تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرويس خبر

در اطلاعيه حزب مردم‌سالاري به مناسبت روز قدس تاکيد شد

بهره‌گيري از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي براي اثبات مظلوميت فلسطينيان و پوشالي بودن طرح معامله قرن

حزب مردم‌سالاري با صدور اطلاعيه‌اي در آستانه روز جهاني قدس، ضمن تاکيد بر احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطين، خواستار بهره‌گيري از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي توسط کليه ملت‌هاي آزاده و عدالتخواه ايران و جهان براي اثبات مظلوميت مردم فلسطين شد. متن اين اطلاعيه بدين شرح است:

روز جهاني قدس، يادآور پيام تاريخي امام‌خميني(ره) براي احقاق حق مردم مظلوم فلسطين است، اما از هر منظري و با هر دين و آيين و اعتقادي که به موضوع فلسطين نگريسته شود، حقانيت مردم فلسطين در مقابل ظلم بي‌پايان جبهه استکبار حامي رژيم صهيونيستي و آمريکا، غيرقابل انکار است. خوشبختانه در روزهاي اخير، مجلس شوراي اسلامي ايران، طرح مقابله با اقدامات رژيم صهيونيستي را عليه صلح و امنيت به تصويب رساند تا علاوه بر تاکيد بر مخالفت جمهوري اسلامي ايران با موجوديت رژيم صهيونيستي با ايجاد سفارتخانه مجازي، گامي عملي در جهت به رسميت شناختن حقوق فلسطينيان و قرار گرفتن در کنار مظلومان در جبهه مقاومت برداشته شده باشد. اما شکي نيست اين تنها بخشي از اقدامات مقابله با توسعه‌طلبي بي پايان رژيم جعلي اسرائيل مي‌باشد. بدون شک علاوه بر اقدامات حاکميتي، بهترين راهکار براي آنکه مظلوميت مردم فلسطين به گوش جهانيان برسد، کوشش‌هاي نهادهاي مدني و غيردولتي در سراسر جهان است تا اثبات کنند مطالبه حقوق فلسطينيان نه مطالبه‌اي صرفا اسلامي يا سياسي يا حاکميتي، بلکه مطالبه‌اي انساني است که هر انسان آزاده و حق طلبي با هر دين و آيين و اعتقاد و مليتي مي‌تواند با آن همراه شود. امسال روز جهاني قدس در شرايطي فرا مي‌رسد که به دليل شيوع ويروس کرونا، برخلاف سال‌هاي گذشته، امکان برگزاري راهپيمايي گسترده در بسياري از کشورها وجود ندارد. اما اين وضعيت، فرصتي فراهم مي‌سازد تا بتوان با بهره‌گيري از امکانات مدرن ارتباطي و شبکه‌هاي اجتماعي، بيش از پيش و با روشي متفاوت، درباره روز قدس و حقانيت مردم فلسطين، روشنگري کرد و با افشاي طرح پوشالي معامله قرن مرز بين ظالم و مظلوم را در سراسر جهان عيان سازد.

حزب مردم‌سالاري با گراميداشت روز جهاني قدس، از عموم آزاديخواهان جهان به ويژه آحاد مردم‌ سرافراز ايران دعوت مي‌کند حالا که امکان برگزاري راهپيمايي روز جهاني قدس به شيوه مرسوم وجود ندارد، اين موقعيت را فرصت تازه‌اي قلمداد کرده و با پشت سر گذاشتن کليشه‌هاي رايج، از فرصت شبکه‌هاي اجتماعي براي اثبات مظلوميت مردم فلسطين و احقاق حقوق آنان استفاده کنند تا به ياري عموم عدالت‌خواهان جهان سرانجام بيت‌المقدس به صاحبان اصلي آن برگشته و محل تلاقي اديان و مرکز صلح و حق‌طلبي در کره خاکي تبديل شود.

(کميته اطلاع‌رساني حزب مردم‌سالاري)

کرونا و تحولات آتي

ژاپن تا سال 1853 براي بيش از دو قرن، به علت سيطره حکومت استبدادي با روحيه خارجي ستيزي، سياست ساکوکو را اعمال مي‌کرد. طبق اين سياست هرگونه رابطه و دادوستد با خارجي‌ها ممنوع بود. بيش از دو قرن، سياست درهاي بسته، خودکفايي کامل، انزواگرايي بر ژاپن حاکم بود. حتي در سال 1825 حکومت ژاپن دستور داده بود که هر کشتي خارجي که به سواحل اين کشور نزديک شود،مورد هدف قرار گيرد. در سال 1853 رئيس جمهوري آمريکا ناوگان تجاري آمريکا را با چهار کشتي سياه توپدار جنگي همراه با «فهرست خواسته‌هاي آمريکا» روانه ژاپن کرد.

ژاپني‌‌ها نخست نامه رئيس‌جمهور را تحويل نگرفتند هشت کشتي جنگي در بندر يوکوهاما پهلو گرفت. ژاپني‌ها که از کشتي‌هاي پيشرفته جنگي آمريکايي دچار حيرت و ترس شده بودند و با وجود آن که تمايل به مصالحه نداشتند، نهايتا تن به مصالحه دادند.

با اين واقعه بود که ژاپني‌ها به عمق عقب‌ماندگي کشور خود نسبت به جهان خارج پي‌بردند و زمينه‌هاي سياسي و اجتماعي برآمدن امپراتور ميجي و شروع عصر اصلاحات مدرن در ژاپن شکل گرفت.

ايران امروز نه تنها از جنبه اقتصادي يا در «عدم تعادل‌هاي پايدار» يا در مواردي در «دام تعادل سطح پايين» قرار گرفته است بلکه در حوزه‌هاي سياسي و اجتماعي نيز به علت کاهش شديد ظرفيت‌هاي کشور ما گرفتار يک فروبستگي يا «درماندگي آموخته شده» هستيم.

ما نيازمند يک شوک درون‌زا يا برون‌زا هستيم تا ما را از اين تعادل‌هاي سطح پايين و درماندگي‌هاي آموخته بيرون ببرد.

مهم‌ترين پيامد کرونا اين خواهد بود که نظام سياسي ما را از «حالت تعليق» بيرون خواهد آورد. به زبان ساده يعني لاپوشاني و سکوت در مورد هر مساله يا معضل يا چالش، تا جامعه دوباره وارد چالشي ديگر شود و چالش پيشين را فراموش کند. نمونه‌هاي تعليق فراوان‌اند: از سکوت در مورد گم شدن فلان مقدار از دلارهاي کشور يا سکوت در مورد اتهام فساد فلان مقام؛ از سکوت در مورد نرخ واقعي بيکاري در کشور و عدم ارايه اطلاعات دقيق تا عدم اعلام کشتگان اعتراضات آبان 98؛‌ از رها کردن الگوي مصرف بي‌ضابطه آب و انرژي در ايران (دو تا سه برابر ميانگين جهاني)، تا مصرف سرانه دارو در ايران (سه برابر استاندارد جهاني)

کرونا چالش‌هايي که تاکنون در ايران در مرز بحران بودند و معلق شده بودند را فعال خواهد کرد. در حوزه اجتماعي از يک سو انعطاف‌پذيري حکومت پايين آمده است، يعني گشت بانوان مي‌گذارد و تلگرام را فيلتر مي‌کند، و با قاچاق و مصرف مشروبات الکلي مبارزه مي‌کند و کنسرت‌ها را محدود و لغو مي‌کند و کتاب‌ها را سانسور مي‌کند و فلان امام جمعه‌اش دوچرخه سواري بانوان را حرام اعلام مي‌کند از سوي ديگر کنترل‌پذيري او هم پايين آمده است يعني ديگر کنترل پوشش زنان و دوچرخه سواري دختران برايش نا‌ممکن شده است؛ کنترل تلگرام و شبکه‌هاي مجازي ناممکن شده است؛ کنترل اعتياد و مصرف مشروبات ناممکن شده است؛ کتاب‌هاي غيرمجاز به صورت گسترده در اينترنت پخش مي‌شود و نظاير اين‌ها.

جمهوري اسلامي دست کم در دو دهه اخير روشي را در پيش گرفته است که روز‌به‌روز تاثير متغيرهاي بيروني بر پايداري‌اش افزايش يافته و از تاثير متغيرهاي دروني کاسته شده است.

مثلا امروز را که با ده سال پيش مقايسه مي‌کنيم مي‌بينيم چقدر تاثير تصميمات آمريکا، يا روسيه يا چين بر زندگي ما ايرانيان شديد شده است؛ يعني پايداري زندگي امروز ما خيلي وابسته به تصميمات آنها شده است.

همچنين در اعتراضات سال‌هاي 96 و 98 خود حکومت مکررا اعلام کرد که اين اعتراضات به تحريک رسانه‌هاي خارج از کشور رخ داده و از آن‌جا هدايت مي‌شود. يا‌ تصورش را بکنيد، در قضيه ترور شهيد سليماني به راحتي ممکن بود يک تصميم عجولانه از سوي طرفين ما را وارد يک برخورد خطرناک با آمريکا بکند. در همين قضيه کرونا، قيمت نفت سقوط کرد و فعلا هم چشم‌اندازي نيست که طي يکي دو سال آينده به وضعيت قبل برگردد و اين در شرايطي است ما چنان گرفتار کمبود دلار هستيم که از صندوق بين‌المللي پول تقاضاي وام کرده‌ايم و سرنوشت همين وام هم بستگي به رفتار آمريکا و ساير متحدانش در صندوق خواهد داشت.

بنابراين يکي ديگر از خدمات کرونا اين است که نظام تدبير را متوجه مي‌کند که متغيرهاي کنترل‌گر دروني‌اش به غايت ضعيف شده‌اند و بنابراين عوامل بيروني به راحتي مي‌توانند پايداري آن را مخدوش کنند.

نظام تدبير بايد بين ادامه مسير کنوني يا حرکت به سوي تحولات افق‌گشايانه، تصميم بگيرد.

(محسن رناني)

هلاکت 2 تروريست در درگيري سپاه

با يک تيم تروريستي در مريوان

طي درگيري نيروهاي جان بر کف سپاه بيت المقدس با ضد انقلاب دو نفر از نيروهاي ضد انقلاب به هلاکت رسيدند.

طي درگيري بين رزمندگان قرارگاه شهيد شهرامفر کردستان با گروهک‌هاي ضد انقلاب دو نفر از عناصر اين گروهک به هلاکت رسيدند.

به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي پايگاه اطلاع رساني سپاه بيت المقدس کردستان، ساعت 14 و 40 دقيقه بعدازظهر روز گذشته 30 ارديبهشت در درگيري رزمندگان جان بر کف قرارگاه استاني شهيد شهرامفر کردستان با يک گروهک مسلح 8 نفره ضدانقلاب در منطقه عمومي مريوان، دو نفر از اين گروهک به هلاکت رسيدند.

در اين عمليات مشترک بين قرارگاه شهيد شهرامفر و اطلاعات کردستان، 4 نفر ديگر از اين تيم مسلح ضد انقلاب زخمي شده و باقيمانده آنان نيز با توجه به شرايط جغرافيايي منطقه متواري شده اند و تعقيب آنان هم‌چنان ادامه دارد.

فرزندان ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي مي‌توانند تابعيت ايران

را دريافت کنند

سخنگوي دولت از تصويب آيين‌نامه اعطاي تابعيت ايران به فرزندان ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي خبر داد.

به گزارش ايسنا، علي ربيعي در حاشيه‌ جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با تلاشي که صورت گرفت امروز آيين‌نامه اعطاي تابعيت ايراني به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي تصويب شد.

وي افزود: بر اساس اين آيين‌نامه استانداري‌ها به همراه سازمان ثبت احوال و در خارج از کشور هم دفترهاي نمايندگي ما مسئول اين کار هستند.

ربيعي تاکيد کرد: زنان ايراني که داراي فرزند هستند و آن فرزندان بالاي هجده سال دارند يا مادرانشان فوت کرده‌اند هم مي‌توانند تابعيت ايراني را دريافت کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان