تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بي‌توجهي به استعدادهاي ناب ورزش استان سمنان
نونهالاني که با پاي تاول‌زده و بي‌مهري‌ها در حال جنگيدن هستند!

ورزش استان سمنان حال و روز خوشي ندارد نه به خاطر شيوع کرونا که در عمل به تعطيلي کشيده شده است بلکه به دليل عدم اميد و شور و نشاط در ميان اهالي ورزش و اينکه سال‌هاست ورزش استان از داشتن يک ورزشکار المپيکي در حسرت بوده است و در شرايط فعلي هم هيچ برنامه مدوني براي رسيدن به موفقيت ديده نمي‌شود و متاسفانه وقتي با برخي مسئولين امر درباره اين موضوع هم صحبت مي‌شويم با جملات تکراري مثل ما کمک کرديم ،جلسه داشتيم، مبلغ دو ميليون تومان داديم و...روبرو مي‌شويم که در دلمان مي‌خنديم چون اين برنامه‌ريزي را شاگردان مدرسه ابتدايي هم بلد هستند.

نکته ديگر اينکه در سال گذشته در مسابقات استعداديابي کشور، استان سمنان در پايين‌ترين رتبه جدول رده بندي قرار گرفت و دلمان به درد آمد که نزديکترين استان به پايتخت و همسايه استان‌هاي بزرگ چرا وضعيت اين چنيني دارد ، بعد از اين اتفاق تاسفبار از زبان مسئولين شنيديم که براي سال آينده برنامه داشته و تلاش مضاعفي خواهند داشت به همين منظور و براي حال و روز ورزشکاراني که در سال گذشته صاحب عنوان شدند بر آن شديم تا گزارشي را تهيه نماييم.

در اين هفته به سراغ الينا صفاجو صاحب تنها مدال طلاي کاروان مسابقات استعداديابي و آيلين قالي‌باف نفر سوم مسابقات استعداديابي رفتيم که‌ اي کاش نمي‌رفتيم چون با ديدن بسياري از واقعيات چند روزي ناراحتي اعصاب گرفتيم ولي براي انجام وظيفه و بيان واقعيات تصميم به انتشار اين گزارش گرفتيم دو ورزشکار موفقي که شاگردان خانم نصيري هستند اين روزها به‌خاطر نداشتن سالن ورزشي تمرينات خود را در پارک شقايق و دور پيست دنبال مي‌کنند و همين امر باعث شده تا پاي برخي از اين نونهالان در گرماي آفتاب تابان و زمين داغ تاول بزند! در شهر سمنان حداقل بالاي چهل سالن ورزشي وجود دارد ولي به دليل عدم سامان‌دهي و بي‌خيالي آقايان حتي يک سالن وجود ندارد تا اين استعدادهاي ناب در آن تمرين کنند حتي سالن‌هايي که به بخش خصوصي واگذار شده با دستور بعضي‌ها که تاب انتقاد و شنيدن حرف‌هاي حق و دلسوزانه خانم نصيري را ندارند، حاضر به اجاره دادن سالن به اين مربي ارزنده کشور نمي‌شوند.

در تهيه اين گزارش به واقعيت‌هايي دست پيدا کرديم که به‌زودي رسانه‌اي خواهد شد ولي نکته مهم بيانگر عدم نظارت کافي مديران اداره ورزش و جوانان استان در بسياري از امور است با توجه به بررسي مشکلات فوق واقعيت اينکه هيچ رمقي براي انجام گفتگو با اين دو ورزشکار نونهال که انگيزه و اميد در آنها موج مي‌زد را نداشتيم اما براي تو دلسرد نشدن آنها گفت‌وگوي بسيار کوتاهي را ترتيب داديم که اميدواريم باعث شادي دل آنها شده باشيم.

لطفا بيوگرافي خودتان را بگوييد.

-الينا صفاجو: متولد دوازدهم مهرماه سال 85، کلاس هفتم در مدرسه نخبگان سمنان هستم.

-آيلين قالي‌باف: متولد بيست و دوم مرداد سال 84، کلاس نهم مدرسه مهرگان مي‌باشم.

از چند سالگي ورزش کاراته را شروع کرديد و چه عناويني کسب کرديد؟

-الينا صفاجو: از سن پنج سالگي به صورت آزاد زير نظر خانم نصيري کاراته را شروع کردم و حدود سه سال است تحت پوشش باشگاه شهرداري قرار گرفته‌ايم در سال 97 عنوان سومي استعداديابي کشور و در سال 98 عنوان اولي را به‌دست آوردم همچنين در سال 98 در سه دوره از مسابقات کاراته وان موفق به کسب مدال طلا و راهيابي به اردوي تيم ملي شدم.

-آيلين قالي‌باف: من هم از پنج سالگي علاقمند به رشته کاراته شدم و با خانم نصيري آغاز کردم و بعد از مدتي کار را زير نظر خانم شريعت‌پناهي ادامه دادم و در حال حاضر دوباره با خانم نصيري در حال تمرين هستم من در مسابقات آزاد بين‌المللي کشور مالزي صاحب عنوان شدم و سال گذشته هم در مسابقات استعداديابي سوم شدم.

نظر شما درباره کاراته سمنان؟

-الينا صفاجو: من عضو تيم استعدادهاي منتخب برتر کشور هستم ولي متاسفانه در استان تيم ليگي وجود ندارد که بتوانيم هميشه در مبارزه باشيم اگر چه بايد از مسئولين شهرداري سمنان نهايت تشکر را داشته باشم چون واقعا از ما حمايت کردند.

-آيلين قالي‌باف: در سمنان حمايت آن‌چناني از ورزشکاران نمي‌شود و اگر چند مربي دلسوز هم وجود نداشته باشند، همين قدر فعاليت هم خبري نيست.

وضعيت تمرينات شما چگونه است؟

-الينا صفاجو: در دوران کرونا در منزل تمرين مي‌کرديم ولي الان که فصل تابستان است صبح در خانه و بعدازظهرها در پارک شقايق و دور پيست تمرين مي‌کنيم.

-آيلين قالي‌باف: روزي پنج ساعت در دو نوبت تمرين مي‌کنيم البته در دوران تحصيل فقط بعدازظهرها.

الگوي فني و اخلاقي شما چه کسي است؟

-الينا صفاجو: تا حالا به الگوي اخلاقي فکر نکرده بودم ولي الگوي فني من آلينکا ترليجه از کشور استراليا است و در داخل کشورسارا بهمن‌يار

-آيلين قالي‌باف: الگوي اخلاقي من پدر و مادرم هستم و الگوي فني هم سارا بهمن‌يار

اوقات بيکاري چه مي‌کنيد؟

-الينا صفاجو: بيشتر کتاب مي‌خوانم و الان در حال خواندن کتاب دختر گمشده هستم.

-آيلين قالي‌باف: فيلم مي‌بينم و فيلم شعمداني آخرين فيلمي است که ديده‌ام.

تحصيلات را تا کجا ادامه خواهيد داد؟

-الينا صفاجو: تا سطح دکتراي دندانپزشکي

-آيلين قالي‌باف: در رشته رياضي و مهندسي

براي آينده خود چه برنامه‌اي داريد؟

-الينا صفاجو: متاسفانه سمنان امکانات ندارد و به ورزشکاران بها داده نمي‌شود و اگر وضعيت اينگونه باشد، براي پيشرفت بايد به دنبال کوچ بود.

-آيلين قالي‌باف: حرف‌هاي الينا واقعيت دارد نبايد ورزشکار از اين سن کم به خاطر نداشتن عدم امکانات ناراضي باشد.

پدر و مادر؟

-الينا صفاجو: تمام زندگي و پشتيبان تا آخر عمر مديون زحمات آنها هستم.

-آيلين قالي‌باف: حامي و بهترين‌هاي دنيا که اميدوارم با کسب موفقيت بيشتر بتوانم کمي از زحمات آنها را جبران نمايم.

کاراته؟

-الينا صفاجو: عشق و علاقه

-آيلين قالي‌باف: زندگي

خانم نصيري؟

-الينا صفاجو: دلسوزتر از ايشان اصلا نداريم.

-آيلين قالي‌باف: مربي توانمند و کاربلد که اميدوارم مسئولين قدر اين سرمايه را بدانند.

المپيک؟

-الينا صفاجو: آرزوي هر ورزشکار

-آيلين قالي‌باف: به اميد رسيدن به المپيک انگيزه‌مان چندين برابر مي‌شود.

يک بيت شعر؟

-الينا صفاجو: خدايا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشي و ما رستگار

-آيلين قالي‌باف: هر کس بد ما به خلق گويد ما چهره به غم نمي‌گشاييم

ما خوبي او به خلق گوييم تا هر دو دروغ گفته باشيم

صحبت پاياني؟

- الينا صفاجو: اميدوارم مسئولين ورزش قهرمانان و ورزشکاران خودشان را بشناسند و با بي‌تفاوتي خود باعث دلسردي ورزشکاران نشوند.

- آيلين قالي‌باف: ضمن تشکر و تقدير از زحمات پدر و مادرم به ويژه مادر عزيزم که با تمام وجودم دوستش دارم، شرايط طوري فراهم شود که بتوانيم ساليان سال براي سربلندي شهر و استان تلاش کنيم و روزي به‌خاطر نامهرباني‌ها مجبور به ترک شهرمان نشويم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان