تاریخ 1398/10/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نشانه‌هاي اختلال يادگيري در کودکان را بشناسيم

اگر کودک شما قادر به بستن بند کفش نيست، نمي تواند زيپ لباسش را ببندد يا در تلفظ کلمات ناتوان است، بدانيد مبتلا به اختلال يادگيري است و بايد براي رهايي وي از اين اختلال اقدام کرد.

يک روانشناس باليني در گفت وگو با ايرنا به تشريح اختلال يادگيري و آثار آن بر روي کودکان پرداخت و گفت: يادگيري کودکان با توجه به سن،‌ آموزش،‌ هوش و يا ساير آزمون هاي مورد انتظار ديگران، سنجيده و بر اساس معيارهاي خواندن و نوشتن محاسبه مي شود، از اين رو اختلالات در يادگيري نه تنها در ناتوانايي‌هاي ديرآموزي و خواندن، بلکه بر عزت نفس کودکان و يا حتي افراد بزرگسال تاثير مخرب مي‌گذارد.

مريم عبدالهي با بيان اينکه اختلال يادگيري فقط با خواندن جبراني يا ديرآموزي مترادف نيست،‌ افزود: برخي کودکان و نوجوانان بطور ويژه دچار ناتواني‌هاي يادگيري بخصوصي مي شوند، براي نمونه دانش آموزان مبتلا به معلوليت هاي ادراکي و يا آسيب ديدگان مغزي، نيازمند آموزش ويژه‌اي با شيوه هاي منظم هستند و براي اين منظور بايد از کارشناساني که عهده‌دار جبران ناتواني يادگيري در بين کودکان و نوجوانان به صورت آموزش انفرادي يا گروههاي کوچک هستند،‌ بهره برد.

اين متخصص رواندرمانگر گفت: اختلالي که در آن موفقيت تحصيلي فرد، با توجه به سن، آموزش، هوش و يا براساس آزمون‌هاي معيار خواندن، نوشتن و محاسبه، از آنچه انتظار مي‌رود بسيار کمتر باشد، اصطلاحا اختلال يادگيري اتلاق مي‌شود. در واقع اين اصطلاح به دانش‌آموزاني اتلاق مي شود که به‌ طور مداوم در کارهاي درسي خود با شکست مواجه مي‌شوند و در عين حال در چهارچوب سني کودکان استثنايي نمي‌گنجند.

وي ادامه داد: ظاهر اين افراد طبيعي است، رشد جسمي و قد و وزن‌ معمولي و هوش عادي دارند، خوب صحبت مي‌کنند، مانند ساير کودکان بازي و با سايرين ارتباط برقرار مي‌کنند. در خانه به والدين در کارهاي منزل کمک مي کنند و مسئوليت پذير هستند، اما توانايي لازم براي به جريان اندازي اطلاعات براي بيان کردن و بويژه نوشتن را ندارند.

اين روانشناس گفت: با توجه به مشخصات کلي اين دسته افراد، مي‌توان آنها را در گروه داراي اختلال يادگيري قرار داد و اذعان کرد اين افراد که اکثرا هم به تحصيل مشغول هستند در يک يا چند فرايند رواني که به درک کردن با استفاده از زبان شفاهي يا کتبي مربوط مي‌شود، اختلال دارند که اين نوع رفتار مي‌تواند به شکل عدم توانايي کامل در گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجي کردن يا حتي انجام محاسبات رياضي ظاهر شود.

وي تصريح کرد: اکنون در برخي مواقع با کودکان و يا حتي افراد بزرگسالي مواجهه مي شويم که علي رغم داشتن هوش طبيعي، در درس خواندن خيلي مشکل دارند، اين مشکل که تحت عنوان اختلال يادگيري است نه تنها درس خواندن اين گروه از افراد را بسيار مشکل مي کند بلکه بر عزت نفس آنان تاثيري مخرب مي گذارد.

اين روانشناس براي شناخت بهتر والدين از کودکي که داراي اختلال يادگيري است،‌ اظهار داشت: در سنين مهدکودک مي توان پيش بيني هاي لازم را براي ابهام زدايي در اين خصوص به عمل آورد. با مشاهده اين رفتارها در کودکان مانند ناتواني در باز و بستن دکمه و يا زيپ لباس، گره زدن بند کفش، مداد به دست گرفتن، برش کاغذ با قيچي، تلفظ ناقص کلمات مي توان فهميد که آنها دچار اختلال يادگيري هستند.

عبدالهي يادآور شد: چنانچه پدر و مادري اين نشانه ها را در کودک خود مشاهده کرد، براي ارزيابي و تشخيص بيشتر بايد به متخصص روانپزشک و يا روانشناس مراجعه کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان