تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معرفي برترين‌هاي دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي در سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

هشتمين دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي يا معرفي برترين‌ها در سمنان پايان يافت.

در اين جشنواره که مراسم پاياني آن در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان برگزار شد، 447 اثر در 2 بخش سفرنامه و خاطره‌نويسي از استان‌هاي سراسر کشور ارسال شده بود.

در پايان اين جشنواره و با راي هيات داوران 19 نفر به عنوان برگزيده و افراد شايسته تقدير شناخته شدند.

در بخش خاطره گروه سني زير 18 سال، فرزانه خيامي نژاد از استان خراسان رضوي با اثر "کيف قشنگ من"، ياسمين‌زهرا شکل‌آبادي از استان همدان با اثر "خادم‌هاي مهربان"، مينا مراديان آذين از استان همدان با اثر "باخت بدون بازي"، شکيبا غلامي از استان همدان با اثر "مردان آهنين" و عطيه نجفي از استان همدان با اثر "مشهد ساندويج" شايسته تقدير شناخته شدند.

لعيا بختياري از استان لرستان با اثر "حسرت ديدار" عنوان سوم بخش خاطره زير 18 سال را کسب کرد.

هيات داوران در اين بخش اثري را شايسته مقام اول و دوم نشناخت.

در بخش خاطره گروه سني بالاي 18 سال، هيات داوران، زينب سادات‌هاشمي فشارکي از استان قم با اثر "در جنگ با ارژنگ ديو" و شهين اميني از استان آذربايجان شرقي با اثر "چشمان منتظر" را شايسته تقدير معرفي کرد.

عنوان سوم اين بخش ربه اثر "کرمان، مشهد از غرب" از مهدي زارع از استان سمنان اعطا شد و رتبه دوم اين بخش نيز به مريم رمضاني از استان خراسان شمالي با اثر "برقعه‌دار" تعلق گرفت.

در بخش سفرنامه گروه سني زير 18 سال نيز هيات داوران علي شيرازيان از استان سمنان با اثر "سفري که هيچ گاه پايان نخواهد پذيرفت" را شايسته تقدير شناخت و عنوان اول اين بخش را به اثر "نسبت ما به خدا" از معصومه سادات‌هاشمي فشارکي از استان قم داد.

همچنين اثر "سفري با طعم زيارت" از پارسا موئدي از استان تهران و "سفر من به شهري عاشقانه" از سپيده نعمت الهي از استان فارس در رتبه‌هاي دوم و سوم اين بخش قرار گرفت.

در بخش سفرنامه گروه سني زير 18 سال نيز علي رضايي از استان آذربايجان شرقي با اثر "ايستگاه هفت‌‌خوان" و آسيه زاهدي از استان هرمزگان با اثر "40 سال دوري" شايسته تقدير شناخته شدند.

محبوبه زارع از استان تهران با اثر "سفري با يک تصادفي!" در رتبه اول قرار گرفت و فاطمه موسوي از استان همدان با اثر "گنبد آسمان" و زهرا مرفاوي از استان تهران با اثر "آرزوي زيارت" عنوان سوم اين بخش را به خود اختصاص دادند.

هيات داوران در اين بخش نيز اثري را شايسته کسب مقام اول نشناخت.

برگزيدگان و افراد شايسته تقدير در هشتمين دوسالانه سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي در اين جشنواره موفق به کسب لوح تقدير، تنديس جشنواره و جوائز نقدي شدند.

در اين مراسم همچنين از محمد قاسمي‌پور، رسول گلپايگاني، مرتضي حاجيان‌نژاد و عشرت‌السادات ميرحسيني داوران اين جشنواره تجليل شد.

کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي دنبال مي‌شود

مدير فرهنگي بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) در اين آيين گفت: سياست بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي است

حجت‌الاسلام سيدحسين سيدي گفت: سياست بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) کيفي‌سازي جشنواره‌هاي رضوي است و اين سياست در پايان جشنوارهاي امسال نيز پيگيري خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه با اين سياست در صدد تزريق خون تازه‌اي به جشنواره‌هاي فرهنگي هنري رضوي هستيم، يادآور شد: در گذشته در تمامي 32 استان کشور اين جشنواره‌ها برگزار مي‌شد که امسال با سياست جديد شمار اين جشنواره‌ها با ادغام جشنواره‌هاي مشابه به نصف کاهش يافته است.

سيدي، از اجراي برنامه آسيب‌شناسي در پايان جشنواره‌هاي امسال خبر داد و گفت: يکي از جدي‌ترين برنامه‌ها در برگزاري اين جشنواره اين است که جنس جشنواره‌ها را با شهرستان و استاني که ميزبان آن است مطابقت دهيم، جشنواره‌هاي اضافي را با ادغام حذف کنيم، بيشتر کيفي‌سازي کنيم و از برگزاري جشنواره‌هايي که کمتر مورد اقبال مردم قرار مي‌گيرد، پرهيز شود.

وي گفت: با حذف جشنواره از استاني، برنامه‌هايي جايگزين آن خواهد شد و استاني در زمينه برنامه‌هاي فرهنگي هنري رضوي بدون برنامه نخواهد ماند.

معاون بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع)، آمار شرکت‌کنندگان در جشنواره‌هاي رضوي را متفاوت بيان کرد و اظهار داشت: در جشنواره‌هايي مانند نامه‌اي به امام رضا‌(ع) شمار شرکت‌کنندگان بيش از 100 هزار نفر و در برخي جشنواره‌هاي تخصصي اين آمار بسيار کمتر است و شمار شرکت‌کنندگان در هر جشنواره‌اي نيز متناسب با موضوع آن متفاوت است.

وي گفت: آمار کلي شرکت‌کنندگان در جشنواره‌هاي فرهنگي هنري رضوي در سال جاري در پايان اين جشنواره مشخص و اعلام خواهد شد.

معاون فرهنگي بنياد بين‌المللي امام رضا‌(ع) تاکيد کرد: در پايان جشنواره‌هاي امسال آسيب‌شناسي دوباره‌اي انجام خواهد شد و تصميمات تازه براي برگزاري اين جشنواره گرفته مي‌شود.

آيين اختتاميه هشتمين دوسالانه ملي سفرنامه و خاطره‌نويسي رضوي يکشنبه شب با معرفي 19 تن از برترين‌ها و افراد شايسته تقدير در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان به کار خود پايان داد و با حضور مسوولان فرهنگي و اجرايي از برترين‌ها با اهدال لوح و تنديس جشنواره همراه با جوائز نقدي تجليل به عمل آمد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان