تاریخ 1398/09/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رفتار خصمانه واشنگتن عليه تهران ادامه دارد
تروريسم اقتصادي آمريکا و تهديد امنيت

آمريکاي ترامپ در يکي دو سال اخير با اعمال تحريم‌هاي چند لايه مانع از دسترسي ايرانيان به نيازهاي فوري همچون غذا و دارو مي‌شود. در اين بين نهادهاي حقوق بشري که معمولا حضور فعالي در قبال اتفاقات ايران دارند در خصوص تروريسم اقتصادي آمريکا سکوت کرده اند.

به گزارش ايرنا، دونالد ترامپ رييس جمهوري ايالات متحده، از سال گذشته جنگي اقتصادي براي به زانو درآوردن ملت ايران آغاز کرده است. هرچند در چهار دهه اخير ايران همواره تحت شديد ترين تحريمهاي آمريکا بوده است با اين وجود اين مبارزه و کارزار اقتصادي عليه ملت ايران با ايجاد محدوديتهاي شديد عليه ملت ايران رنگ و بوي تازه اي گرفته است. جالب اينکه ترامپ و دولتمردان تحت امر وي با جعل الفاظ و مفاهيم از تعابيري چون، برقراري امنيت و ثبات جهاني، مبارزه با تروريسم تلاش مي‌کنند اقدامات نامشروع خود را مشروع جلوه دهند. حال آنکه اين کشور با اعمال تحريم‌هايي مانند تحريم بانک مرکزي به دنبال اين است مانع رسيدن غذا و دارو به مردم ايران مي‌شود. اين اقدام نه ‌تنها نقض برجام بلکه نقض اصول شناخته‌شده بين‌المللي در مصونيت بانک‌هاي مرکزي است.

«غلامحسين دهقاني» ديروز(دوشنبه) در بيست و چهارمين نشست کنفرانس سالانه اعضاء کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي، در سخنراني خود ضمن يادآوري سي و دومين سالگرد حملات شيميايي رژيم صدام برعليه غير نظاميان ايران در سردشت و بيست و دومين سالگرد لازم الاجرا شدن کنوانسيون بين‌المللي سلاح‌هاي شيميايي، کمک‌هاي بين‌المللي به قربانيان حملات شيميايي را ناچيز دانست و در اين زمينه تحريم‌هاي يک جانبه آمريکا را غير انساني و شرم آور خواند. تحريم‌هايي که در مسير تهيه دارو و ديگر نيازهاي ضروري پزشکي قربانيان سلاح‌هاي شيميايي ايجاد مشکل کرده است.

وي در ادامه از جامعه بين‌المللي درخواست کرد تا با اين تحريم‌ها که تروريسم اقتصادي بشمار آمده و نقض آشکار کنوانسيون بين‌المللي منع سلاح‌هاي شيميائي است، مقابله کنند.

دهقاني همچنين خواهان تلاش‌هاي هرچه بيشتر کشورهاي عضو سازمان براي کمک به مصدومان شيميايي از محل صندوق کمک‌هاي داوطلبانه به قربانيان شيميايي شد.

وي بر ضرورت مقابله اعضاء با اقدام‌هاي آمريکا در جلوگيري از انتقال مواد و تجهيزات شيميايي از جمله مواد اوليه دارويي به کشورهاي عضو به عنوان جنايت عليه بشريت، تاکيد کرد.

معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت امورخارجه ايران در ادامه با ياد آوري اين امر که وضعيت آمريکا به عنوان تنها کشور دارنده سلاح‌هاي شيميايي در جهان، تهديدي براي صلح و امنيت بين‌المللي بشمار مي‌رود، خواهان انهدام هرچه سريع‌تر اين سلاح‌ها و نظارت هرچه بيشتر سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي بر روند امحاء سلاح‌هاي شيميايي آمريکا قبل از ضرب العجل تعيين شده شد.

تحريم‌هاي اقتصادي در روابط بين‌الملل در ميان کشورها سابقه‌اي طولاني دارد و اغلب دولت‌هاي قدرتمند از آن به عنوان جايگزيني براي جنگ و اقدامات نظامي پرهزينه استفاده مي‌کنند تا سياست‌ها و خط ‌مشي‌هاي خود را بر ديگر دولت‌ها تحميل کنند اما اين اقدام در تناقض با بسياري از قواعد و مقررات حقوق بين‌الملل قرار مي‌گيرد و جان غيرنظاميان در معرض خطر قرار مي‌گيرد. بر اساس گزارش نماينده يونيسف در سال 1996 براثر تحريم‌هاي اقتصادي شوراي امنيت عليه عراق نيم ميليون کودک به دليل سوء تغذيه و بيماري ناشي از تحريم‌ها زندگي خود را از دست دادند.

در مهر ماه امسال محمد جواد ظريف طي سخناني در کنفرانس بين‌المللي اقتصاد جهاني و تحريم‌ها با تشريح سياست‌هاي خصمانه آمريکا عليه کشورمان در تبيين مفهوم تروريسم اقتصادي و تحريم اظهارداشت: استفاده از واژه تحريم براي اقدامات ايالات متحده آمريکا مبناي حقوقي ندارد و اين اقدامات نه تنها براي اجراي قانون نيست که براي نقض قانون و استفاده غيرحقوقي اين کشور از يک عنوان حقوقي است.

ظريف با اشاره به اين سخن وزير خارجه آمريکا که اگر مردم ايران مي‌خواهند غذا براي خوردن داشته باشند بايد دولتشان را وادار به تغيير سياست‌هايش بکنند گفت که گرسنگي دادن از مصاديق جنايات جنگي و تروريسم نيز از مصاديق جرم بين‌المللي است. اين اقدام آمريکا نه تنها حائز شرايط تحريم نيست بلکه دربردارنده شرايط حقوقي براي تروريسم اقتصادي است و تروريسم و جنگ اقتصادي به دليل اينکه هدف اصلي آنها شهروندان غيرنظامي هستند جنايت جنگي محسوب مي‌شود.

بايد به اين نکته توجه کرد که يکي از اهداف مندرج در منشور سازمان ملل متحد، پيشبرد و تشويق احترام به حقوق بشر بيان شده است. اما اکنون تحريم‌هاي يکجانبه عليه يک دولت در واقع نقض حقوق بنيادين مردم آن کشور و بر خلاف مفاد منشور ملل متحد بوده که مبناي آن تعامل، مشارکت، مساعدت و همزيستي مسالمت آميز بين‌المللي است. چرا که مهمترين حق بنيادين که در اين سند مورد اشاره قرار گرفته است حق حيات است. حقي که توسط دولت آمريکا با اعمال تحريم‌هاي شديد عليه مردم ايران و کارشکني در همکاري اقتصادي کشورهايي که با ايران معاملات اقتصادي دارند، زير پا گذاشته مي‌شود.

چندي پيش نيز حسن روحاني، رييس‌جمهوري کشورمان در دومين کنفرانس روساي مجالس ايران، افغانستان، پاکستان، ترکيه، چين و روسيه، در اين مورد گفت: تحريم‌هاي اقتصادي ظالمانه و غيرقانوني آمريکا عليه ملت ايران به‌عنوان شکل بارزي از تروريسم، ملت ما را هدف قرار داده است. تروريسم اقتصادي به معناي وحشت‌آفريني در مورد اقتصاد يک کشور و ايجاد رعب و ترس در ديگر کشورها براي ممانعت از تجارت و سرمايه‌گذاري در کشور هدف است. خروج آمريکا از برجام و اعمال مجدد تحريم‌ها و اقدامات اين دولت عليه جمهوري اسلامي ايران و شرکاي تجاري‌اش نمونه بارز تروريسم اقتصادي است.

آثار منفي تحريم‌هاي ضد ايراني آمريکا بر حق حيات شهروندان ايراني انکارناپذير است. بروز فقر، کند شدن ارائه خدمات اجتماعي و کمبود دارو در نتيجه تحريم‌ها، گسترش ميزان مرگ و مير را در ايران به دنبال داشته است. بيماران شيميايي و کودکان موسوم به پروانه‌اي نمونه‌اي دردناک از انسان‌هاي معصوم و بي گناهي هستند که در ماه‌هاي اخير با اعمال مجدد تحريم‌ها، از دسترسي به داروهاي ضروري خود محروم شده‌اند.

هرچند مردم ايران در مقابل تروريسم اقتصادي آمريکا مقاومت کرده‌اند با اين حال نبايد وظيفه و مسئوليت نهادهاي بين‌المللي و حقوق بشري فراموش شود. پر واضح است که تحريم‌هاي آمريکا نه برخلاف آنچه که‌آنها ادعا مي‌کنند حکومت را هدف گرفته بلکه اقشار عادي مردم به ويژه ضعيف‌ترين و آسيب‌پذيرترين افراد جامعه بويژه بيماران را در معرض خطر قرار داده است. گواه اين ادعا آن است مقامات‌آمريکايي بارها نسبت به اين مساله اذعان کرده و گفته‌اند که از اين طريق به دنبال تحقق خواسته‌ها و اهداف نامشروع خود در قبال ملت ايران هستند. هر چند نحوه تعامل نهادهاي حقوق بشري با ايران همواره با نوعي سياسي کاري مواجه بوده است، اما اکنون اين نهادها در مقابل افکار عمومي جهاني در معرض پرسش جدي قرار گرفته‌اند که در مقابل نقض حقوق بنيادين مردم ايران به کدام يک از وظايف خود عمل کرده‌اند؟

بيست و چهارمين نشست کنفرانس اعضاي کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي امروز دوشنبه در محل اجلاس‌هاي بين‌المللي لاهه هلند آغاز به کار کرد و تا روز جمعه 8 آذر ماه به کار خود ادامه خواهد داد. سازمان‌هاي مردم نهاد فعال در زمينه قربانيان شيميايي ايران در حاشيه نشست سال‌جاري کنفرانس اعضا، نمايشگاهي را ترتيب داده‌اند تا اعضا کنفرانس را با آخرين تحولات مربوط به قربانيان سلاح‌هاي شيميايي آشنا سازند.

کنفرانس اعضا کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي، مهمترين نهاد سياست‌گذار سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي است که در نشست‌هاي ساليانه آن، 193 کشور عضو آخرين تحولات و سياست‌گذاري‌هاي بين‌المللي در خصوص مقابله با کاربرد سلاح‌هاي شيميايي را مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان