تاریخ 1398/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
45 هزار خانوار بهره‌بردار بخش كشاورزي در استان سمنان فعال هستند

سرويس خبر

45 هزار خانوار بهره‌بردار بخش کشاورزي در استان سمنان فعال هستند؛ 25 هزار تن پسته خشک در استان سمنان توليد شده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه در استان سمنان بالغ‌بر 45 هزار خانوار بهره‌بردار در بخش کشاورزي مشغول فعاليت هستند، اظهار داشت: شرکت‌هاي تعاوني کشاورزي به‌صورت مستقيم 50 درصد توليد استان را برعهده دارند.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد‌حسن ميرعماد به اقدامات و توفيقات کسب ‌شده در بخش‌هاي مختلف کشاورزي استان سمنان اشاره کرد و افزود: در حوزه توليد محصولات باغي عليرغم وجود شرايط خاص اقليمي استان و مشکلات اقتصادي اما در اين حوزه توفيقات خوبي به ‌دست ‌آمده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: امسال 65 هزار تن پسته تر و حداقل 25 هزار تن پسته خشک در استان سمنان توليد شده است و گردش مالي پسته امسال بيش از سه هزار ميليارد تومان بوده است که اين امر درآمدزايي بسيار خوبي را براي بهره‌برداران و‌ کشاورزان اين محصول در استان به همراه داشت.

ميرعماد عنوان کرد: در بخش زراعت نيز به‌ويژه در بخش محصولات استراتژيک همچون چغندرقند اقدامات بسيار خوبي انجام شد. وي افزود: عليرغم اينکه قيمت تضميني برخي محصولات مثل گندم و چغندرقند بسيار پايين بود؛ اما کشاورزان و بهره‌برداران اين بخش در شرايط اقتصادي کنوني به کمک کشور آمدند و توانستند در سطح استان سمنان امسال 165 هزار تن توليد چغندرقند داشته باشند.

2500 هکتار از سطوح زراعي استان سمنان به کشت گياهان دارويي اختصاص دارد

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان بيان کرد: در بخش محصولات گياهان دارويي نيز 2500 هکتار از سطوح زراعي استان سمنان به کشت گياهان دارويي اختصاص دارد و در بخش مراتع استان سمنان نيز ظرفيت بسيار خوبي براي توليد گياهان دارويي وجود دارد که از اين ظرفيت به‌خوبي استفاده ‌شده است.

ميرعماد با اشاره به اينکه در مسائل مربوط به دام نيز توفيقات بسيار خوبي حاصل ‌شده است، گفت: امسال توليد تخم‌مرغ فقط در سطح استان به ميزان 10 هزار تن افزايش‌ يافته است؛ هم‌اکنون ميزان توليد ساليانه تخم‌مرغ استان به 30 هزار تن است و توليد مرغ نيز از مرز 60 هزار تن گذشته است.

وي با اشاره به بخش نهاده‌هاي دامي نيز گفت: در بخش نهاده‌هاي دامي وظيفه بخش دولتي تأمين بذر است که در چند سال اخير در اين زمينه مشکلي وجود نداشته است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: در سال زراعي جاري بيش از پنج هزار تن بذر اصلاح‌ شده و گواهي‌ شده در اختيار بهره‌برداران بخش کشاورزي قرار داده‌ شده است.

ميرعماد افزود: در بخش کود نيز امسال 21 هزار تن ميزان مصرف کود موردنياز کشاورزان استان بود و بايد گفت هيچ نگراني براي تأمين کود موردنياز کشاورزان استان سمنان وجود ندارد.

وي در ادامه به اقدامات بسيار خوب انجام‌ شده در حوزه مسائل زيربنايي اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بيش از 34 هزار و 500 هکتار از اراضي کشاورزي استان سمنان مجهز به سيستم‌هاي نوين آبياري شده است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان بيان کرد: امسال مجموع اعتباري که در بحث آب‌وخاک استان سمنان هزينه شده است؛ 60 ميليارد تومان بود که اميدواريم اين روند ادامه يابد.

ميرعماد اذعان داشت: در بحث قنواتي نيز در يکي، 2 سال اخير گام‌هاي بسيار بلندي برداشته ‌شده است.

وي در ادامه به رويکردهاي مهم بخش کشاورزي در استان سمنان اشاره کرد و ازجمله مهم‌ترين آنها را موضوع تأمين امنيت غذايي عنوان کرد و گفت: هدف‌گذاري ما بر روي محصولات استراتژيک استان سمنان همچون گندم، جو، کلزا و چغندرقند است.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، افزايش درآمد کشاورزان را از مهم‌ترين اهداف و سياست‌هاي اين سازمان عنوان کرد و اظهار داشت: به دنبال کشت محصولاتي در استان سمنان هستيم که مصرف آب کمتر و درآمد بيشتر براي کشاورزان داشته باشد.

ميرعماد افزود: حفظ منابع آب‌وخاک، تأکيد بر بهره‌وري، توسعه کشت گلخانه‌اي و توسعه توليد محصولات گياهان دارويي از ديگر رويکردها و اهداف سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان است که در دست اقدام و پيگيري قرار گرفته‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان