تاریخ 1398/10/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارش سرويس اجتماعي روزنامه پيام استان از گراني ميوه در بازار استان
بازار ميوه و صيفي‌جات در سراشيبي گراني!

اين روزها بازار ميوه در بسياري از شهرهاي استان‌ها، شيب گراني و نوسان قيمت را تجربه کند؛ گراني‌اي که از قبل از شب يلدا شروع شده و در اين روزهاي نخستين زمستان هم ادامه دارد. البته، به گفته اصناف اين حوزه، به دليل افزايش قيمت بنزين اين گراني داغ‌تر از سال‌هاي گذشته شده است. بررسي افزايش قيمت ميوه در شهرهاي مختلف استان‌ سمنان حاکي از افزايش قيمت حتي در برخي مرکبات از جمله پرتقال حکايت دارد، که در اين بين گوجه فرنگي، موز، سيب، کيوي بيشترين قيمت را تجربه مي‌کنند.

بايد گفت؛ميوه و صيفي‌ها از عناصر اصلي سفره مردم هستند که معمولا زودتر از ساير کالاها دستخوش نوسان قيمتي مي‌شوند و بيشترين آسيب‌هاي افزايش قيمت ناشي از گراني بنزين هم اين روزها همين کالاها را هدف گرفته است. آنچه پس از گذشت حدود دو ماه از افزايش قيمت بنزين مي‌بينيم، چيزي متفاوت‌ از وعده مسئولان و دستگاه‌هاي نظارتي است، چرا که بررسي تعدادي از مغازه‌هاي عرضه ميوه در شهرهاي مختلف استان از جمله سمنان، از گران شدن قيمت بسياري از ميوه‌ و صيفي‌هاي پرمصرف مردم طي روزهاي اخير حکايت مي‌کند. از سوي ديگر عنوان مي‌شود حمل ‌و نقل ميوه و صيفي با خودروهاي گازوئيل‌سوز انجام مي‌شود و گراني سوخت نمي‌تواند قيمت اين محصولات را تحت‌الشعاع قرار دهد. اما براساس اعلام اتحاديه فروشندگان ميوه و تره‌بار، بيش از 15 درصد کشاورزان با خودرو‌هاي بنزيني بار خود را به ميدان‌هاي تره‌بار مي‌رسانند و اين يعني بيشتر ميوه‌ها و صيفي‌جات حداقل با افزايش 15 درصدي قيمت‌ روبه‌رو بوده‌اند. در اين ميان استان سمنان يکي از استان‌هايي است که در توليد بعضي محصولات باغي جايگاه مطلوبي ندارد و اين موضوع سبب شده گراني ميوه در استان سمنان بيش از استان‌هاي ديگر محسوس باشد.

يک شهروند سمناني در اين باره مي‌گويد: به‌غير‌از گوجه‌فرنگي را که بين 10 تا 15 هزار تومان مي‌خريم، ديگر محصولات هم تا 5 هزار تومان گران شده‌اند. مغازه‌داران به بهانه افزايش قيمت بنزين و گران شدن هزينه حمل و نقل، قيمت‌ها را در چند روز اخير افزايش داده‌اند. هر چند قرار است نظارت‌هايي براي جلوگيري از گراني انجام شود، اما آيا مي‌توانيم تا رسيدن بازرسان، از خريد خودداري کنيم؟

وي ادامه مي‌دهد: هر سال با آغاز زمستان و نزديک شدن به روزهاي پاياني سال، اين گراني‌ها چندبرابر مي‌شد، اما امسال بايد هم گراني ناشي از افزايش قيمت بنزين را تحمل کنيم و هم نگران گراني‌هاي پايان سال باشيم.

رضايي شهروند دامغاني، هم اظهار مي‌کند: سال‌هاست که ميوه را گران مي‌خريم و کسي هم در اين باره پاسخگوي ما نيست. ماه‌هاست بسياري از ميوه‌ها را خريداري نکرده‌ام‌ و تنها چند محصول مورد نياز براي غذا را تهيه مي‌کنم که به نظر مي‌رسد همان هم ديگر ميسر نباشد! چون خريد گوجه‌فرنگي و پياز بالاتر از پنج هزار توماني اصلا در توان ما نيست!

وي ادامه داد: در دامغان به دليل گراني شاهد حذف برخي ميوه‌ها از مغازه‌ها هستيم، چون در همين چند روز گذشته وانت‌بارها کرايه حمل بار را به بهانه سهميه‌بندي بنزين بالا برده‌اند؛ و اين موضوع، قيمت تمام‌شده براي ميوه‌فروشان را افزايش داده و موجب شده‌ است آنها هم نرخ‌هاي خود را تغيير دهند.

اين شهروند دامغاني در پايان از کمبود گشت‌ها نظارتي در شهر دامغان به شدت گلايه دارد.

يک ميوه‌فروش سمناني نيز افزايش کرايه‌ها را عامل گراني مي‌داند و مي‌گويد: از چند روز گذشته نرخ هر کيلوگرم هويج و پياز هم افزايش يافته است؛ چون محصولي که از ميدان ميوه‌ و تره‌بار بر اساس فاکتور خريداري مي‌کنيم، با 20 تا 30 درصد سود عرضه مي‌کنيم؛ لذا ما هم گران مي‌خريم و مجبوريم گران بفروشيم. البته برخي اقلام را هم به مغازه نمي‌آوريم، چراکه مردم خريداري نمي‌کنند. مثلا اواسط هفته گذشته سه جعبه گوجه‌فرنگي خريداري کردم، اما با گذشت چهار روز فقط يک سبد از اين گوجه‌ها فروخته شده است. حتي در حال حاضر مشتري‌هايي دارم که هر چند روز يک‌بار، فقط دو عدد گوجه فرنگي مي‌خرند و اين اتفاق تلخي است!

هر چند در زمينه گراني ميوه اخيرا معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار سمنان هم از بالا بودن قيمت ميوه و تره‌بار در استان نسبت به ساير مناطق کشور انتقاد کرده و بيشترين تخلفات گزارش‌شده از سوي شهروندان را در اين حوزه دانسته، اما گويا عزمي جدي براي کاهش و نظارت بيشتر ميوه در بازار سمنان مشاهده نمي‌شود.

انتظار اول شهروندان هم‌استاني اين است؛ با توجه به اجراي طرح سهميه‌بندي بنزين و ممنوع بودن افزايش قيمت ساير کالا و خدمات و نگراني بابت افزايش تخلفات گراني ميوه و صيفي‌جات نظارت‌ها بيشتر شود و بازرسي اتحاديه‌ها و صنوف در بازار ميوه و صيفي‌جات فعال‌تر شده تا نظارت دقيقي بر قيمت‌ها و برخورد با متخلفان داشته باشند.

هر چند رئيس اتحاديه ميوه و تره‌بار استان، افزايش قيمت برخي اقلام خوراکي پرمصرف چون گوجه‌فرنگي، پياز، کاهو، نارنگي، پرتقال و خيار را سرماي هوا، کمبود محصول و افزايش تقاضا مي‌داند و وابستگي افزايش قيمت‌ها به بنزين را رد مي‌کند، اما گويا واقعيت چيز ديگري است. واقعيت اين است که سهميه‌بندي بنزين در تغيير و افزايش قيمت کالاهايي مانند ميوه ‌و تره‌بار تاثير داشته است و متاسفانه ميوه‌فروشان و توزيع‌کنندگان ميوه‌ و تره‌بار هم به بهانه سهميه‌بندي بنزين قيمت‌ها را خودسرانه افزايش داده‌اند.

البته گراني قيمت برخي اقلام خوراکي پرمصرف مانند گوجه‌فرنگي، پياز، کاهو، نارنگي، پرتقال و خيار هم به گفته مسئولين مربوطه بدليل اين است که اقلام فوق همواره در فصل سرما به دليل کمبود محصول و افزايش تقاضا با تغيير قيمت همراه هستند و گراني کنوني اين اقلام ربطي به بنزين ندارد.

البته برخي نقاط کشور که محل اصلي توليد و توزيع اين محصولات خوراکي پرمصرف هستند با سرما يا بارش باران مواجه شده‌اند و هنوز محصولات نوبرانه اين مناطق به بازار عرضه نشده است که به کاهش محصول در بازار و عدم تعادل عرضه و تقاضا منجر شده است.

به هر حال شهروندان هم‌استاني نگران از اين موضوع هستند که چرا برخي از محصولات باغي که در استان توليد مي‌شوند، يا فاصله زيادي با مرکز توليد و پخش ندارند، تا اين اندازه در استان گران عرضه مي‌شود؟!

در پايان انتظار قاطبه مردم و شهروندان هم‌استاني از مسئولين مربوطه اين است که که هر چه به روزهاي پاياني سال و شب عيد نزديک‌تر مي‌شويم، کنترل‌ها و نظارت‌ها بر بازار ميوه و صيفي‌جات در استان را بيشتر نمايند، تا ميوه‌ها و صيفي‌جات اين ارزش غذايي پروتئيني و سرشار از مقوي از محدود سبد کالاي غذايي شهروندان هم‌استاني حذف نگردند!

سرويس اجتماعي


نسخه چاپي ارسال به دوستان