تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استاندار سمنان:
مديران استان از سفرهاي غيرضرور بپرهيزند
شهرداري‌ها در ايجاد کمپ‌هاي ترک اعتياد مشارکت کنند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با ابراز تاسف از آمار ردصلاحيت شدگان گفت: متاسفانه نسبت به دوره قبل که 56درصد ردصلاحيت شدند، در اين دوره حدود 8 درصد افزايش ردصلاحيت را شاهد بوديم.

عليرضا آشناگر در جلسه شوراي اداري استان سمنان با اشاره به وقايع روزهاي اخير گفت: مردم کشور شاهد چند رويداد تلخ بودند، اول شهادت سردار سليماني که سرباز و محبوب دل نه فقط مردم ايران بلکه مردم منطقه بود و سپس جان باختن برخي تشييع‌کنندگان پيکر شهيد سليماني که از خداوند براي جان باختگان طلب رحمت و مغفرت داريم.

آشناگر در ادامه گفت: رويداد تلخ ديگر سقوط هواپيما در پي خطاي انساني بود که مسئولان گزارش دادند و حسب دستور رهبري بررسي‌هاي لازم را خواهند داشت. متاسفانه 176 نفر در اين حادثه جان باختند و براي خانواده‌هايشان طلب صبر داريم. اميدواريم اين غم و اندوه با گشايش درسرنوشت مردم و همراهي ملت با اسلام و انقلاب برطرف شود.

وي با اشاره به حادثه سيل در سيستان و بلوچستان اظهار کرد: خشکسالي در سال‌هاي گذشته مردم را آزرده خاطر کرد، سال گذشته نزول رحمت الهي کمک‌هاي خوبي کرد اما امسال موجب بروز سيل هم شد. مسئولان نهايت کمک در امدادرساني را داشته باشند و استان سمنان نيز آمادگي کمک را دارد.

استاندار سمنان در تشريح آثار و پيامدهاي شهادت سردار سليماني گفت: بعداز ترور شهيد سليماني، پاسخ به دولت آمريکا مطالبه مردم نه به عنوان جنگ بلکه به‌عنوان انتقام و قصاص بود. يک مقام رسمي توسط يک دولت ترور شد و اگر پاسخ داده نمي‌شد ممکن بود با تبديل به يک رويه خطرناک صلح منطقه را به‌خطر بيندازد و يک کشور به خود اجازه دهد هر عنصري که از کشورش دفاع مي‌کند را حذف کند که اين سيلي محکم زده شد.

آشناگر تصريح کرد: بعد از جنگ جهاني تنها دولتي بوديم که به پايگاه نظامي آمريکا حمله کرد و مسئوليت آن‌را پذيرفت که به لطف خدا تبديل به يک پيروزي شد، نه از لحاظ حجم خسارت، بلکه شکست هيمنه آمريکا در منطقه و جهان پيروزي اصلي بود.

وي همچنين تاکيد کرد: واکنش ايران در اين پاسخگويي واکنشي سريع و دقيق و غافلگيرکننده بود و آمريکا علي‌رغم تکنولوژي بالا نتوانست از آن ضربات جلوگيري کند.

استاندار سمنان با بيان اينکه هدف آمريکا در اين ترور شايد ايجاد ترس و رعب و وحشت در محور مقاومت باشد، اظهار کرد: پيامد جدي ترور سردار سليماني اين بود که به مردم منطقه به جاي ترس، خشم و انتقام تزريق شد. در عراق به دنبال اين بودند که چهره ايران را مخدوش کنند اما ديديد که چه تشييع شکوهمندي صورت گرفت. اين تشييع باشکوه نشان مي‌داد که مردم نترسيدند بلکه از تجاوز و جنايت يک کشور خشمگين و عصباني هستند.

آشناگر تهديدهاي مکرر ترامپ را از خطاهاي وي دانست و افزود: يکي از تهديدهايي که موجب سرافکندگي اپوزوسيون شد، تهديد به انهدام سايت‌هاي فرهنگي بود که نشان مي‌داد آن‌ها با فرهنگ ما مشکل دارند. اين اقدام از مصاديق جنايت جنگي است و با اين تهديدات در کنار گروه‌هايي مثل داعش قرار گرفتند. کشوري مثل آمريکا که خود را منجي مردم براي رسيدن به دموکراسي معرفي مي‌کند، توهين به تاريخ ملت باعث رسوايي او شد.

وي همچنين اضافه کرد: هيات حاکمه آمريکا نشان داد که نه تنها در سياست خارجي دچار آشفتگي است، بلکه در برخورد با کشورها در ارتباط نظامي فاقد دکترين است. اقدامات هيجاني ناشي از بي‌خردي و لابي‌گري صهيونيست که رئيس‌جمهور يک کشور را به خطاهاي فاحش کشاند.

استاندار سمنان با بيان اينکه آمريکا ميخواست مردم را با جنگ رواني و تحريم‌ها پراکنده کند، گفت: مردم ما متحدتر و منسجم‌تر مقابل زياده‌خواهي‌هاي آمريکا ايستادند. يکي از پيامدهاي اين وقايع، حساس کردن مردم و بالابردن آگاهي و شناخت مردم نسبت به اهداف آمريکا بود. چيرگي بر چاهاي نفت منطقه هدف آمريکا بود، آنها نيامده بودند که برودند اما ديديد که عراق راي به خروج آمريکا داد و دولت‌هاي منطقه هم بايد ريشه اين جرثومه را بکنند.

آشناگر افزود: اين نوع اقدامات آمريکا، راي دهندگان آمريکا و کنگره را هم حساس کرد و ناگزير شد اختيارات ترامپ را محدود کند. حمله به شخصيت‌ها مي‌تواند ترامپ را در استيضاح با مشکل روبرو کند چرا که او نتوانست اعضاي کنگره و رسانه‌ها را قانع کند.

وي با اشاره به موضوع انتخابات مجلس در استان سمنان از تاييد صلاحيت 37 درصد از داوطلبان خبر داد و گفت: در انتخابات مجلس استان، 158 نفر ثبت‌نام کردند، که در هيات اجرايي 2 نفر رد شدند. در ادامه 15 نفر انصراف داده، 53 نفر تاييد و90 نفر هم رد يا عدم احراز صلاحيت شدند.

استاندار سمنان با ابراز تاسف از آمار ردصلاحيت‌شدگان گفت: متاسفانه نسبت به دوره قبل که 56درصد ردصلاحيت شدند، در اين دوره حدود 8 درصد افزايش ردصلاحيت را شاهد بوديم. البته يک مرحله ديگر بررسي‌ها باقي مانده و در مرحله بعد افرادي که رد شدند مي‌توانند شکايت خود را اعلام کنند.

آشناگر در ادامه گفت: اميدواريم با وسعت نظر شوراي نگهبان، به افراد و عناصري که داراي ايده‌ها و برنامه هستند فرصت حضور داده شده و به صحنه برگردند.

وي مشارکت حداکثري را مطالبه نظام عنوان کرد و افزود: مشارکت بالا با رقابت بالا ايجاد مي‌شود هرچقدر حضور افراد با نگرش‌هاي متفاوت بيشتر باشد براي انقلاب مفيدتر است. اميدواريم با درک اين ضرورت به بهبود فضا کمک شود.

استاندار سمنان با تاکيد بر رعايت اصل بي‌طرفي توسط مجريان انتخابات گفت: وظيفه ما بي‌طرفي کامل است، حق نداريم له يا عليه کانديدايي مداخله کنيم و فرمانداران بخشداران اين موضوع را مدنظر قرار دهند.

آشناگر تصريح کرد: ملاک و معيار ما قانون است، وظيفه داريم بر‌اساس امر قانون مقدمات لازم را براي برگزاري انتخابات فراهم کنيم و فضايي ايجاد شود که مردم با خيال راحت پاي صندوق‌هاي راي بيايند.

وي با بيان اينکه همه کساني که تريبوني دارند بايد کمک کنند که مبادا فضاي انتخابات دوقطبي شود، اظهار کرد: مرسوم است برخي کانديداها که برنامه‌اي ندارند پرخاش کرده و دولت را تخريب مي‌کنند، برخي هم بهترين برنامه‌ها را در حد شعار مي‌دهند اما در عمل توان اجراي آن را ندارند.

استاندار سمنان خطاب به کانديداها گفت: بايد فضايي آرام ايجاد شود تا مردم وارد فضاي دوقطبي صوري و اختلافات منطقه‌اي نشوند.

آشناگر بر ضرورت هوشمندسازي فعاليت‌هاي اداري و توجه به دولت الکترونيک تاکيد کرد و گفت: از سياست‌هاي تهاجمي دشمن هک‌هاي سايبري است که بايد به آن توجه ويژه شود.

وي با اشاره به لزوم کاهش سفرهاي غيرضروري مديران گفت: يکي از فوايد هوشمندسازي فعاليت‌هاي اداري، قطع سفرهاي غيرضروي مديران است و با استفاده از ويدئوکنفرانس اين زمينه فراهم است. همه دستگاه‌ها براي برقراري ارتباطات سريع و آسان تلاش کنند. مديران استاني سفرهاي شهرستاني را بيستر کنند و با فرمانداري‌ها ارتباط بيشتري داشته باشند.

استاندار سمنان خواستار توجه مسئولان به فضاهاي فرهنگي و اجتماعي شد و افزود: شما از طرف مردم مسئوليت پيدا کرده‌ايد و بايد به خواسته‌هاي مردم توجه کنيد. شهرداران و شوراها نيز به مطالبات مردم توجه کنند.

وي با بيان اينکه يکي از اين درخواست‌ها، پاکسازي فضاي شهرها از معتادان متجاهر است، اظهار کرد: ايجاد کمپ‌هاي ترک اعتياد در دستور کار قرار دارد، براساس دستور مقام قضايي، معتادان تا زمانيکه از اعتياد پاک شوند بايد چندماه در کمپ‌ها نگهداري شوند و شهرداري‌ها نيز در ايجاد کمپ‌ها کمک کنند.

استاندار سمنان با تاکيد بر شاداب‌سازي فضاي شهري گفت: شهرداران در باطراوت کردن محيط شهري تلاش کنتد. استان سمنان منطقه‌اي کويري است و نياز به شادابي دارد. شهر بايد ترکيبي از المان‌هاي فرهنگي و مبلمان مناسب باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان