تاریخ 1399/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سخنگوي وزارت امورخارجه
پرونده مرگ قاضي منصوري ابهام دارد

سخنگوي وزارت امور خارجه از حضور و سخنراني ويدئو کنفرانسي وزير امور خارجه فردا در نشست شوراي امنيت درباره قطعنامه 2231 خبر داد. «سيد عباس موسوي» پيش از ظهر دوشنبه در نشست خبري با اصحاب رسانه، با تبريک دهه کرامت و با اشاره اقدامات ضدحقوق بشري آمريکا در دهه‌هاي گذشته و هفته حقوق بشر آمريکايي اظهار داشت: جنايات و حقوق بشر آمريکايي مختص به تيرماه نيست و در همه ايام وجود دارد. از ترور نافرجام رهبر معظم انقلاب، ترور حزب جمهوري اسلامي، فاجعه سردشت، مورد هدف قرار دادن هواپيماي ايراني و ترور شهداي محراب از نمونه‌هاي ضد حقوق بشري است. سخنگوي وزارت امور خارجه به سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به تهران در صدر يک هيات بلندپايه اشاره کرد و افزود: رايزني‌هاي خوبي ميان طرفين انجام شد که از جمله آن، نزديک شدن دو کشور به امضاي سند راهبردي همکاري‌هاي جامع دو کشور بود. همچنين مسائل جاري دو کشور مورد بررسي قرار گرفت.

موسوي ادامه داد: ظريف در روزهاي گذشته با وزيران خارجه عمان و چين از طريق ويدئوکنفرانس صحبت کرد. امروز هم احتمالا با همتاي قطري خود از طريق ويدئوکنفرانس ديدار دارد و فردا هم در نشست شوراي امنيت به‌شکل آنلاين درباره گزارش دبيرخانه سازمان ملل درخصوص قطعنامه 2231 حضور پيدا کرده و سخنراني مي‌کند.

روماني درباره مرگ قاضي منصوري شفاف عمل نمي‌کند

موسوي درباره آخرين پيگيري‌هاي وزارت امور خارجه در مورد فوت قاضي منصوري در روماني خاطرنشان کرد: اين موضوع هنوز ابهاماتي دارد. دولت روماني به‌رغم درخواست‌هاي ما شفاف عمل نکرده است. ولي وزارت خارجه، پليس اينترپل و قوه قضاييه پيگير اين موضوع هستند و درخواست داريم دولت روماني هرآنچه اتفاق افتاده را رسما و کتبا به وزارت خارجه اطلاع دهد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي با بيان اينکه همچنان خواستار روشن شدن ابعاد همه ماجرا هستيم، ابراز داشت: مجددا اعلام مي‌کنم و از مقامات روماني مي‌خواهيم در اسرع وقت با توجه به پيچيدگي پرونده، ما را در جريان آخرين اخبار و ابعاد پرونده قرار دهند.

گمانه‌زني‌ها درباره سند همکاري ايران و چين واقعيت ندارد

موسوي در مورد سند همکاري‌هاي جامع و راهبردي 25 ساله ايران و چين و برخي اظهار نظرها دراين خصوص گفت: اين موضوع جديد نيست. در سفر رئيس‌جمهوري چين به تهران اعلام شد که همکاري‌هاي دو کشور راهبردي است و سندي هم در آنجا امضا شد. يکي از بندهاي آن سند، داشتن برنامه همکاري‌هاي راهبردي است که در سفر سال قبل ظريف به پکن، پيش‌نويس آن به چيني‌ها داده و تبادل نظر شد.

رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه ضمن رد همه گمانه‌زني‌ها و مطالب منتشر شده در رسانه‌ها در اين خصوص يادآور شد: براساس نگاه راهبردي با دوستان خود، تلاش مي‌کنيم رابطه خود را در دراز مدت تعريف کرده و به همين خاطر اين سند امضا شده است. با ساير کشورهايي هم که رابطه دوستانه داريم براساس منافع مشترک و احترام متقابل چنين سندهايي را امضا کنيم.

موسوي با بيان اينکه احساس مي‌کنم سند به گونه‌اي است که در آينده به‌طور کامل منتشر شود، عنوان کرد: همکاري‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي و... در اين سند پيش بيني شده که پس از نهايي شدن منتشر مي‌شود. طبيعي است که همکاري‌هاي راهبردي ايران و چين دشمناني داشته باشد که دست به فضاسازي بزنند. اما اين سند افتخارآميز و به نفع روابط راهبردي دو کشور است.

موسوي در مورد ادعاي رئيس دولت نهم و دهم مبني بر انجام مذاکره مخفيانه ميان ايران و چين براي يک توافق 25 ساله ديگر ابراز داشت: او خيلي متوجه اين موضوع نبوده است. اين قرارداد فعلا در حد پيش‌نويس است که بايد در پايتخت‌هاي دو کشور نهايي شود. وقتي اين توافق نهايي شد، منتشر مي‌شود. من وجود هر مذاکره جديد را تکذيب مي‌کنم.

ايران درباره توانمندي دفاعي خود

با کسي تعارف ندارد

موسوي در پاسخ به پرسش ايرنا مبني بر پيشنهاد تروييکاي اروپايي مبني بر تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي تا سال 2023 تصريح کرد: رويکرد غربي‌ها به ويژه آمريکايي‌ها در مورد توانمندي‌هاي دفاعي ايران، امنيتي‌سازي است که غيرقابل قبول است. ما نشان داديم با تحريم و بي‌تحريم، در مورد توانمندي‌هاي دفاعي خود با کسي تعارف نداريم و اين توانمندي‌ها نيز عليرغم همه تحريم‌هاي ظالمانه آنها به دست‌آمده است؛ چه تحريم‌هايي که توسط شوراي امنيت بوده و چه تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا يا اروپايي‌ها.

رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه اروپايي‌ها کار عبثي انجام داده و به بيراهه مي‌روند، خاطرنشان کرد: ادامه تحريم‌هاي تسليحاتي برخلاف مفاد قطعنامه 2231 است و آثار و تبعاتي دارد که کشورهاي اروپايي و آمريکا بايد پاسخگوي آن بوده و عواقبش را بپذيرند. تعامل اروپا و آمريکا به خودشان ربط دارد ولي ما از حقوق خود نمي‌گذريم تا تعامل اروپا و آمريکا - که نوعي روابط ارباب رعيتي است- ادامه يابد.

وي در مورد واکنش ايران نسبت به تمديد احتمالي تحريم‌هاي تسليحاتي خاطرنشان کرد: دو تا سه اقدام ويژه برنامه‌ريزي شده که بر حسب شرايط، تصميم‌گيري مي‌شود ولي فکر مي‌کنم آنقدر عقل و درايت وجود داشته باشد که کار به آنجا نرسد.

برحذر کردن برخي کشورهاي اروپايي از پناه دادن به تروريست‌ها

موسوي درباره احضار سفيران ايران و ترکيه در بغداد پس از انجام حملات در اقليم کردستان عراق پس از سفر ظريف به ترکيه، ابراز داشت: مبارزه با تروريست‌ها در دستور کار مشترک همه کشورهاي منطقه از جمله ايران، ترکيه و عراق است. من بحث هماهنگي را خبر ندارم ولي طبيعي است ايران از مرزهاي خود دفاع کرده و هر کجا تروريستي لانه کرده، آنجا را پاکسازي کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: در اين زمينه از نزديک با مقامات عراقي در تماس و ارتباط هستيم. آنها از گذشته در جريان فعاليت‌هاي ما و گروهک‌هاي تروريستي شناسنامه‌دار در منطقه هستند. همزماني اقدامات ايران و ترکيه در مبارزه با تروريست‌ها با سفر ظريف احتمالا اتفاقي بوده ولي همه کشورهاي منطقه عزم جدي در مبارزه با تروريست‌ها دارند.

موسوي در مورد حضور و فعاليت آزادانه گروهک‌هاي تروريستي در اروپا بيان کرد: يکي از مسائل اصلي ما با کشورهاي اروپايي، همين بحث پناه دادن به تروريست‌هاي شناسنامه‌دار در چند کشور اروپايي است و ما به آنها در پناه دادن به تروريست‌هاي شناسنامه‌دار هشدار داده‌ايم.

ايران بنا ندارد در امور داخلي عراق مداخله کند

موسوي در مورد حملات انجام شده به مقر نيروهاي حشد الشعبي از سوي مقامات دولتي عراق گفت: تحولات داخلي عراق به آنها ارتباط دارد و ايران بنا ندارد در امور داخلي عراق مداخله کند اما حشدالشعبي يک نيروي مردمي است که با نظر مرجعيت شکل گرفته و به نيروي رسمي اين کشور تبديل شده است.

سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: اطمينان داريم دولت و ملت عراق از پس اين موارد برآمده و موضوعات داخلي خود را مديريت مي‌کنند و عراق را به سمت آرامش و ثبات پيش خواهند برد.

راه نجات برجام بازگشت همه به

اين معاهده است

موسوي افزود: آنها مي‌خواهند اقدامات بينابين انجام دهند. به کشورهاي اروپايي توصيه مي‌کنيم راه نجات برجام بازگشت همه به برجام است و اقدامات زيگزاگي و سيگنال فرستادن به ديگران، درست و سازنده نيست. آنها آمريکايي‌ها را خوب و بهتر از ما مي‌شناسند.رئيس مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه‌اي وزارت خارجه اضافه کرد: آمريکايي آنها را ابزار خود کرده و تهديدهاي خاصي کرده و اروپايي‌ها را وادار به کوتاه آمدن مي‌کنند ولي براي همه اعضاي برجام بهتر است آنچه به دست آمده را اجرا کرده و از آن کوتاه نيايند.موسوي در پاسخ به سوالي درباره روابط ايران با ونزوئلا گفت: اين روابط رسمي و عادي است و ارتباطي با کشورها و منافع کشورهاي ديگر ندارد. به عنوان دو کشور مستقل که روابطي از گذشته داشتيم به روابط عادي خود ادامه مي‌دهيم و اقداماتي که اخيرا صورت داديم از ديد ما چيز خارق‌العاده‌اي نبوده و تجارت عادي بين ايران و يک کشور در نقطه‌اي ديگر از جهان بوده است.سخنگوي وزارت خارجه با تاکيد بر اينکه روابط ايران و ونزوئلا خوشايند برخي کشورها از جمله آمريکا نيست، اظهار داشت: هر دو کشور تحت فشار و تحريم هستند. اما اين روابط به آنها ربطي ندارد. اراده دو کشور بر اين است که روابط عادي دو کشور در همه مقاطع به ويژه در حوزه اقتصادي ادامه داشته باشد. گفت‌وگوها و رايزني‌ها بين دو کشور ادامه دارد و سفري در پيش است که اگر نهايي شود انجام خواهد شد و چيز ويژه‌اي نيست که کسي را نگران کند و ايران با دوستان خود در حد اعلا تعامل مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان