تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«ترامپ» منافع حداکثري در خاورميانه را دنبال مي‌کندپيدا و پنهان خروج پنتاگون از عربستان

گروه سياسي- هديه گل‌محمدي: نوع رفتار آمريکا در خاورميانه به شدت سينوسي شده است. «دونالد ترامپ» تلاش مي‌ کند، «منافع حداکثري آمريکا» را تامين کند. ظاهرا پنتاگون فرمان خروج تجهيزات و نيروهاي ارتش آمريکا را از عربستان صادر کرده است.

فارن پالسي در تحليلي مي‌نويسد، هنگامي که وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد، دو آتشبار پاتريوت و چندين جنگنده خود را از عربستان خارج مي‌کند، گمانه زني‌هاي بسياري مطرح شد که اين اقدام را تلاشي از سوي رئيس جمهوري آمريکا براي تنبيه عربستان به دليل آغاز جنگي بر سر بهاي نفت مي‌دانستند.

اين در حالي است که سناتورهاي جمهوري خواه خشمگين نيز خواستار خروج کامل نيروهاي نظامي آمريکا شده‌اند. همچنين گزارش‌هاي معتبري نيز درباره استفاده ترامپ از اين تهديدات در مذاکره با رياض براي دستيابي به توافق کاهش توليد نفت به 9.7 ميليون بشکه در روز منتشر شده‌اند.

خشم گسترده در واشنگتن بر سر جنگ بهاي نفت، جنگ يمن و کشتار «جمال خاشقجي» روزنامه نگار منتقد سعودي اين گمانه زني‌ها را درست جلوه نمي‌دهد. خروج نيروهاي آمريکايي بيش از آن که مربوط به تنبيه عربستان باشد، مرتبط با تلاش پنتاگون براي مديريت منابع محدودش و تخصيص آن‌ها به مناطق ديگر بود.

اين اقدام اما همچون ديگر تلاش‌ها براي خروج نيروهاي نظامي با خطراتي همراه است. در حالي که خروج برخي نيروها از منطقه مي‌تواند قابل مديريت و لازم باشد، خارج کردن تعداد زيادي از نيروها مي‌تواند پيامي اشتباه را درباره توانايي‌هاي آمريکا مخابره کند و افزايش درگيري‌هاي منطقه‌اي را در پي داشته باشد؛ چيزي که پنتاگون خواستار جلوگيري از آن است.

اين اقدام همچنين در مغايرت با اقدامات آمريکا براي تقويت ظرفيت نظامي خود در خاورميانه در برابر ايران است که سال گذشته ميلادي آن را آغاز کرد. مقامات آمريکايي به طور محرمانه گفته‌اند که افزايش نيروها در عربستان همواره اقدامي موقت براي تقويت توانايي‌هاي دفاعي عربستان بوده است که با بهبود شرايط دفاعي عربستان پايان مي‌يابد.

حال اگر خروج اين نيروها و تجهيزات متحدان آمريکا را گيج کند و گمانه زني‌هايي را درباره انگيزه پشت اين اقدام برانگيزد، واشنگتن تنها مي‌تواند خود را براي اين مسائل سرزنش کند.

با توجه به اينکه نه پنتاگون، نه وزارت خارجه آمريکا و نه کاخ سفيد ظاهرا آماده ارائه توضيحي درخصوص اين خروج نيستند، اين خلاء اطلاعاتي فورا با شايعات و گمانه زني‌ها پر شد. با اين حال پنتاگون تاکيد دارد که نيروها در وضعيت آمادگي مطلوبي قرار دارند.

با توجه به افزايش تهديدهاي موشکي عليه آمريکا در منطقه، مي‌توان دريافت که چرا نياز به سامانه پاتريوت تا اين حد براي اين نيروهاي بالاست. همين امر موجب شد که پنتاگون در نهايت اين سامانه را در عراق مستقر کند. اما علاوه بر تهديدهايي که آمريکا در خاورماينه با آن روبه روست، چين اولويت ديگري در امور دفاعي آمريکا است و تمرکز بيش از حد نيروها و منابع در خاورميانه، واشنگتن را از آمادگي در برابر تهديدهاي احتمالي از سوي چين بازمي‌دارد.

در عين حال اين مساله نيز مطرح است که کمبود نيروها مي‌تواند منافع، کارکنان و متحدان آمريکا را در خطر قرار دهد و طرف‌هاي مخالف آمريکا و گروه‌هايي مانند داعش را تشجيع کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان