تاریخ 1398/08/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در جمع مردم رفسنجان اعلام کرد
طرح حمايتي دولت براي خانواده‌هاي تحت فشار اقتصادي

رئيس جمهور با بيان اينکه در يک جمعيت هشتاد و خرده‌اي ميليوني اختلاف نظر وجود دارد، تصريح کرد: در اين ميان تندروها ما را با مشکل رو به رو مي‌کنند.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جمع مردم رفسنجان با بيان خاطره اي از مردم اين شهر اظهار کرد: بعد از فوت مرحوم عظمي بروجردي در سال 1340 دسته جات مختلفي به قم آمدند؛ آن جمعيتي که نظم و شعارشان خيلي گل کرد جمع مردم رفسنجان بود. من از آن تاريخ با اين مردم پر تلاش آشنا شدم. بعد از سال 1353 تا پيروزي انقلاب همواره جوانان پرشور و مردم عاشق به راه نهضت اسلامي و امام(ره) را در اين شهرستان در زمان سخنراني‌هايي که داشتم ديدم.

وي ادامه داد: شهيد دکتر باهنر و مرحوم آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني دو چهره شاخص اين شهر هستند. چهره‌هايي سرآمد بودند، قبل از انقلاب آيت‌الله‌هاشمي را مي‌شناختم و بعد از انقلاب در نهادهاي مختلف از مجلس و مجمع تا شوراي امنيت ملي با ايشان بودم و در طول اين مدت سياست مداري، واقع بيني و خوشبيني اين مرد براي همه مردم ايران، مردم منطقه و سراسر جهان را ديدم. همه مردم ايران، منطقه و جهان اين چهره خدوم را مي‌شناسند.

رئيس‌جمهور گفت: مرحوم آيت الله‌هاشمي رفسنجاني يک روشنفکر ديني بود. عالم روشنفکر يک گام پيش‌تر شرايط جامعه را مي‌بيند. آيت الله شهيد بهشتي و آيت‌الله شهيد مطهري يک عالم روشنفکر بودند. روشنفکران عالماني هستند که پيش رو را مي‌بينند. فقط زمان حال را نمي‌بينند. آن زمان که در حوزه علميه قم نوشتن مقاله و مجله علامت مثبتي نبود آيت الله‌هاشمي رفسنجاني مجله تشيع را در دهه 30 بنيان‌گذاري کردند. به قلم شهيد آيت‌الله بهشتي در اين مجله نوشته‌هايي هست.

روحاني سپس گفت: هفته اي يک شب در محضر شهيد بهشتي ، مقام معظم رهبري و آيت الله‌هاشمي سه شنبه شب‌ها جلساتي داشتيم و در رابطه با مسائل کشور صحبت مي‌کرديم. وقتي مجلس شوراي اسلامي تشکيل شد، نظر قاطع اين بود که مقام معظم رهبري رئيس مجلس شوند. خود آقا نظرشان اين بود و استدلال کردند آقاي‌هاشمي رئيس مجلس شوند، ايشان نه سال اين مجلس را اداره کرد.

وي در ادامه با بيان اينکه آيت الله‌هاشمي يک مدير بزرگ بود، گفت: مرحوم آيت الله‌هاشمي رفسنجاني يک درس مهمي را در مسير سياسي کشور به همه ياد داد و آن ميانه روي و اعتدال بود. در جامعه ما افکار و سليقه‌هاي مختلف وجود دارد، اين طور نيست که همه مثل هم بيانديشيم. در اينکه چه راهي را انتخاب کنيم و کدام راه ما را به مقصد مي‌رساند اختلاف نظر هست. در يک جمعيت هشتاد و خرده اي ميليوني اختلاف نظر وجود دارد. در اين ميان تندروها ما را با مشکل رو به رو مي‌کنند. آن راه ميانه اي که قرآن به ما دستور مي‌دهد اين است که ما شما را امت ميانه رو قرار داده ايم. اعتدال‌گرايي معتدل بودن در عين اهميت به آرمان‌ها بايد در نظر گرفته شود.

روحاني با اشاره به خروج آمريکا از برجام اظهار کرد: در اين شرايط عده‌اي گفتند شما هم بلافاصله از برجام خارج شويد عده‌اي گفتند در هر شرايطي در توافق بمانيد و عده‌اي هم گفتند راه بينابين انتخاب کنيد که ما همين راه بينابين را انتخاب کرديم. ما با ادامه برجام سال آينده به يک هدف بسيار بزرگ سياسي، امنيتي ودفاعي مي‌رسيم. سال‌هاست خريد سلاح از طرف ايران طبق قطعنامه سازمان ملل ممنوع است و ما نمي‌توانيم سلاح خود را بفروشيم اما اگر برجام را نگه داريم سال آينده تحريم تسليحاتي ايران برداشته مي‌شود و ما مي‌توانيم به راحتي هم سلاح بخريم و هم بفروشيم.

وي ادامه داد: امروز مي‌توانيم از توافق خارج شويم اما قطعنامه‌هاي شوراي امنيت عليه ايران باز مي‌گردد، منافع ما در ماندن در برجام است ما برجام را حفظ مي‌کنيم اما در عين حال پله پله تعهدات خود را کاهش مي‌دهيم نمي‌شود ما 100 درصد تعهدات خود را اجرا کنيم ولي طرف مقابل آن را اجرا نکند.

وي با بيان اين که امروز شرايط ما در توان هسته‌اي نسبت به هر زماني بهتر است گفت: ما در اين سال‌ها تحقيقات خود را ادامه داديم و تعداد سانتريفيوژهاي کشور از 5 نوع به 15 نوع رسيده است. ما توافق را حفظ مي‌کنيم و حقوق مردم را پاس داشته و تسليم فشار دشمن نمي‌شويم اين مسير يک مسير تعامل است.

روحاني تاکيد کرد: ما دست روي دست نگذاشتيم و چشم اميدمان به بيرون از مرزها نيست اميد ما اول به خداوند و بعد دست پر برکت و پر توان ملت ايران است.

وي با اشاره به اين که در سفر به کرمان 14 هزار طرح و پروژه افتتاح مي‌شود تصريح کرد: با تصميمات گرفته شده آب آشاميدني و صنعتي استان يزد و کرمان براي 30 سال آينده از خليج فارس تا درياي عمان تامين مي‌شود. سال آينده اولين قسمت آب به کرمان ويزد وارد مي‌شود. و وقتي آب صنعت تامين شود، آبي که تاکنون در صنعت مصرف مي‌شده در ساير بخش‌ها استفاده مي‌شود از اين آب براي طرح‌هاي گلخانه اي هم مي‌شود استفاده کرد.

روحاني گفت: ما به يک پارک علم و فناوري براي تامين اشتغال جوانان تحصيل کرده دانشگاهي نيازمنديم زيرا براي تامين اشتغال براي مردم عادي به طور نسبي حرکت خوبي شروع شده اما براي تحصيل کردگان دانشگاهي بايد اقدام داشته باشيم. زمين مناسب براي پارک علم و فناوري آماده است و مي‌توان کار ساختماني را بلافاصله شروع کرد تا شرکت‌هاي دانش بنيان را يکجا جمع کنيم.

روحاني با اشاره به اهميت شهر رفسنجان در پيروزي نهضت انقلاب و جنگ تحميلي گفت: امروز طرح‌هاي عظيم و بزرگ در اين شهر افتتاح مي‌شود.

وي ادامه داد: آمريکا بداند با تحريم‌ها اين ملت بزرگ را نمي‌تواند به زانو در بياورد. ما با همه توان در برابر دشمنان‌مان مي‌ايستيم. ما کار خلافي نکرديم. حاضر نيستيم در برابر دستورات شما سر فرود بياوريم. به ما اعتراض مي‌کنيد چرا فوردو را افتتاح کرديم؟ چرا آب سنگين اراک را راه انداخيتم؟ هر روزي که شما به همه تعهداتان عمل کرديد، ما هم به تعهداتمان عمل مي‌کنيم، تعهد يک جانبه که نمي‌شود.

رئيس جمهور گفت: آن آقا در کاخ سفيد مي‌گويد در برجام سر ما کلاه رفت مگر دولت نداشتيد؟ مگر وزير خارجه و حقوقدان نداشتيد؟ اين چه جور سري است؟ يک فکري به حال سرتان بکنيد. تقصير ما چيست؟ دو سال مذاکره کرديم، چانه زديم، حالا مي‌گويد سر ما کلاه رفته است؟ خوشبختانه همه، اروپايي‌ها ، حتي دوستانشان، ژاپني‌ها، کشورهاي همسايه‌شان از ما حمايت کردند.

وي خطاب به مردم کرمان گفت: اين دولت به عنوان خادم شماست . اين موضوع و دستاوردها را در افتتاح‌هاي امروز و فردا خواهيد ديد. در اين سفر 1800 ميليارد تومان فقط در حوزه آب و برق افتتاح خواهيم کرد. در زمينه نيروگاه‌ها افتتاح‌هايي داريم.

روحاني گفت: ما شکست نخورديم و نخواهيم خورد؛ راه‌مان را ادامه مي‌دهيم. ما مي‌دانيم که مردم از لحاظ زندگي در سال 1397 و امسال در فشار هستند، ما مي‌دانيم درآمد و مخارج مردم مخصوصا درآمدهاي ثابت سخت شده است.

رئيس جمهور اعلام کرد: ما در روزهاي آينده طرحي اعلام مي‌کنيم براي خانواده‌هايي که درفشار اقتصادي هستند. حدود 24 ميليون و 600 هزار خانوار در ايران داريم. وضع زندگي عده‌اي مناسب است که مي‌توانند رو پاي خود بياستند. اکثريتي هستند که بايد به آن‌ها کمک کرد. در کشور ما حدود 7 ميليون خانوار وضعشان خوب است. حدود 18 ميليون خانوار وضعشان طوري است که نيازمند کمک هستند. به هر خانواري يک حمايتي خواهيم کرد. تلاش مي‌کنيم از ماه آينده بتوانيم به اين 18 ميليون کمک کنيم. اين طرح مهم دولت در سال 1398 است که طي روزهاي آينده مشخصات آن براي مردم روشن خواهد شد. طرح حمايتي دولت براي کمک به زندگي مردم است تا باهم از تحريم عبور کنيم تا راه بزرگان خود مثل مقام معظم رهبري، آيت‌الله‌هاشمي‌. شهديان باهنر و بهشتي را ادامه دهيم.

وي در پايان گفت:‌هاشمي نمرده است،‌هاشمي براي هميشه زنده است. نام و راه و سياست و خدماتش براي هميشه در تاريخ کشورمان جاودان خواهد ماند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان