تاریخ 1398/10/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آلودگي هوا چه بلايي سرمان مي‌آورد؟

آلودگي هوا سبب افزايش ايجاد و تشديد بيماري‌هاي تنفسي و قلبي مي‌شود، اما اين تمام ماجرا نيست بلکه مي‌تواند اثراث مضري در ساير ارگان‌هاي بدن داشته و باعث افزايش تعدادي از بيماري ها و مرگ و مير، هم شود.

آلودگي هوا علاوه بر تشديد بيماري هاي ريوي و ايجاد حمله هاي قلبي و نارسايي قلب، افزايش سرطان ها از جمله معده و ريه را به همراه دارد و شيوع سرطان‌ها از عوامل مرتبط با آلودگي هوا هستند.

مطالعات مختلفي نشان داده که آلودگي هوا علاوه بر بهم ريختگي مسير هوايي و ريه و تخريب سيستم ايمني، مي‌تواند مسير گوارش خصوصا معده را هم درگير کرده و سبب ايجاد و تحريک التهابي آن شود.

سلول‌هاي ايمني بدن وقتي به ذرات آلودگي هوا در مسير ريه و گوارش حمله مي کنند، روند شروع التهاب و آزاد شدن آنزايم‌ها، آغاز شده و اين کار در بدن مي‌تواند شرايط التهابي را ايجاد کند.

نتايج يک مطالعه بزرگ در اروپا نشان مي‌دهد که بيشتر شدن سرطان معده با افزايش ذرات آلاينده 2.5 PM ميکرون مرتبط است. اين آلاينده ها با تغيير اکسيداتيور و DNA مي توانند اثرات سرطاني هم داشته باشند.

افزايش سکته هاي مغزي، دمانس، اختلالات خواب، آلرژي هاي پوستي و چشمي، تحريک و سوزش گلو، ضعف و خستگي از ديگر عوارض آلودگي هوا مي باشد. آلودگي هوا مي تواند با ايجاد و تغييرات التهابي برروي بيماري هاي گوارشي، بر بيماري روده تحريک پذير و نيز بيماري التهابي روده کرون تاثير داشته باشد.

کبد به دليل مکانيسم سم زدايي در بدن مي‌تواند متاثر از آلودگي هوا شود و به همين دليل، تشديد بيماري کبد چرب در روزهاي آلوده بيشتر مشاهده مي شود.

اين معضل در مادران باردار مي‌تواند سبب تولد نوزاد با وزن کم شده و در کودکان علاوه بر افزايش آسم و آلرژهاي پوستي و تنفسي، کاهش حافظه و اختلال يادگيري را به همراه داشته باشد.

دکتر محمد اماني

عضو هيات علمي

دانشگاه علوم پزشکي تهران


نسخه چاپي ارسال به دوستان