تاریخ 1399/06/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت:
تلاش دولت اين است که چرخه اقتصاد کشور متوقف نشود

رئيس‌جمهور با اشاره به تهيه دستورالعمل اجرايي نحوه بازپرداخت تسهيلات ارزي دريافتي توسط توليدکنندگان و سرمايه‌گذاران، گفت: باتوجه به استجازه دولت از مقام معظم رهبري، توليد کنندگان و سرمايه‌گذاراني که از صندوق توسعه ملي، تسهيلات ارزي دريافت کرده‌اند، مي‌توانند تا انتهاي سال 1399 تسهيلات ارزي خود را به صورت ريالي با صندوق توسعه، تسويه و بدهي خود را پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در يکصد و شصت و پنجمين جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت، خاطرنشان کرد: دولت با سياست‌ها و برنامه ريزي‌هاي خود در جهت تقويت سرمايه‌گذاران و توليد کنندگان به ويژه بخش خصوصي تلاش داشته که در شرايط خاص و سخت اقتصادي تمهيداتي را در نظر بگيرد که چرخه توليد کشور متوقف نشود و تحريم‌هاي غير قانوني آمريکا نتواند لطمه و ضربه‌اي بر اقتصاد کشور وارد کند.

روحاني مصوبه امروز ستاد هماهنگي اقتصادي دولت درمورد تسويه ريالي تسهيلات ارزي توليد کنندگان از صندوق توسعه ملي را فراهم کردن يک فرصت مغتنم براي توليد کنندگاني برشمرد که از صندوق توسعه ملي تسهيلات دريافت کرده‌اند و از رهبر معظم انقلاب بابت حمايت از اين طرح قدرداني کرد.

رئيس جمهور در ادامه با اشاره به فراهم شدن شرايط جديد تسويه ريالي بدهي وام ارزي شرکت‌ها و بنگاه‌هاي توليدي، گفت: اين شرايط مي‌تواند زمينه عرضه سهام بسياري از اين بنگاه‌هاي توليدي در بورس را فراهم کند که هم موجب تقويت بازار سرمايه خواهد بود و هم زمينه را براي تسويه آسان تر بدهي‌هاي اين شرکت‌ها فراهم مي‌کند و هم اجراي طرح توسعه در اين واحدها و بسترسازي لازم را تامين مي‌کند.

روحاني در اين جلسه همچنين از دستگاه‌هاي ذيربط خواست تا مراحل تصويب و اجراي دستورالعمل اجرايي اين مصوبه را به سرعت انجام داده و نسبت به اطلاع رساني لازم اقدام نمايند تا در ماه‌هاي باقيمانده از سال جاري بنگاه‌هاي اقتصادي بتوانند اقدامات لازم را در اين زمينه انجام دهند.

در اين جلسه سرپرست وزارت صمت گزارشي از وضعيت توليد کالاهاي اساسي درکشور و خودرو در کشور و نوسانات قيمت در بازار خودرو ارائه کرد و رئيس جمهور پس از ارائه اين گزارش، تاکيد کرد: وزارت صمت مي‌بايست مراقبت‌هاي ويژه درخصوص قيمت کالاهاي اساسي داشته باشد و دستگاه‌هاي ذيربط چه در تنظيم قيمت‌ها و چه در نظارت بر آن و تنظيم چرخه توليد و توزيع مي‌بايست با هماهنگي دقيق به وظايف خود عمل کنند.

روحاني با بيان اينکه با توجه به واقعيت افزايش توليد و عرضه خودرو در دو ماه اول سال 99 نسبت به سال گذشته، نبايد شاهد عدم تعادل در بازار خودرو باشيم، گفت: اخلال در چرخه توزيع، عرضه و فروش کالا و ايجاد آشفتگي در بازار هم زندگي و معيشت مردم و هم آرامش رواني جامعه را دچار مشکل مي‌کند.

رئيس جمهور تصريح کرد: وزارت صمت مي‌بايست طبق ماموريت و وظايف خود با هماهنگي اصناف و توليد کنندگان اقدامات فوري و لازم را براي تنظيم قيمت کالاهاي اساسي و اقلام مورد نياز مردم که تاثيرات پايه‌اي بر زندگي مردم دارند، انجام دهد.

روحاني با تاکيد بر اينکه در اين مسير بايد سيستم واسطه گري رانت جويانه حذف و نحوه خريد و فروش براي مصرف کنندگان واقعي اصلاح شود، افزود: اين اقدامات بايد به فوريت انجام گرفته و سريعا به مردم در اين خصوص اطلاع رساني شود و اگر در اين مسير مواردي وجود دارد که مي‌تواند مورد استفاده و سودجويي قرار بگيرد بايد سريعا رفع و با هماهنگي و مساعدت نهادهاي مرتبط اين مسير متوقف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان