تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نماينده شاهرود و ميامي در مجلس
صنعت شاهرود نيازمند خون تازه است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس در بازديد يک روزه از صنايع و کارخانه‌هاي شهرستان شاهرود با بيان اينکه صنعت شاهرود نيازمند تزريق خون تازه است، گفت: بايد شرايطي فراهم شود تا بتوانيم زمينه‌ساز جذب سرمايه‌هاي بومي و غيربومي باشيم.

علي‌اصغر خاني با بيان اينکه امروز صنعت شهرستان نيازمند تزريق خون تازه است، بيان داشت: صنايع با مشکلات زيادي روبرو هستند که از‌جمله آنها مي‌بايست بدهي بانکي، تملک از سوي بانک‌ها، اعتبارات، بازار و... را اشاره کرد.

وي با بيان اينکه تمليک واحدهاي مشکل‌دار از سوي بانک‌ها معنايي ندارد، ابراز کرد: بانک‌ها با تملک واحدهاي مشکل‌دار که عمدتاً به‌واسطه مشکلات اقتصادي و تأمين مواد اوليه، نوسانات ارزي و... نتوانسته‌اند بدهي‌هايشان را پرداخت کنند، در حقيقت جلوي توليد را مي‌گيرند.

عضو خانه ملت با بيان اينکه اين واحدها نه توسط بانک‌ها احيا مي‌شوند و نه بانک‌ها مي‌گذارند که اين واحدها به توليد برسند، ابراز کرد: تملک بانک‌ها به نفع هيچ‌کس نيست.

خاني با اشاره به تأمين مواد اوليه به‌عنوان يکي ديگر از مشکلات واحدهاي توليدي شهرستان شاهرود بيان کرد: يکي از مسائلي که امروز ديده مي‌شود تأمين مواد اوليه است براي مثال کارخانه قند شاهرود امروز در صورت تأمين سهميه شکر و مواد اوليه بيشتر مي‌تواند توليد بيشتري داشته باشد.

وي با بيان اينکه کشاورزان به دليل مشکلات عديده‌اي که دارند متأسفانه رغبتي به توليد پيدا نمي‌کنند درنتيجه مواد اوليه کارخانه‌اي چون کارخانه قند شاهرود تأمين نمي‌شود، افزود: توليد چغندرقند در شاهرود، بسطام، ميامي و کالپوش و... نسبت به سال قبل 35 درصد و در کشور نزديک 50 درصد کاهش‌يافته و اين نشان مي‌دهد که قطعاً کشاورزان با مشکلات عديده‌اي روبرو هستند.

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس با بيان اينکه چغندرقند امروز به قيمت 700 تومان براي هر کيلوگرم به کارخانه‌ها فروخته مي‌شود و اين رقم اصلاً نمي‌تواند هزينه توليد را براي کشاورزان تأمين کند، بيان کرد: اين ميزان باعث مي‌شود تا رغبت کشاورزان براي توليد کاهش يابد.

خاني در ادامه به‌ضرورت تکميل طرح‌هاي نيمه‌تمام چون ذوب فولاد شاهرود، کاغذ سنگي کربنات کلسيم، فولاد و... شد و ابراز داشت: بيکاري در شاهرود و ميامي 35 درصد است و اين شامل کساني نمي‌شود که شرايط کار را دارند ولي مشغول به شغلي نيستند مانند بازنشسته‌ها و دانشجويان و... که اگر اين افراد را نيز به‌حساب آوريم بيکاري بالاي 40 و 50 درصد در شاهرود و ميامي محاسبه خواهد شد لذا بايد طرح‌هاي نيمه‌کاره را حمايت کرد.

وي با ابراز خرسندي از روند کار اجرايي کارخانه ذوب فولاد شاهرود بيان کرد: اين کارخانه درگير مشکلات وام بانکي است و بانک تابعه اولويت واحدهايي که از کرونا آسيب‌ ديده‌اند را بهانه عدم پرداخت وام کرده که اين موضوع پذيرفته نيست چراکه همه کارخانه‌هاي توليدي از کرونا آسيب ديدند.

عضو خانه ملت با بيان اينکه بسياري از واحدهاي توليدي در شاهرود هستند که هزينه‌هاي سنگيني را کرده‌اند اما تعطيل هستند، بيان داشت: واحدهايي در شاهرود هستند که بيش از 13 تا 15 سال پيش تمام تجهيزات و ساختمان‌هاي موردنياز و امکانات را مهيا کرده‌اند اما هنوز به توليد نرسيده‌اند لذا اولويت ما بايد راه‌اندازي اين نوع واحدها باشد که بعضاً تا 80 درصد پيشرفت فيزيکي دارند.

خاني با بيان اينکه بايد چراغ توليد روشن بماند، تاکيد کرد: امروز واحدهايي در شاهرود وجود دارند که سال‌ها پيش براي مثال شش ميليارد تومان وام از بانک دريافت کرده‌اند اما موانع توليد باعث شده نتوانند به توليد محصول بپردازند و امروز نه تنها هزينه آنها بر روي زمين مانده بلکه بدهي بانکي آنها هم 20 ميليارد تومان شده است و اين امر سبب مي‌شود تا مجموع شهرستان شاهرود متضرر شود.

وي با بيان اينکه متأسفانه سيستم اداري ما بعضاً مشکل ساز است، تاکيد داشت: بايد براي سرمايه‌گذار فرش قرمز پهن کرد چرا که او مي‌تواند براي شهرمان توليد و اشتغال بياورد امروز 40 سال پيش نيست که بنشينيم تا سرمايه‌گذار بيايد امروز ما بايد به دنبال سرمايه‌گذار برويم موضوعي که متأسفانه در شهرستان شاهرود و ميامي کمتر ديده مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان