تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بياييد با هم مهربان باشيم

اين روزها به دليل حوادث گوناگون از برخي افراد نامهرباني‌هايي در جامعه ما ديده مي‌شود و همه به همديگر به ديده ترديد نگاه مي‌کنند.

از طرفي مهرباني يکي از خصيصه‌هاي وجود آدمي است. مهرباني به زندگي حيات مي‌بخشد. اين فضيلت باعث ايجاد ارتباط بهتر با ديگران و شفقت بيشتر مي‌شود. نيروي مثبت مهرباني باعث مي‌شود که در زندگي تاثير‌گذار باشيم و در ذهن و خاطره‌ها ماندگار بمانيم.

اين انتخاب با ماست که از مهرباني که در وجودمان داريم استفاده کنيم و آن را پرورش دهيم و يا اينکه آن را در وجودمان دست نخورده باقي بگذاريم. بعضي از افراد نمي‌دانند که چگونه اين مهرباني را بروز دهند و با روش پرورش اين ويژگي در درون خود آشنايي ندارند.

مهرباني به معناي اهميت دادن به ديگران است. وقتي به اين نکته توجه کرد که ديگران همچون ما نيازهايي دارند ? احساس ترس و ناامني و تنهايي را درک مي‌کنند مطمئنا آنچه را که براي خود مي‌خواهيم به آنها نيز مي‌دهيم. پس بر اين اساس مهرباني از خود‌شناسي نشات مي‌گيرد. حق‌شناسي، پاسخگو بودن، وفاداري و صبوري گونه‌هايي از مهرباني است.

در واقع مهرباني روشي است که زندگي را آسان‌تر مي‌کند. نگرش‌هاي منفي چون حسادت، تنفر و بدگماني ذهن و روح آدمي را درگير خود مي‌کند چه بسا عواقب بيماري و ناراحتي را به دنبال خود بياورد.

اين رذيلت‌ها زندگي را کما اينکه سخت‌تر و دشوارتر مي‌کند، برخي از اشخاص به دليل خجالتي بودن نمي‌توانند مهرباني خود را بروز دهند اين مشکل با تمرين کردن قابل رفع است. با تمرين مهرباني تبديل به عمل ناخودآگاهي مي‌شود. بدون هيچ چشم‌داشت و انتظاري مهرباني کنيد. در مهربان بودن تا مي‌توانيد بخشنده و دست و دلباز باشيد. مطمئن باشيد ديگران نيز در حق شما مهربان خواهند بود.

مهرباني‌هايي که آلوده به ريا و دروغ است به دل نمي‌نشيند. مهرباني که همراه با سودجويي، چشم‌داشت، تملق و چاپلوسي است تصنعي به نظر مي‌آيد. وقتي نسبت به کسي احساس خشم و حقارت داريد اما به ظاهر مهرباني مي‌کنيد اين تناقض احساس شما را از پا درمي‌آورد. احساساتتان را هماهنگ کنيد. عمل و نيت‌تان را با هم همسان کنيد.

درونتان را پاک‌سازي کنيد و با روح و جان مهرباني کنيد. نبايد مهرباني را با مهرطلبي اشتباه گرفت. افراد مهرطلب از هر گونه رفتاري خودداري مي‌کنند زيرا مي‌ترسند که رفتار آنها به رابطه لطمه وارد کند.

مگر مي‌شود که خود را دوست نداشت و ديگران را دوست داشت؟ براي ابراز مهرباني بايد با خود مهربان بود. بايد خود را شناخت. براي خود زمان گذاشت و با مهرباني به خود نگريست. عدم مهر و عطوفت نسبت به خود مهرباني در حق ديگران را ناخالص و دروغ نشان مي‌دهد. خود‌آگاهي منبع رنج‌ها را به ما نشان مي‌دهد. جنبه‌هاي نامطلوب درونمان را نمايان مي‌کند و کمک مي‌کند که با اشتباهات مواجه شويم و در پي رفع و رجوع آنها برآييم.

با اين روال تناقضات برطرف مي‌شود و درون و بيرون آدم يکي مي‌شود. براي مهربان بودن بايد زمان بيشتري را براي خود گذاشت تا خود را بهتر شناخت. ضعف‌ها را بايد برطرف کرد و نقاط قوت را بايد جلا داد. اين زماني که براي خودآگاهي صرف مي‌کنيد به ديد خودخواهي به آن نگاه نکنيد. اگر لازم است گفت‌و‌گوي دروني داشته باشيد تا نکات و انرژي نفي را از خود دور کنيد.

حتما در اطراف خود اشخاص مهربان سراغ داريد. به آنها فکر کنيد. به احساسي که به شما مي‌دهند فکر کنيد. افراد مهربان به اطرافيان خود دلگرمي مي‌دهند. انرژي مثبتي که از اين اشخاص ساطع مي‌شود ديگران را جذب خود مي‌کند. وقتي شما به شخصي بدون هيچ چشم‌داشتي مهرباني مي‌کنيد اين کار به شما ارزش و اعتبار مي‌بخشد. مي‌توانيد با مهرباني حال يک نفر را خوب کنيد. با مهرباني به شخصي روحيه دهيد. مهرباني شما احساس آرامش به ديگران مي‌بخشد.

مهرباني نگرشي مثبت است که باعث تقويت روح و جسم انسان مي‌شود. آيا عزت نفسي که مهرباني به شخص مي‌دهد خود پاداش بزرگي نيست؟ عادت به مهرباني سبک زندگي را تغيير مي‌دهد. مهرباني بدن را به احساس آرامش و سبکي عادت مي‌دهد. احترامي که شما براي افراد مهربان قائل مي‌شويد را به‌ياد بياوريد. آيا واقعا دوست نداريد ديگران هم براي شما همچين احترامي قائل شوند؟ مردم پاسخ مهرباني را با مهرباني مي‌دهند و ما بايد ياد بگيريم چگونه با همه مهربان باشيم.

لذا اگر مي‌خواهيد مهربان بودنتان را از طريق زبان بدن به کسي نشان دهيد، به‌جاي اين که از وي فاصله بگيريد به وي نزديک شويد. در يک جمع هيچ وقت پشت به وي ننشينيد و وقتي با هم صحبت مي‌کنيد بجاي تکيه دادن به صندلي‌تان، به طرف وي خم شويد. اين کار حس نزديکي و مهرباني بيشتري به اشخاص منتقل مي‌کند. زمينه عاطفي و احساسي مهرباني آن را از احترام گذاشتن به ديگران برحسب وظيفه متفاوت مي‌كند. انتظار مي‌رود که اين حالت‌هاي عاطفي در موقعيت‌هايي که امکان مقابله به مثل يا منفعت شخصي وجود ندارد، افزايش بيابد و به صورت رفتارهاي ياري‌گرانه بروز پيدا کند.

مهرباني يکي از خصيصه‌هاي وجود آدمي است. مهرباني به زندگي حيات مي‌بخشد. اين فضيلت سبب ايجاد رابطه بهتر با ديگران و مهرورزي بيش‌تر مي‌شود. نيروي مثبت مهرباني سبب مي‌شود که در زندگي تأثير‌گذار باشيم و در ذهن و خاطره‌ها ماندگار بمانيم.

يک روان‌شناس


نسخه چاپي ارسال به دوستان