تاریخ 1398/09/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون اول رئيس‌جمهور:
مردم ايران با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند
همه براي افزايش اعتماد مردم کمک کنند

معاون اول رئيس‌جمهور گفت: همواره بايد سر تعظيم در برابر ملت ايران به ويژه طبقات ضعيف فرود آوريم که اين روزها را با صبر و تحمل سختي‌ها پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترين حرکتي که نشان دهد کشور و نظام در معرض خطر قرار دارد از خود بروز دهند؛ آنها با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند و کمر خم نکردند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در مراسمي که به مناسبت بيست و سومين سالروز ملي صادرات در سالن اجلاس سران برگزار شد با اشاره به گذشت بيش از يک سال و نيم از آغاز اعمال فشارهاي جديد از سوي آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران، اظهار کرد: آمريکايي‌ها پس از آن که برجام امضا شد و فضاي ايران را براي رشد و توسعه فراهم کرديم و کشور در يک تعامل بين‌المللي مناسبي قرار گرفت، با بهانه تغيير رئيس جمهوري در کشورشان به تمام توافقات خود پشت پا زدند.

وي گفت: خروج آمريکا از برجام فشار بسيار سنگين و بي‌سابقه‌اي به ملت و جمهوري اسلامي ايران وارد کرد؛ آمريکايي‌ها اين مرتبه خيلي آشکار اعلام کردند که فشارهاي جديدشان بيشترين درد را به جامعه ايران وارد خواهد کرد. آنها همچنين به صراحت از آغاز يک جنگ اقتصادي بزرگ عليه ملت و دولت ايران پرده برداشتند.

معاون اول رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌ تصور آمريکايي‌ها از ابتدا بر اين بود که بر اثر فشارهاي اقتصادي جديد، اقتصاد ايران به فروپاشي مي‌رسد و بر اثر فشار سنگيني که وارد مي‌شود نهايتا اعتراضاتي در جامعه شکل مي‌گيرد. آنها همچنين به فروپاشي جمهوري اسلامي ايران و حتي تماميت ارضي کشور فکر کرده بودند و بر همين مبنا از ارديبهشت ماه سال 97 يا به عبارتي از آذر 96 که اعلام کردند ديگر معافيت‌هاي تحريمي را تمديد نخواهند کرد تا امروز، هر روز فشار آمريکا بر اقتصاد، فعالان اقتصادي و جمهوري اسلامي ايران اضافه شده است.

جهانگيري همچنين با اشاره به اقدام آمريکا در تحريم مقامات مختلف کشور و افراد تعيين کننده و سياست‌گذار جمهوري اسلامي ايران افزود: آمريکايي‌ها همه زمينه‌هاي تعيين کننده در اقتصاد کشور را تحريم کردند. آنها همچنين نفت را تحريم کردند؛ با اين وجود گرچه ما مکررا گفته‌ايم که آمريکايي‌ها نتوانستند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند، اما با فشارهايي که آنها وارد کردند حتي کشورهاي دوست ما نيز جرات خريد نفت از ايران را ندارد و ما به روش‌هاي ديگري براي فروش نفت خود متوسل شده‌ايم.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به حمايت سعودي‌ها و آمريکايي‌ها از برخي شبکه‌هاي تلويزيوني فارسي زبان با بيان اين که برخي فضا سازي‌هاي رسانه‌اي در ابتدا موجب وارد شدن يک شوک در جامعه شد، اظهار کرد:‌ حتما بر اثر فشارهاي آمريکا اقتصاد ايران با مشکلاتي مواجه شد ولي روي پاي خود ايستاد و صادرکنندگان نشان دادند که علي رغم اين که همه مسيرهاي صادرات کشور بسته است و با مشکلات بسياري مواجه اند، مي‌توانند کار خود را انجام دهند.

جهانگيري با بيان اينکه کار صادرکنندگان در شرايط فعلي همانند رزمندگي در جنگ و دفاع از کيان کشور است افزود: بايد دست کسي که در چنين فضايي موفق مي‌شود محصولي را که تحريم شده، صادر کند و از ارز حاصل از آن در بخش واردات استفاده کند، بوسيد. در تاريخ ايران اين دوره حتما نوشته مي‌شود.

معاون اول رئيس جمهور با تاکيد بر اين که امروز آمريکايي‌ها، سعودي‌ها، اسراييلي‌ها به دنبال زمين زدن ايران هستند، تاکيد کرد:‌ نبايد در شرايط فعلي دچار تحليل‌هاي اشتباه شويم؛ هر اتفاقي که امروز در ايران مي‌افتد به اين معناست که اين اتفاق براي زمين زدن ايران است.

وي خاطر نشان کرد: همچنين ممکن است در تصميم‌گيري‌ها و سياست‌گذاري‌ها گاهي اوقات دچار اشتباه شويم که بايد سريعا اين اشتباهات را جبران کنيم.

به گزارش ايسنا، جهانگيري در ادامه صحبت‌هاي خود با بيان اين که طي سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي دو شوک به اقتصاد کشور وارد شد که هر دو در دهه 90 صورت گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: نخستين شوکي که به اقتصاد کشور وارد شد تحريم‌هاي شوراي امنيت در سال 91 بود . در آن سال با وجود وضع تحريم‌هاي ظالمانه عليه ايران ، ما روزانه حدود يک ميليون بشکه نفت صادر مي‌کرديم 68 ميليارد دلار نيز درآمد داشتيم اما پس از شوک دومي که طي سالهاي 97 و 98 به اقتصاد ايران وارد شد با وضعيت سختي مواجه شديم و صادرات نفت در کشور کاهش يافت؛ در اين دو شوک به دليل تورمي که ايجاد شد قدرت خريد مردم کاهش يافت.

وي با بيان اين که در شرايط فعلي دو ماموريت اصلي بر عهده مسئولان و صادر کنندگان و صنعت گران کشور است، خاطرنشان کرد: نخستين ماموريت‌مان سر پا نگه داشتن اقتصاد، توليد و صادرات و اشتغال کشور است که در اين بخش وضع اقتصادي خيلي بهتري نسبت به آنچه که آمريکايي‌ها خواب آن را ديده بودند، داريم.

جهانگيري گفت: ماموريت دوم ما مربوط به حوزه معيشت مردم مي‌شود؛ در اين بخش نيازمند اقدامات جدي‌تري هستيم و همواره بايد سر تعظيم در برابر ملت ايران به ويژه طبقات ضعيف فرود آوريم که اين روزها را با صبر و تحمل سختي‌ها پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترين حرکتي که نشان دهد کشور و نظام در معرض خطر قرار دارند از خود بروز دهند. آنها با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشتند و کمر خم نکردند.

جهانگيري با تاکيد بر اينکه اعتماد عمومي و مشارکت مردم مهمترين نياز امروز کشور است، خاطرنشان کرد: همه بايد کمک کنند تا اعتماد و اميد مردم به آينده افزايش يابد.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه انتخابات پيش‌رو نماد مشارکت مردم است ادامه داد: بايد در انتخابات پيشرو شرايطي را به وجود آوريم که درآن همه جريانات سياسي و مردم احساس کنند ميان کانديداها، کانديداي مورد نظرشان وجود دارد.

جهانگيري تصريح کرد: يک مشارکت معنادار در انتخابات آينده مي‌تواند امنيت و منافع ملي کشور را تامين و تنظيم کند. ما نيز اميدواريم همه با کمک يکديگر اين مسير را طي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان