تاریخ 1398/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد
رقابت بيش از 7 هزار نفر براي ورود به مجلس

رئيس ستاد انتخابات کشور از رقابت بيش از 7 هزار نفر براي ورود به مجلس شوراي اسلامي خبر داد.

به گزارش ايسنا، جمال عرف با اشاره به اينکه اسامي داوطلبان انتخابات مجلس که تاييدصلاحيت شده اند به فرمانداري‌ها ابلاغ شده است، اظهارداشت: در اين انتخابات 7 هزار و 148 نفر براي 290 کرسي نمايندگي در مجلس رقابت مي‌کنند.

رئيس ستاد انتخابات کشور در گفت وگو با صداوسيما با اعلام خبرِ اتمام بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات مجلس در شوراي نگهبان، گفت: يک اتفاق مهمي که در اين جا افتاده اين است که ما احراز نشدن صلاحيت نداريم، در واقع يا نامزدها تاييد شده اند و يا رد شده اند. براساس آنچه به ما اعلام شده است 7 هزار و 148 نفر در کل کشور تاييدصلاحيت شده اند و 7 هزار و 296 نفر صلاحيتشان تاييد نشده است، کساني که صلاحيتشان تاييد شده امروز براي همه فرمانداري‌هاي سراسر کشور اسامي شان ارسال شده است.

عرف با بيان اينکه براساس تقويم انتخابات بايد امروز اسامي به صورت آگهي به همه حوزه‌ها ابلاغ شود، تصريح کرد: احتمالا ما بحث نقل و انتقال برخي از نامزدها به حوزه‌هاي ديگر را خواهيم داشت، تا الان تعدادي نقل و انتقال صورت گرفته است که ما اعلام کرده ايم و ممکن است تعدادي براي روزهاي آينده بماند که به محض اطلاع ما هم ابلاغ خواهيم کرد.

وي افزود: از فردا 24 بهمن ماه وارد مرحله تبليغات نامزدهاي انتخاباتي مي‌شويم، به همه نامزدها و ستادها و کساني که آنها را پشتيباني مي‌کنند اعلام مي‌کنيم که قانون را رعايت کنند و وارد بحث تخلفات تبليغاتي نشويم؛ شوراي نگهبان و ستادي که در قوه قضائيه بدين منظور تشکيل شده نسبت به تخلفات ورود خواهند کرد.

رئيس ستاد انتخابات کشور همچنين گفت: ما 290 کرسي نمايندگي در مجلس داريم و اگر اين عدد را تقسيم بر تعداد داوطلبان انتخابات مجلس کنيم، رقابت براي هر کرسي قابل توجه خواهد بود؛ البته در بعضي از حوزه‌ها تعداد داوطلبان نسبت به تعداد صندلي مختص به آن حوزه کمتر يا بيشتر است که فرمانداري‌ها مي‌توانند وقتي اسامي اعلام شد محاسبه کنند چند نفر در آن حوزه انتخابيه براي يک حوزه رقابت مي‌کنند. مثلا در بعضي از حوزه‌ها فقط يک کرسي است و 20 نفر براي آن داوطلب شده اند و در برخي جاها مثل تهران 30 کرسي است و تعداد بسيار بالايي براي آن رقابت مي‌کنند؛ لذا اعداد متفاوت است.

عرف با بيان اينکه پهن کردن سفره‌هاي بزرگ جزو تخلفات تبليغاتي در انتخابات محسوب مي‌شود، تصريح کرد: براساس قانون، امکان خلع افراد از شرکت در انتخابات مجلس به عنوان نامزد به دليل جرايم تبليغاتي وجود دارد. براساس قانون انتخابات فصل تبليغات مشخص شده است و اينکه کساني که تخلف مي‌کنند چه مجازاتي دارند ما حتي قبل از تعيين نامزدها، کساني را که تاييدصلاحيت خود را مسلم مي‌دانستند و تبليغات زودهنگام داشتند بررسي کرديم. مثلا در جايي کسي سفره بزرگي پهن کرد و در شبکه‌هاي اجتماعي هم منتشر شد؛ اين‌ها قطعا جزو تخلفات است و با آن برخورد خواهد شد.وي افزود: تبليغات انتخاباتي به مدت يک هفته يعني از 24 تا 30 بهمن، انجام مي‌شود لذا فرمانداري‌ها و هيات بازرسي وزارت کشور موظف هستند گزارش‌ها را اعلام کنند؛ ستاد پيشگيري از تخلفات انتخاباتي هم فعال است و نماينده ما در آنجا حضور دارد.

رئيس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اين سوال که آيا تخلفات تبليغاتي هست که باعث شود يک نامزد از شرکت در انتخابات مجلس خلع شود؟ گفت: در اين باره وارد بحث جرايم مي‌شويم؛ يعني از مرحله تخلفات خارج مي‌شويم. ما در جرايم مواردي داريم که اگر کسي مرتکب شود يک يا دو دوره ممکن است از شرکت در انتخابات به عنوان داوطلب محروم شود.

وي درباره اينکه اگر مردم گزارش‌هايي از تخلفات تبليغاتي در انتخابات ببينند چگونه مي‌توانند انتقال دهند، افزود: ما در تمام کشور هيات‌هاي بازرسي را موظف کرده ايم که به مردم اعلام کنند هر کس هر تخلفي را مي‌بيند به اين هيئت اطلاع بدهد؛ البته گزارش‌ها بايد مستند باشد و نبايد در فضايي قرار بگيريم که افراد براي خارج کردن رقيب از گردونه بيايند پرونده سازي کنند؛ بايد مواظب اين موضوع باشيم که در دوره‌هاي قبل مصداق داشته است.

عرف با تاکيد بر ضرورت مستند بودن گزارش‌هاي تخلفات تبليغاتي در انتخابات گفت: اگر بررسي‌ها نشان دهد تخلفات و جرايم مستند است حتما بررسي و برخورد مي‌کنيم.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره تخلفات انتخاباتي نامزدها در فضاي مجازي اظهارداشت: در فضاي مجازي حتي کار به جايي رسيده است که لوگوي ستاد انتخابات کشور هم (به صورت جعلي) استفاده شده است که ما به پليس فتا نامه زديم و اعلام کرديم که اين موضوع را پيگيري کنند. ما در ستاد، کميته‌اي داريم که درحال پايش فضاي مجازي است و اگر به تخلفات برسند منتقل مي‌کنند؛ ستاد پيشگيري هم اين موضوع را دنبال مي‌کند. همين کار را شوراي نگهبان هم انجام مي‌دهد لذا ما تلاش مي‌کنيم فضا قانونمند باشد؛ ولي قطعا تخلفاتي صورت مي‌گيرد و با متخلف هم برخورد خواهد شد.

عرف درباره تصويب قانون شفافيت مالي نامزدهاي انتخابات مجلس گفت: بحثي از قبل درباره ورود پول‌هاي مجهول و مشکوک در فرآيند انتخابات بود؛ منطق اين قانون اين است که ورود و خروج پول در عرصه انتخابات را بتواند رصد، مديريت و پيشگيري کند.

وي با اشاره به اينکه اين قانون کمي دير ابلاغ شد، افزود: عملا اين قانون 14 دي از سوي رئيس جمهور به وزارت کشور ابلاغ شد ما هم همان وقت اين را به فرمانداري‌ها ابلاغ کرديم؛ بنابراين آنچه اين دوره مي‌توانيم به آن عمل کنيم چند بند از آن قانون است.

يکي از مواردي که در اين قانون به خوبي مشخص شده اين است که بايد منابع پول را مشخص کنند؛ يا پول بايد متعلق به نامزد انتخاباتي باشد؛ يا حزب هزينه‌ها را بپردازد و يا يک فرد حقيقي اين پول را در اختيار نامزد قرار دهد.

همچنين استفاده از برخي اماکن عمومي از سوي نامزدها هم قانوني است؛ غير از اين چهار مورد ما نبايد هيچ ورود پولي به عرصه انتخابات و تبليغات نامزدها داشته باشيم.

عرف گفت: براساس اين قانون فرد بايد يک شماره حساب را مشخص کند که اين پول‌ها وارد اين حساب شود همچنين بايد يک فردي را به عنوان مسئول مالي که پاسخگوي وزارت کشور و هيات نظارت مرکزي باشد مشخص کند. همچنين سقف هزينه تبليغات انتخاباتي هم در قانون مشخص شده که آن هم با همکاري شوراي نگهبان درحال اجرايي شدن است. البته عددي که براي اين سقف تعيين شده در استان‌هاي مختلف متفاوت است مثلا ممکن است در يک شهر درجه دو، سه باشد که عددش فرق مي‌کند و نمي‌شود کلا يک عدد تعيين کرد بلکه بايد منطقه به منطقه اين را تعيين کرد که البته اين مساله هم به اين دوره از انتخابات نمي‌رسد و بايد بررسي کارشناسي صورت بگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان