکار پيش‌بيني شده در توافق هسته‌اي سال 2015 کشورهاي 1+5 با ايران است. بر اساس اين توافق، هرگاه يکي از کشورهاي طرف قرارداد از انجام تعهدات خود سرباز زند، طرف مقابل نيز از حق عدول از اين توافق برخوردار خواهد شد. قريب به يک ماه پيش مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا به مقر نيويورک سازمان ملل متحد رفت تا در ديدار با ديان ديجاني سفير و نماينده دائم اندونزي در سازمان ملل متحد که رياست دوره‌اي اين شورا را هم برعهده دارد، درخواست دولت ترامپ را براي بازگرداندن تحريم‌هاي شوراي امنيت عليه ايران ارائه دهد.

در اين ديدار که برايان هوک نماينده مستعفي آمريکا در امور ايران وزير خارجه ترامپ را همراهي کردند، پمپئو نامه‌اي را با امضاي کلي کرافت نماينده دائم آمريکا در سازمان ملل متحد ارائه داد که طي آن اعلام شده است ايران به تعهدات برجامي خود عمل نکرده و همچنين ممنوعيت تسليحاتي را نقض کرده است.

سه کشور اروپايي عضو برجام بلافاصله پس از اقدام پمپئو با صدور بيانيه‌اي اعلام کردند که از اقدام آمريکا براي به کارگيري مکانيسم ماشه عليه ايران حمايت نمي‌کنند. «جوسپ بورل» مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بيانيه به صراحت اعلام کرد که واشنگتن حق استفاده از قطعنامه 2231 را ندارد. وي با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: بارها اعلام کرده‌ام که چون آمريکا به يکطرفه در تاريخ 8 مِي 2018 از برجام خارج شد و در هيچ‌يک از فعاليت‌هاي مرتبط با اين توافق شرکت نکرد، نمي‌تواند به عنوان يکي از برجام، از مکانيسم ماشه در قطعنامه 2231 استفاده کند.

پس از آن دولت بلژيک که نقش هماهنگ‌کننده قطعنامه 2231 را در شوراي امنيت دارد، اعلام کرد آمريکا حق فعال کردن مکانيسم ماشه را عليه ايران ندارد.

نمايندگي بلژيک در سازمان ملل بامداد در پيامي در صفحه رسمي توييتر خود نوشت: از نظر بلژيک موضوع کاملا روشن است: ايالات متحده آمريکا نمي‌تواند [مکانيسم] بازگشت تحريم‌ها را از طريق برجام فعال کند، چرا که در ماه مه 2018 به مشارکت خود در برجام پايان داده است. همچنين دوازدهم شهريور کميسيون مشترک توافق اتمي (برجام) بين ايران از يک سو و از سوي ديگر بريتانيا، آلمان، فرانسه، چين و روسيه در وين برگزار شده و طرف‌ها از عزم خود براي حفظ اين توافق هسته‌اي سخن گفته‌اند. حاضران در اين نشست با اشاره به خروج يکجانبه آمريکا از برجام در سال 2018 متفق‌القول گفته‌اند: آمريکا پس از خروج در هيچ فعاليت مربوط به برجام مشارکت نکرد... و اکنون نمي‌تواند خواستار بازگرداندن تحريم‌هاي شوراي امنيت شود. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در نامه‌اي به رئيس شوراي امنيت سازمان ملل متحد اقدام غيرقانوني ايالات متحده آمريکا براي سوء استفاده از ساز و کارهاي مندرج در توافق هسته‌اي براي احياي تحريم‌هاي ايران را مردود دانسته و تاکيد کرد که آمريکا هيچ حقي براي تلاش در جهت احياي تحريم‌ها ندارد و از همين رو اين اقدام آمريکا بايد از سوي شورا و جامعه بين‌المللي رد شود.

حال با توجه به جميع اين اظهارنظرها، بايد از بعضي نمايندگان مجلس پرسيد چرا با ارائه طرح‌هايي اين چنيني، ناخواسته به عادي‌سازي و امکان سوء استفاده آمريکا از يک اقدام غيرقانوني دامن بزنند؟!

آيا چنين حرفها و طرح‌هايي اين پيام را به آمريکايي‌ها منتقل نمي‌کند که علي رغم همه اظهارنظرها، بعضي‌ها در ايران اعتقادي ندارند که واشنگتن حق استفاده از قطعنامه 2231 و فعال سازي مکانيسم ماشه را ندارد؟! خوب است که نمايندگان مجلس به اين نکته توجه کنند و به دور از بازي‌هاي سياسي و منافع جناحي و با درنظر گرفتن منافع ملي، در نظر و عمل نشان دهند که همگي باور داريم که آمريکا نمي‌تواند مکانيسم ماشه را
فعال کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان