تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گذري و نظري (طنز)
   نويسنده : مسعود کلاهي

اجاره پشت‌بام تا خانه‌هاي شراکتي

طي روزهاي گذشته صحبت‌هاي فراواني در خصوص اجاره در پشت‌بام تا اجاره‌ي يک خانه توسط دو خانوار به گوش رسيده و گاه در بعضي آگهي‌ها نيز ديده شده است.

البته اين موضوع توسط مسئولين محترم تکذيب شده و خدا‌رو شکر خيال همه‌ي ما نيز راحت شد. اما در اين گرماي تابستان خوابيدن در پشت‌بام حال و هواي ديگري دارد و هيچ اشکالي ندارد اين موضوع رواج پيدا کند، هم از هواي طبيعي و پاک شهرهايي همچون تهران استفاده مي‌کنيم و هم ياد دوران گذشته و خاطرات ايام قديم براي همه‌ي ما زنده خواهد شد. استفاده از پشه‌بند و لحاف و تشک مجاني هم مي‌تواند از مزاياي اين طرح باشد و مستاجران پشت‌بام‌ها از اين شرايط اکازيون لذت ببرند. دورهمي‌هاي پشت‌بام و خوردن هندوانه و بگو بخندهاي شبانه نيز در کنار همسايه‌ها شرايطي را فراهم مي‌کند تا از شر فضاي مجازي هم خلاص شويم. همچنين اجاره‌ي خانه به صورت مشترک نيز از ديگر مزايايي است که تورم و گراني‌ها براي ما مي‌تواند به ارمغان آورده و شاهد ارتباط تنگاتنگ خانواده‌ها در يک خانه باشيم. در اين روش بسياري از مشکلات خانواده‌ها در کنار هم حل شده و در کنار زندگي شاد و دورهمي، مشکلات نيز کمتر خواهد بود. همچنين با کاهش مصرف آب، برق و گاز، مبلغ هنگفت يارانه‌ها نيز پس‌انداز شده و در طول ماه از اين مبلغ لذت مي‌برند. در اين روش ارتباطات بسيار بيشتر شده و دو خانوار با اقوام هم آشنا شده و فصل جديدي از روابط فاميلي هم شکل مي‌گيرد. بچه‌ها نيز بدون رفتن به مهدکودک در کنار هم به بازي و شادي پرداخته و باز هم پس‌اندازي را به خانواده‌ها هديه مي‌دهند. هرچند اين طرح‌ها از سوي دولت تکذيب شده و منکر پشت‌بام اجاره‌اي و خانه‌هاي اجاره‌اي شراکتي شده‌اند اما مي‌توان با ثبت اختراع جديد از سبک زندگي نو، رکوردي ديگر را در بين مسئولان خدمتگذار ثبت کرد!

شفافيت به ما چه؟

نماينده مردم شيراز و زرقان و عضو کميسيون تحقيق، در واکنش به سوال خبرنگار خبرگزاري فارس مبني بر اعلام راي خود در کميسيون تحقيق به پرونده تاجگردون گفته راي من به شما ربطي ندارد و همين را بنويس!

اين موضوع که راي نماينده به ما ربطي ندارد را شايد بتوان هضم کرد فقط کاش اين بي‌ربط بودن را در اسفند ماه و ايام انتخابات به مردم گوشزد مي‌کرد تا تصميم‌گيري در مورد اين نماينده‌ي خادم، راحت‌تر مي‌شد و شايد آن زمان راي مردم فهيم شيراز نيز ربطي به اين نماينده نداشت يا حداقل در آن دوران حرفي از شفافيت آرا و صادق بودن با مردم درميان نبود تا ما توقعات خود را معقول مي‌کرديم و اصلا هيچ توقعي نداشتيم.

البته ما از اين عزيزان توقع بي‌جايي نداشته و همين که در پايان راه نمايندگي رضايت آنها و اطرافيان و خانواده و خويشاوندان و دوستان جلب شود ما هم خوشحال مي‌شويم که انشاالله به کمک ديگر نمايندگان و با راي قاطع به اعتبارنامه آنها اين مهم به انجام مي‌رسد!

بازنشستگاني که همسان سختي مي‌کشند!

بسياري از مستمري‌بگيران وقتي صحبت از همسان‌سازي شد، احساس کردند بايد حقوقشان با ديگر کارمندان يکسان باشد و افزايش دريافتي چشمگيري را داشته باشند. در حالي که اين همسان‌سازي به معناي قرار گرفتن در مسير سخت دوران پيري بوده و بايد ياد بگيرند با ديگر بازنشستگان زير خط فقر و در بستر بيماري افتاده و با تورم دست و پنجه نرم کرده همسان بوده و به زندگي جديد خود عادت کنند. براي اينکه در دوران همسان‌سازي بتوانند زنده بمانند و از زير فشار اقتصادي و تورم سالم بيرون بيايند، مي‌توانند غرور خود را کنار گذاشته هر روز براي ديدن فرزندان به منازل آنها بروند. هم هزينه‌ي کمتري دارد و هم از خطرات آمدن مهمان در امان مي‌مانند براي صرفه‌جويي در آب و برق و گاز و سلامت جسمي خود نيز، ساعاتي را در پارک‌ها گذرانده و از ماندن در منزل خودداري نمايند. تا اطلاع ثانوي نيز حق هيچ‌گونه بيماري پرخرج را نداشته و همچون ديگر همسان‌ها دردها را تحمل مي‌کنند اصولا ما مردم تحمل هستيم و در همه شرايط تحمل مي‌کنيم!

عارف و استعفا از شوراي عالي اصلاح‌طلبان

شنيده شده محمدرضا عارف از اسفند ماه از رياست شوراي عالي اصلاح‌طلبان استعفا داده است و ضربه سهمگيني به بدنه اصلاح کشور وارد کرده است. فعاليت‌ها و اصلاحات ايشان در دوران رياست شوراي عالي اصلاح‌طلبان آن قدر چشمگير و بي‌نظير بوده که استعفاي ايشان را هيچ کس متوجه نشد! اظهارنظرها، نطق‌ها و سخنراني‌هاي اين نماينده‌ي دوره‌ي دهم مجلس شوراي اسلامي اين قدر طوفاني بود که روند اصلاح‌طلبي را در کشور متحول کرد و استعفاي ايشان هيچ رمقي را براي اطلاح‌طلبان باقي نگذاشت.

در اين دوران چند ماهه‌ي بدون رئيس نيز اصلاح‌طلبي ده‌ها سال عقب افتاد و بايد سال‌ها در کوچه و برزن گشت تا چنين رئيسي را دوباره پيدا کرد! گويند با علني شدن اين خبر، صف‌هاي کف‌پوش براي التماس و خواهش از عارف مقابل درب منزل ايشان شکل گرفته و تلاش براي بازگرداندن اصلاح‌طلبي دارند. همچنين با خواهش از ژن‌هاي خوب منزل ايشان براي منصرف کردن عارف از استعفا، تلاش‌ها مضاعف شده است! باشد که اين حادثه‌ي ناگوار براي اصلاح‌طلبان پديدار نشود و اصلاح‌طلبي به روند خود بازگردد!

خودروهايي که محافظ مديران هستند!

شرکت ايران خودرو به تازگي خودروهايي را روانه‌ي بازار کرده است که بسيار هوشمند بوده و با شناسايي مديران، محافظت کامل را از آنها انجام مي‌دهد. اين خودروهاي داخلي که حاصل تلاش صنعتگران و دانشمندان ايراني است قابليت اين را دارد که در صورت چپ کردن، ترکيدن، تصادف، وارد دره شدن و هزاران بلاي ديگر، هيچ گونه آسيبي را به سرنشين آن نرساند و بدون هيچ خط و خش و خونريزي مدير مورد نظر را از گزند آسيب‌ها به سلامت دارد! اين خودروها که به تازگي وارد استان سمنان نيز شده است تقاضاي بسيار بالايي دارد و مديران در صف خريد آن هستند! اين خودروها در استان جواب خود را پس داده و حتي مديران را در ديگر شهرها نيز محافظت مي‌کند. البته مديران سرنشين اين خودروها بايد داراي استعداد بسيار بالايي بوده تا با آمادگي جسمي خوب، قدرت سالم ماندن را داشته و حتي يک روز بعد از ترکيدن ماشين در محل کار خود حاضر شوند! گويند استعدادهاي زيادي براي يادگيري اين آمادگي مراجعه کرده‌اند و شاهد رشدي بيش از 700 درصد در اين موضوع هستيم! موضوع سلامت در خودروها بسيار حائز اهميت است و پيش‌بيني مي‌شود خريد اين خودروهاي هوشمند و رشد استعدادها در استان به بيش از ده هزار درصد برسد!

محيط زيست‌رو بي‌خيال! معدن‌رو بچسب

موضوع معدن تاش شاهرود به يکي از موضوعات حساس اين منطقه تبديل شده و از بين رفتن محيط زيست به امري طبيعي و عادي تبديل شده است.

تلاش‌هاي چند ساله نيز جواب نداد و در جديد‌ترين اظهارنظر نيز، حائز اهميت بودن محصول اين معدن به عنوان ماده اوليه آلومينيوم به عنوان فلزي استراتژيک دليل ادامه فعاليت اعلام شده است. در کل محيط زيست، طبيعت و حق نفس کشيدن به عنوان آخرين اولويت قرار مي‌گيرد و اگر هيچ تعرضي در هيچ جاي صورت نگرفت، مي‌توانيم محافظ محيط زيست باشيم. مگر مي‌شود پول را به خاطر محيط زيست از دست داد و از خير آن گذشت! هميشه بايد در هر شرايط سود و منفعت مادي آن را ديد و در صورت توجه مالي حفاظت از محيط زيست را در دستور کار قرار داد! مخصوصا در اين شرايط تورمي کشور و در حالي که پول حرف اول و آخر را مي‌زند، خود محيط زيست هم راضي نيست به خاطر 4 تا درخت و کوه و جنگل، از اين همه پول بگذريم! و از خير آن گذشت!


نسخه چاپي ارسال به دوستان