تاریخ 1399/03/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
3085 سوال از دولت و 43 درخواست استيضاح در کارنامه نمايندگان
مجلس دهم؛ خداحافظ

گروه سياسي _ مهدي عباسي: مجلس دهم با تمام فراز و نشيب‌هايش روز گذشته به پايان راه رسيد. 3085 سوال از دولت در اين مجلس پرسيده شد. که از اين تعداد در 461 مورد در کميسيون ها از پاسخ‌هاي وزير قانع نشدند. همچنين از اين تعداد 181 سوال به صحن علني مجلس ارجاع و بررسي شد و در 28 مورد، مجلس از پاسخ وزير مربوط، قانع نشد و وزرا کارت زرد گرفتند.

5 سوال نمايندگان مجلس از رئيس جمهوري هم مطرح شد. در اين دوره از مجلس 43 درخواست استيضاح اعلام وصول شدکه از اين تعداد، استيضاح 6 وزير در صحن علني مجلس بررسي شد که 2 وزير راي اعتماد نياوردند و از دولت خارج شدند.

217 مورد تقاضاي تحقيق و تفحص نيز اعلام وصول شد که از اين تعداد 52 مورد در کميسيون تصويب و 43 مورد در صحن علني مطرح شد و 32 مورد در صحن به تصويب رسيد و تحقيق و تفحص 28 مورد انجام شده است و 6 مورد به قوه قضائيه ارجاع شد.

مجلسي با اين کارنامه ، روز گذشته آخرين جلسه اش را برگزار کرد تا پس از اين ، بهارستان ميزبان مجلس يازدهمي ها باشد.

علي لاريجاني درآخرين نطق خود در دهمين دوره مجلس ضمن نام بردن از مهمترين قوانين تصويب شده در اين مجلس با بيان اين که « مجلس دهم به يک مفاهمه و همکاري خوب دست پيدا کرد» گفت: در اين مدت دوستي و مودتي بين ما شکل گرفت که بايد قدر آن را بدانيم. از اين رهگذر بايد بگويم که قوانين مهمي در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد. تقريبا 200 قانون در مجلس دهم تصويب شد که دو سوم آن لوايح بود.

همچنين غلامرضا اسداللهي، معاون نظارت مجلس ضمن ارائه‌ي گزارش نظارتي پارلمان در سال چهارم گفت که در سال پاياني رئيس جمهور با 236 مورد مخاطب بيشترين تذکر شفاهي نمايندگان بوده است.

وي افزود: در سال چهارم مجلس دهم 40 فقره قانون به رئيس جمهور ابلاغ شده که 39 فقره آن از سوي رئيس جمهور و يک فقره از سوي رئيس مجلس شوراي اسلامي براي انتشار ابلاغ شده است.

در اين جلسه نمايندگان، ايرادات شوراي نگهبان در طرح اصلاح مواد 1 و 10 قانون نحوه فعاليت افراد و گروه‌هاي سياسي را رفع و وزارت کشور را مکلف کردند که به امور تشکل‌هاي صنفي و کانون‌هاي بازنشستگي رسيدگي کند.

در ادامه آخرين جلسه علني دوره دهم، نمايندگان مواد 12 و 13 طرح الزام به ثبت رسمي معاملات اموال غيرمنقول را تصويب کردند تا سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ساعت کاري دفاتر اسناد رسمي را تعيين کند.

طبق ماده 12 ساعت کار دفاتر اسناد رسمي با توجه به مقتضيات هر محل و حجم معاملات به گونه اي که کمتر از 44 ساعت در هفته نباشد و به طور متعارف در طول ساعات روز براي ثبت معاملات در دسترس باشند، توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تعيين مي‌شود.

همچنين نمايندگان در مصوبه‌اي مقرر کردند عقود و معاملاتي که در دفاتر اسناد ثبتي به ثبت نرسيده باشد در هيچ يک از ادارات و محاکم پذيرفته
نخواهد شد.

پس از بررسي مواد 7 تا 10 طرح ارتقاي اعتبار اسناد رسمي، با راي نمايندگان مجلس مقرر شد هر يک از قضات يا ماموران دولتي يا عمومي که از اعتبار دادن به اسناد رسمي استنکاف نمايد به سه ماه تا يک سال انفصال از خدمات محکوم شود.

در مصوبه‌اي ديگر در همين ارتباط نيز تکاليفي براي سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور جهت استعلام املاک ثبت شده تعيين شد.

نمايندگان در پايان جلسه در محل برگزاري جلسات مجلس عکس يادگاري گرفتند.

250 تن از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در بيانيه اي از زحمات اعضاي هيئت رئيسه و به خصوص از تدبير علي لاريجاني تشکر و قدرداني کرده و براي منتخبين مجلس يازدهم آرزوي موفقيت در خدمت رساني به مردم داشتند.

اسدالله عباسي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس هم گفت که مراسم افتتاحيه مجلس يازدهم را هيات رئيسه سني به رياست آقاي تقوي اداره مي‌کند و رئيس جمهور در اين جلسه حضور خواهد داشت.لازم به ذکر است رئيس مجلس آخرين جلسه دوره دهم را با اين شعر تمام کرد که مجلس تمام شد اما بايد گفت: در تو پايان نيست آغاز دگر بايد تو را.

زنگ پايان آخرين نشست علني مجلس شوراي اسلامي هم رأس ساعت 11 و 45 دقيقه به صدا درآورد.در پايان نمايندگان که قرار بود بيرون و در حياط مجلس عکس يادگاري بگيرند، اين عکس را در صحن علني به خاطر بارندگي شديد گرفتند.بدين ترتيب ، جلسات علني مجلس دهم پايان يافت اما کار اين مجلس تا شش خرداد ادامه خواهد داشت و هفت خرداد مجلس يازدهم آغاز به کار مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان