تاریخ 1398/10/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور:
پرونده هواپيماي اوکرايني، معمولي نيست
مسوولان مرتبط در پرونده اين هواپيما، همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شوراي عالي امنيت ملي در عصر جمعه، براي مردم توضيح دهند

رئيس جمهور با قدرداني از همکاري خوب نيروهاي مسلح در روشن شدن علت سقوط هواپيماي اوکرايني، تاکيد کرد: دولت تا کشف همه جوانب امر، مجازات افراد دخيل در اين حادثه و اطمينان بخشي به مردم براي جلوگيري از تکرار اين مساله، به تلاش‌هايش ادامه مي‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ابتداي سخنان خود در همايش تجليل از نمونه‌هاي ملي بخش کشاورزي، با تسليت مجدد به مردم ايران براي غم از دست دادن سرداري شجاع و فداکار در ميدان امنيت کشور و منطقه، عزيزاني در کرمان و غم سهمگين سقوط هواپيماي مسافربري اوکرايني، اظهارداشت: پرونده هواپيماي اوکرايني، يک پرونده عادي و معمولي نيست و قوه قضائيه براي رسيدگي به موضوع، دادگاهي ويژه با قاضي عاليرتبه تشکيل دهد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: مسوولان مرتبط در پرونده اين هواپيما، بايد همه پروسه را از صبح چهارشنبه تا جلسه شوراي عالي امنيت ملي براي مردم توضيح دهند.

دکتر روحاني با بيان اينکه «از لحظه اي که احتمال دادم سقوط هواپيماي اوکرايني طبيعي و عادي نباشد، تلاش فراواني کردم دوره بررسي و تحقيق کوتاه شود تا دقيقا بدانيم اين هواپيما چگونه سقوط کرده است»، گفت: از طرف نيروهاي مسلح که تنها مسير ما براي يافتن حقيقت در اين بخش بود،همکاري‌هاي خوبي انجام گرفت و بلافاصله بعد از آنکه براي من مشخص شد يک خطاي بسيار دردناک و نابخشودني انجام گرفته، در همان لحظه به مسوولين امر اعلام کردم بلافاصله به مردم اطلاع دهند.

رئيس جمهور اظهارداشت: اين حادثه، حادثه بسيار تلخي بود و تحمل آن براي مردم بسيار سنگين است چرا که حتي اگر اين هواپيما به خاطر نقص فني هم سقوط کرده بود، باز هم بسيار غم بار بود اما بعد از اينکه مشخص شد خطا و اشتباه انساني منجر به اين فاجعه شده، غم مردم را چندين برابر کرد.

دکتر روحاني با ابراز تسليت به همه خانواده‌هاي عزيز جانباختگان در ايران و در ساير کشورها گفت: همانطور که با رهبران و مسوولين آن کشورها هم تلفني صحبت کردم، اولا قول مي‌دهم دولت با همه توان و امکانات خود، پيگير اين مساله باشد.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه «اين مساله، مساله بسيار مهمي است»، افزود: قوه قضائيه بايد يک دادگاه ويژه با يک قاضي عالي رتبه و دهها کارشناس تشکيل دهد. اين يک پرونده عادي و معمولي نيست و تمام دنيا به اين دادگاه ما نگاه خواهند کرد.

وي افزود: همچنين به همه اعضاي دولت توصيه مي‌کنم در کنار اين خانواده‌هاي عزيز براي رفع مشکلات آنان باشند و از مردم عزيز ايران مي‌خواهم در کنار اين عزيزان همدردي ارزشمندي را چه در تهران چه در شهرستان‌ها داشته باشند. البته حدود 100 نفر از عزيزان جانباخته از تهران و بقيه از شهرستان‌ها بودند. وزير راه، مسوولين دولتي، استاندارها و همه در کنار اين خانواده‌ها قرار بگيرند.

دکتر روحاني با بيان اينکه «من به عنوان يک پدر احساس مي‌کنم که غم از دست دادن يک جوان نخبه تحصيلکرده سطح بالا که سرمايه براي کشور و براي ملت و مردم ما بوده، تا چه حد سخت و مشکل است»، گفت: اينکه نيروهاي مسلح ما با صراحت لهجه خطاي خود را اعلام و از مردم عذرخواهي کردند گام اول خوبي بوده که در اين راستا برداشته شده و همه گام‌هاي بعدي بايد برداشته شود.

نمي‌تواند فقط يک فرد مقصر باشد

رئيس جمهور افزود: من به دليل کم و بيش آشنايي که با مساله پدافند هوايي دارم عرض مي‌کنم در اين داستان نمي‌تواند فقط يک فرد مقصر باشد. نه اينکه تنها يک نفر که دکمه را فشار داده مقصر بوده، ديگراني هم هستند و مي‌خواهم اين مساله با صداقت براي مردم بيان شود.

دکتر روحاني اظهارداشت: مردم ما اين را مي‌دانند که اين حادثه از روي اشتباه و سهو صورت گرفته اما چه کساني دخيل بودند و چه شرايطي پيش آمد که اين سهو انجام گرفت؟ اين درست است که در اين ايام ريشه همه غم‌ها به آمريکا برمي‌گردد. آمريکا بود که جو را ملتهب و شرايط را غيرعادي کرد، تهديد نمود و عزيز ما را از ما گرفت؛ اينها همه درست است اما دليل بر آن نمي‌شود که ما در اين حادثه به تمام ريشه‌هاي مساله نپردازيم.

رئيس جمهور گفت: سوال ديگري که براي مردم مطرح است اين است که آيا از زمان روشن شدن اين حادثه تا اعلام، زمان طولاني بود، يعني يک يا دو روز طول کشيد يا فقط چند ساعت بوده است؟ اين را هم از مسوولين مي‌خواهم تمام پروسه را از صبح چهارشنبه که حادثه پيش آمد تا جمعه شب که به جلسه اضطراري شورايعالي امنيت ملي رسيد، براي مردم توضيح دهند.

دکتر روحاني با بيان اينکه « مردم ما در اين غم همه سهيم و شريک هستند اما مي‌خواهند بفهمند آيا مسوولان آنها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقي به درستي رفتار کردند يا خير؟»، افزود: من به عنوان نماينده ملت ايران و رئيس جمهور اين مساله را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدي به هر نتيجه اي برسيم به مردم خبر خواهيم داد.

امنيت فضاي ايران براي ملت ما و دنيا بسيار اهميت دارد

رئيس جمهور تصريح کرد: حادثه، حادثه کوچکي نيست بلکه مساله امنيت فضاي ايران است. تنها بحث 176 نفر نيست، بي ترديد آنها که از دست ما رفتند براي ما خيلي عزيز بودند اما امنيت فضاي ايران براي ملت ما و دنيا بسيار اهميت دارد.

دکتر روحاني گفت: براي مردم ما بسيار مهم است که هر آنکس در هر حد، در اين حادثه مقصر يا قاصر بوده، معرفي شود. هر کسي که بايد مجازات شود، به مجازات برسد. دولت خود را در قبال مردم عزيز و اتباع کشورهاي ديگر که در اين حادثه جان باختند مسوول مي‌داند و به همه وظايف حقوقي و قانوني خود عمل خواهد کرد.

رئيس جمهور افزود: اما به اعتقاد من، از همه اينها مهم تر اين است که مردم بايد مطمئن شوند اين حادثه تکرار نمي‌شود. مهم ترين مساله براي مردم ما، افکار عمومي جهان، هوانوردي و امنيت آسمان ايران اين است که اين حادثه غيرقابل تکرار باشد و اين به بازنگري در آيين نامه‌ها، شيوه نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات نياز دارد.

دکتر روحاني گفت: همه ما مسووليت داريم که يک بار ديگر تمام اين مقررات را بازنگري کنيم تا دريابيم چرا و به چه دليل، کدام ضعف و در کدام مقررات بوده و در اجرا کجا ضعف بوده که اين حادثه بسيار غم انگيز در کشور ما اتفاق افتاده است؛ حادثه اي که فکر مي‌کنم در تاريخ کشور ما بي نظير بوده و هيچ وقت نبوده که يک مسوول و افسر پدافندي در کشور ما نسبت به هواپيماي مسافربري آن هم در پايتخت و مرکز کشور و کنار فرودگاه بين‌المللي،چنين خطايي را مرتکب شده باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان