تاریخ 1398/09/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف در ديدار وزير امور خارجه عمان:
از هر ابتکاري براي کاهش تنش در منطقه استقبال مي‌کنيم

وزير امور خارجه با تاکيد بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه به ويژه در يمن افزود: جمهوري اسلامي ايران از هر حرکت و ابتکاري که با حسن نيت در راستاي کاهش تنش‌ها در منطقه انجام شود، استقبال و به آن کمک خواهد کرد.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رساني و امور سخنگويي وزارت امور خارجه،«محمد جواد ظريف» ديروز در ديدار «يوسف بن علوي» وزير خارجه عمان با اشاره به نقش خوب و سازنده کشور همسايه عمان، روابط دو کشور را جامع و بسيار خوب توصيف کرد و از گسترش و تعميق هر چه بيشتر اين روابط در همه زمينه‌ها استقبال کرد.

ظريف با تاکيد بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه به ويژه در يمن افزود: جمهوري اسلامي ايران از هر حرکت و ابتکاري که با حسن‌نيت در راستاي کاهش تنش‌ها در منطقه انجام شود، استقبال و به آن کمک خواهد کرد.رييس دستگاه ديپلماسي اراده ايران براي گفت وگو با همه کشورهاي منطقه را جدي خواند و افزود: پويش صلح هرمز در همين راستا ارائه شد.

يوسف بن علوي وزير امور خارجه عمان نيز در اين ديدار شرايط منطقه اي را نيازمند گفت وگو و تفاهم هر چه بيشتر دانست و افزود: در اين زمينه برگزاري يک کنفرانس جامع و فراگير با حضور همه کشورهاي ذينفع مي‌تواند مفيد
باشد.

چگونگي ايجاد امنيت در منطقه

در همين حال، بنا به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، دريابان علي شمخاني عصر ديروز در ديدار يوسف بن علوي وزير خارجه عمان با اشاره به تلاش ناکام آمريکا براي ايجاد ائتلاف بين‌المللي به بهانه برقراري امنيت در خليج فارس افزود: تنها ائتلاف‌هايي در منطقه راه‌گشا، امنيت‌ساز و پايدار مي‌ماند که بيگانگان در آن نفوذ و دخالتي نداشته باشند.

شمخاني اظهار داشت: کشوري که به هيچ يک از تعهدات خود نه در ارتباط با ايران و نه در مراوده با ساير کشورها پايبند نيست، نمي‌تواند قابل اعتماد باشد.

وي خاطرنشان کرد: کشورهايي که بيشترين سهم را در ايجاد تنش و ناامني در منطقه داشته‌اند و با به راه‌ انداختن جنگ‌هاي متعدد و گسترش تروريسم، منطقه را به آشوب و نابودي کشاندند هرگز به دنبال ثبات و امنيت خليج فارس نبوده و صرفا تامين منافع خود و غارت منطقه را دنبال مي‌کنند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينکه ادامه جنگ در يمن يکي ديگر از نشانه‌هاي رويکرد جنگ طلبانه و امنيت سوز قدرت‌هاي سلطه‌گر و عوامل منطقه‌اي آنان است، تصريح کرد: ادامه اين نسل کشي جز در خدمت منافع دشمنان صلح و امنيت منطقه همچون آمريکا و اسراييل نيست و عربستان بايد با تسليم برابر خواست مردم مقاوم يمن بيش از اين ثبات و امنيت منطقه را به خطر نيندازد.

وزير خارجه عمان نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي نسبت به رايزني مستمر دو کشور در موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي گفت: تنش در منطقه به نفع هيچ يک از کشورهاي حوزه خليج فارس نبوده و بايد از توسعه آن به هر نحو جلوگيري شود.

يوسف بن علوي مواضع اصولي تهران و مسقط در مسائل منطقه اي و بين‌المللي را بسيار نزديک و همگرا عنوان کرد و اظهار داشت: روابط گرم و صميمي دو کشور در ابعاد سياسي، اقتصادي و بازرگاني مي‌تواند با برداشتن گام‌هاي جديد جهش قابل توجهي داشته باشد.

وزير امور خارجه سلطنت عمان دستيابي به امنيت پايدار در منطقه را نيازمند توافق و تفاهم مجموعه کشورهاي منطقه و رفع سوء تفاهم‌هاي موجود عنوان کرد و اظهارداشت: عمان همواره آمادگي دارد از مجموعه ظرفيت‌هاي خود براي رفع تنش‌هاي موجود و ايجاد زمينه گفت وگوي سازنده ميان کشورهاي منطقه بهره
بگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان