تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس‌جمهور در جلسه هيات دولت
اميدوارم ارتباط دولت با مجلس يازدهم نزديک‌تر باشد
تقريبا به مرز مهار کرونا رسيده‌ايم

رئيس جمهوري با اشاره به اين که ما هدف اصلي روز قدس را در هيچ شرايطي از ياد نمي‌بريم گفت: قدس فراموش نمي‌شود و در اشغال ستمگران باقي نخواهد ماند.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جلسه هيات دولت با گراميداشت روز قدس اظهار کرد: مراسم امسال روز قدس با شرايط خودش در مناطق سفيد برگزار مي‌شود و مردم در نماز جمعه نداي مظلوميت مردم فلسطين را به گوش جهانيان مي‌رساندند. در مناطق غير سفيد هم مردم از طريق فضاي مجازي يا حقيقي و در چارچوبي که امکان پذير است ياد روز قدس را گرامي‌ مي‌دارند.

وي تاکيد کرد: ما هدف اصلي روز قدس را در هيچ شرايطي از ياد نمي‌بريم ما هميشه با ستمگران در ستيز و حامي مظلومان عالم هستيم ايستادگي در برابر مظلومان از ستون‌هاي اصلي انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي است مردم فلسطين 72 سال است از خانه خود آواره شده و هر روز بر آنها ستم روا داشته مي‌شود قدرت‌هاي استکباري جهان و در راس آنها آمريکا هميشه حامي صهيونيست‌ها، نژاد پرستي و آپارتايد بوده و عليه مظلومين تلاش کرده اما باور ما اين است که حق در نهايت پيروز مي‌شود و ايستادگي و مقاومت مردم فلسطين ادامه يافته و اين راه به پيروزي نهايي مي‌رسد. قدس هيچ گاه فراموش نمي‌شود و در اشغال ستمگران باقي نمي‌ماند ما به هيچ عنوان اين ظلم و ستم را برنمي‌تابيم. روحاني در ادامه سخنان خود در جمع اعضاي هيات دولت با بيان اين‌که «ما در غم عزيزاني که در جريان شيوع ويروس کرونا تعدادي از عزيزان خود را از دست دادند شريک هستيم»، تصريح کرد: در طي سه ماه گذشته قدم به قدم در راستاي مبارزه با شيوع اين ويروس در حال پيشرفت هستيم. ما تا کنون پيشرفت‌هاي خوبي در راستاي مقابله با اين ويروس خطرناک داشته‌ايم و تقريبا به مرز مهار رسيده‌ايم. وي با اشاره به اهميت همکاري مردم در راستاي مقابله با اين ويروس به وضعيت چند استان کشورمان که اکنون در شرايط نامساعد قرار دارد اشاره کرد و گفت: اگر احتياط‌هاي لازم انجام و دستورالعمل‌هاي بهداشتي دقيق اجرا مي‌شد شايد در اين چند استان نيز اين مشکلات را نداشتيم.

وي با بيان اين‌که «ما در ابتدا راهي را که انتخاب کرديم قرنطينه آمرانه نبود بلکه راه ما سياست مشارکتي و داوطلبانه بود»، افزود: ما از مردم در مسير مقابله با اين ويروس درخواست کمک کرديم که مردم نيز انصافا به صحنه آمدند و کمک‌هاي خوبي ارائه کردند و پزشکان و کادر درماني و متخصصان ما نيز در اين زمينه فداکاري و زحمات زيادي کشيدند. ما بايد همين راه را ادامه دهيم تا پايان راه هنوز مسير زيادي داريم. نبايد غافل شويم و به موفقيت‌هاي‌مان دلخوش شويم. نبايد احتياط‌ها را از دست دهيم و اگر ان‌شالله مسير همدلي و همکاري را ادامه دهيم و دستورالعمل‌ها را به صورت دقيق اجرا کنيم ان‌شالله با کمترين تلفات به پايان راه مي‌رسيم.

سياست‌هاي حمايتي دولت بايد تا پايان خرداد عملياتي شود

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در جلسه هيات دولت به سياست‌هاي حمايتي دولت در راستاي جبران تبعات ناشي از شيوع ويروس کرونا در کشور اشاره کرد و افزود: دولت به حمايت‌هاي خود از مردمي که در جريان شيوع اين ويروس دچار مشکلات فراواني از نظر زندگي و اقتصادي شده‌اند ادامه مي‌دهد. وي خطاب به مردم افزود: دولت براي آموزش فرزندان شما به تلاش‌هاي خود ادامه مي‌دهد و هر جا که لازم باشد کمک‌هاي لازم را ارائه مي‌دهد حتي به صورت مجاني. ما آنجا که بايد کمک کنيم در حد توان وارد خواهيم شد. روحاني به سياست‌هاي دولت براي کمک به شرکت‌هاي حمل و نقل هوايي، زميني و ... اشاره کرد و افزود: سياست‌هايي که دولت براي حمايت از اقشار مختلف در نظر گرفته است بايد تا پايان خرداد به صورت مناسب اجرايي و عملياتي شود و فرصت ما براي اجراي اين کمک‌ها تا پايان خرداد
ماه است.

اميدوارم ارتباط دولت با مجلس يازدهم

نزديک‌تر باشد

رئيس جمهور با تشکر از مجلس دهم به خاطر حمايت از دولت تاکيد کرد: مي‌توانستيم تفاهم بيشتري با مجلس داشته باشيم که اين اميدواري را به مجلس بعدي مي‌گذارم. ما با مجلس دهم مي‌توانستيم همکاري بيشتري داشته باشيم. ما سه سال است يک لايحه دو فوريتي به مجلس داده‌ايم اما به جايي نرسيده‌ايم. به هر حال ما مجري قانون اساسي هستيم و دولت و مجلس در اجراي آن بايد دقيق باشند. آرزوي من اين است که ارتباط دولت با مجلس يازدهم نزديک‌تر باشد. زيرا اين به نفع مردم است. امسال سال سختي است. هم به دليل تحريم‌ها و هم کرونا و مردم دوست دارند منتخبان آنها در دولت و مجلس مشکلات آنها را حل کند. دولت و مجلس منتخبان و وکيل مردم هستند و بايد به دنبال حل مشکلات مردم باشند. رئيس‌جمهور ادامه داد: مردم نگراني بابت کالاهاي اساسي نداشته باشند. ارز لازم براي تامين کالاهاي اساسي را داريم و خريد کالاهاي اساسي انجام شده و در حال انجام است و هيچ مشکلي در اين زمينه نداريم. وضعيت کشاورزي هم امسال مناسب است و کشاورزان گندم به اندازه نياز توليد کرده‌اند و دولت آن را خريداري مي‌کند. شرايط صادرات غيرنفتي هم مطلوب است؛ البته به خاطر کرونا، مشکلات مرزي با همسايگان داشته‌ايم اما مرزها در حال باز شدن و صادرات غيرنفتي در حال افزايش است. روحاني با بيان اينکه به رئيس بانک مرکزي تاکيد کرده‌ام که شرايط ارزي بايد به تعادل برسد، خاطرنشان کرد: در جلسه سران قوا تصميمات خوبي براي اجراي بودجه گرفته‌ايم که رهبري هم آنها را تاييد کرده است و مشکلي براي اجراي بودجه نخواهيم داشت. به زودي هم اوراق خزانه منتشر مي‌شود که بدون ريسک خواهد بود. در خصوص سهام عدالت هم تصميمات قدم به قدم اجرا مي‌شود. مردم مي‌توانند 30 درصد سهام عدالت که براي فروش آزاد شده است را از طريق شعب بانک‌ها عرضه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان