تاریخ 1398/09/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نمايندگان مجلس خواستار شدند
آمار کشته‌شدگان ناآرامي‌هاي بنزيني اعلام شود

نمايندگان مجلس خواستار اعلام رسمي تعداد کشته شدگان حوادث اخير در پي گران شدن بنزين شدند. رئيس فراکسيون پاسخگوي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد که نبايد اين فرصت را به دست بيگانگان داد تا با دادن اطلاعات غلط از طريق رسانه‌هاي معاند به مردم، اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و نظام
سلب کنند.

علي بختيار در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به ضرورت داشتن رفتار صادقانه با مردم بيان کرد: تمام مسئولان بايد بدانند که مردم نامحرم نيستند. امروز اگر از اطلاع رساني رسمي درباره تعداد کشته شدگان و افرادي که در نا آرامي‌هاي اخير دستگير شده اند، امتناع کنيم، رسانه‌هاي معاند اطلاعات غلط در اختيار مردم قرار مي‌دهند.

وي در ادامه اظهار کرد: ما بايد به اين باور برسيم که با پنهان کاري امنيت جامعه بالا نمي‌رود بلکه بايد با مردم صادقانه صحبت کرد و واقعيت‌ها را به مردم گفت. نبايد اين فرصت را به دست بيگانگان بدهيم تا با دادن اطلاعات غلط از طريق رسانه‌هاي معاند به مردم، اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و نظام سلب کنند.

نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس تصريح کرد: ما در هر زمينه اي نياز به شفافيت داريم. حتي اگر در خصوص طرح اصلاح قيمت بنزين نيز با مردم صادقانه صحبت مي‌کرديم ديگر شاهد اين اتفاقات در کشور نبوديم. مردم ما در دوران جنگ تحميلي و حتي در دوران تحريم‌ها پاي نظام و انقلاب خود ايستاده اند. نبايد اجازه دهيم اعتماد مردم نسبت به مسئولان خود سلب شود.

بختيار در ادامه تاکيد کرد: مراجع رسمي بايد آمار دقيق کشته شدگان و افرادي که در درگيري‌هاي اخير دستگير شده اند را به طور دقيق اعلام کنند تا ديگر رسانه‌هاي معاند اين فرصت را پيدا نکنند با ارائه آمارهاي غلط به فضاسازي بپردازند.

مسئولان آمار کشته‌شدگان اغتشاشات اخير را اعلام کنند وگرنه...

يک عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي هم گفت که اگر مسئولان آمار دقيق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند نمايندگان آن را منتشر خواهند کرد.

‏به گزارش ايسنا، محمود صادقي در مطلبي در صفحه شخي خود در توييتر خود نوشت: « هشدار به مسئولان!

‏اگر مراجع ذي‌ربط آمار دقيق کشته‌شدگان، مجروحان و بازداشت‌شدگان را اعلام نکنند، نمايندگان مجلس ناگزير آمارهاي مستند به گزارش‌هاي مردمي را منتشر خواهند کرد.»

نهادهاي مسئول شفاف‌سازي کنند

رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي هم از پيام خود به رئيس جمهور 2 روز قبل از اعلام تغيير نرخ بنزين خبر داد و با بيان اينکه اعتراض مسالمت آميز حق طبيعي شهروندان طبق قانون اساسي است بر ضرورت تامين امنيت شهروندان معترض از سوي نهادهاي ذي ربط تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اميدنامه، محمدرضا عارف در نشست اعضاي شوراي مرکزي و دفتر سياسي حزب نداي ايرانيان، از حضور مستمر و فعاليتهاي اين حزب جوان در شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان قدرداني کرد و با اشاره به محور فعاليتهاي حزب ندا که بر عهده جوانان است، يادآور شد: در شرايطي که حزب ندا فعاليت خود را آغاز کرد و بعضا مورد برخي هجمه‌ها قرار گرفت شخصا به دليل رويکرد جوانگرايي اين حزب از شما حمايت کردم و در دو کنگره حزب ندا بر لزوم تداوم رويکرد جوانگرايي تاکيد کردم.

وي اصلاحات را يک پروسه تدريجي و مستمر دانست و تصريح کرد: اصلاحات تعطيل بردار نيست و راه حل مشکلات کشور را حاکميت گفتمان اصلاح طلبي مي‌دانم به همين دليل معتقدم هيچکس حق ندارد به نمايندگي از گفتمان اصلاح طلبي از ياس و نااميدي در داخل اين جريان صحبت کند.

رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه حزب ندا در مسير رعايت اصول گفتمان اصلاح طلبي تاکنون فعاليت کرده است، خاطرنشان کرد: اگر در يک حزب سياسي مواضع متفاوت و متناقض از سوي اعضاي حزب درباره موضوعات مختلف گرفته شود نشان از عدم انسجام تشکيلاتي است و احزاب ما بخصوص احزاب اصلاح طلب بايد دقت کنند يک صدا از حزب درباره موضوعات مهم ملي شنيده شود.

وي درباره پيشينه شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان نيز گفت: در جبهه اصلاحات اعضاي شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات در سال 93-92 به اين نتيجه رسيده بودند که بايد ساز و کاري براي اجماع در داخل خانواده اصلاحات تعبيه شود و شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات ساز و کار مناسبي براي تشکيل شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان از سوي اعضاي شوراي هماهنگي مطرح شد.

عارف مبناي فعاليت شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان را خرد جمعي دانست و گفت: تجربه فعاليت 2 دوره شوراي عالي اصلاح طلبان که اکنون در دوره سوم آن قرار داديم نشان داده از اين ساز و کار جواب گرفتيم البته نافي برخي مشکلات نيستيم به عنوان مثال اعضاي حقوقي شوراي عالي اصلاح طلبان عموما در جلسات به نمايندگي از حزب خود صحبت نمي‌کنند و بعضا نظرات شخصي خود را بيان مي‌کنند.

وي در همين زمينه ادامه داد: اگر برخي نخبگان اصلاح طلب به جاي موضع گيري در فضاي رسانه اي در کارگروه‌هاي تخصصي شوراي عالي اصلاح طلبان وقت بيشتري مي‌گذاشتند مطمئنا برخي مشکلات راحت تر حل مي‌شد.

رئيس شوراي عالي سياست گذاري جبهه اصلاح طلبان انسجام و وحدت را براي اصلاح طلبان بسيار حياتي برشمرد و تصريح کرد: بعد از موفقيت‌هايي که شوراي عالي اصلاح طلبان در انتخابات‌هاي گذشته داشت، وحدت و انسجام ما از داخل خانواده اصلاحات هدف گيري شده است.

وي با يادآوري انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستا در خرداد 96 ، گفت: بعد از پيروزي ليست اميد در انتخابات شوراها در کلان شهر چه توهين‌هايي که به منتخبين مردم از سوي افراد مدعي صورت نگرفت به جاي قدرداني از مردم بواسطه اعتماد به ليست اميد همان افراد مدعي مي‌خواستند از مردم به دليل راي به ليست اميد به نوعي انتقام بگيرند.

رئيس فراکسيون اميد با اشاره به اظهارنظرهايي که درباره انتخابات مجلس در فضاي رسانه اي کشور صورت مي‌گيرد، گفت: قرار نيست انتخابات مجلس يازدهم آخرين انتخابات باشد بايد در صحنه بمانيم و تاثيرگذار باشيم.

وي با بيان اينکه اعتراض مسالمت آميز حق طبيعي شهروندان طبق قانون اساسي است، بر ضرورت تامين امنيت شهروندان معترض از سوي نهادهاي ذي ربط تاکيد کرد و گفت: حفظ جان و مال شهروندان براي ما بسيار مهم و حياتي است از نهادهاي مسئول تقاضا دارم درباره اغتشاشات اخير و کشته شدن تعدادي از هموطنانمان با شفافيت اطلاع رساني کنند و ابهاماتي که در اين خصوص وجود دارد براي مردم که بايد آنها را محرم بدانيم روشن شود و در مجلس نيز از طريق کميسيون اصل 90 و نيز کميته‌اي که درهمين خصوص در فراکسيون اميد تشکيل شده است به وظيفه نظارتي خود عمل خواهيم کرد و به مردم گزارش
خواهيم داد.

يک عضو کميسيون اصل نود هم از تشکيل «کميسيون ويژه » براي پيگري حوادث اخير خبر داد.

بهرام پارسايي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره تشکيل يک کميته حقيقت ياب درخصوص حوادث اخير کشور گفت: هفته گذشته رؤساي سه فراکسيون جلسه‌اي درباره ناآرامي‌هاي پس از گراني بنزين داشتند و به اين جمع بندي رسيدند کميسيون اصل نود به موضوع ورود کند و ما هم بر اساس آن‌چه که آئين‌نامه اجازه مي‌دهد يک «کميسيون ويژه» براي بررسي اتفاقات تشکيل خواهيم داد.

وي درباره مواردي که اين کميسيون بررسي خواهد کرد، گفت: ما در کميسيون ويژه حوادث ناشي از بعد از گراني‌هاي بنزين، گلايه‌ها و آنچه که اين روزها اتفاق افتاده را بررسي خواهيم کرد زيرا راه قانوني و نظارتي مجلس تشکيل چنين کميسيوني است.

وي درباره اينکه آمار دقيقي از افراد مجروح و يا کشته شده اتفاقات اخير در دست نيست، آيا خانواده‌هايي که فردي را در حوادث اخير از دست داده‌اند مي‌توانند به «کميسيون ويژه» مراجعه کنند، گفت: اگر اين کميسيون ويژه که در آئين‌نامه هم وجود دارد به تصويب برسد يکي از منابعي که ما به سراغ آن خواهيم رفت خانواده‌هاي آسيب‌ديدگان و کشته‌شدگان
هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان