تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جشنواره انار اين ياقوت سرخ در درجزين

هزينه‌هاي بالا و سود اندك، حاصل تلاش انداركاران درجزيني است و با اينکه هر ساله جشنواره انار درجزين برگزار مي‌شود ولي همچنان انارکاران سود آنچناني از کار خود نمي‌برند با اينکه در گذشته‌هاي نه چندان دور توليد انار در درجزين مهمترين راه درآمد و كسب روزي بوده و بيشتر مردم از اين راه ارتزاق مي‌كردند. با پيشرفت جوامع و فناوري و فعاليت واحدهاي توليدي و صنعتي از ميزان وابستگي به اين محصول كاسته شد و گرايش به ساير مشاغل بيشتر و بيشتر شد؛ اما هنوز افرادي هستند كه با توليد محصولات كشاورزي به خصوص انار در شهر ياقوت‌هاي سرخ درجزين روزگار مي‌گذرانند.

هر چند جشنواره برگزار گرديد، اما امروز هزينه بالاي توليد مهم‌ترين مشكل باغداران انار است. چرا که فروش اين محصول سود بالايي را نصيب باغدار نمي‌كند. در توليد و عرضه اين محصول نيروي كارگري دخالت دارد كه باعث افزايش هزينه‌ها مي‌شود. از طرفي هزينه بالاي توليد انار زمينه رقابت براي صادرات اين محصول را در بازارهاي جهاني كاهش داده است و وابستگي زياد توليد به نيروي كارگري باعث افزايش هزينه‌ها و كاهش سود شده است.

استفاده از آبياري نوين در باغ و توليد انار ارگانيك و با كيفيت از مزيت‌هاي محصول انار درجزين است. خودداري در استفاده از كود شيميايي و آبياري سنتي به منظور توليد انار سالم و جلوگيري از هدر رفت آب بايد مورد توجه باغداران درجزيني هم بوده است. اما در کنار آن مهم‌ترين آفت باغ‌هاي انار كرم است. با اين آفت مي‌توان به صورت مكانيكي(از طريق پاك كردن تاج آن) صد درصد مبارزه کرد. امروزه انار درجزين به سبب كيفيت بسيار بالا و ماندگاري زياد جنبه فروش بالا و حتي صادرات را هم دارد. معرفي ارقام ديگر انار سازگار با شرايط آب و هوايي از مهم‌ترين خواسته‌هاي باغداران درجزيني در حاشيه برگزاري جشنواره انار است. اين مهم در افزايش توليد محصول با كيفيت و تصاحب بازارهاي داخلي و حتي خارجي موثر است.

از طرفي پايين بودن پرداخت غرامت بيمه كشاورزي باغداران خسارت ديده از ديگر مشكلات اين قشر از جامعه است و کمک هزينه دولت در اين زمينه به نسبت قيمت محصولات آسيب ديده بسيار کمرنگ است. تسهيل در پرداخت تسهيلات بانكي از ديگر خواسته‌هاي باغداران انارستان‌هاي درجزين است. معرفي چند ضامن براي دريافت كمترين ميزان وام كه به هيچ عنوان جوابگوي هزينه‌هاي سالانه نيست که نبايد باغدار را درگير قوانين دست و پاگير كرد. از طرفي عامل محيطي يكي ديگر از عوامل مهم تأثيرگذار در عملكرد باغ‌هاي انار درجزين است. چرا که درخت انار براي عملكرد بهتر خود در ابتداي باردهي نياز به اقليم گرم دارد كه در رشد آن بسيار تأثيرگذار است و در زمان باردهي نيز هواي خنك در كيفيت انار توليدي مؤثر است.

قرار گرفتن شهر درجزين در منطقه خوش آب و هوا و برخورداري از شب‌هاي خنك و روز‌هاي گرم و طولاني زمينه مساعدي را براي توليد انار مرغوب فراهم مي‌كند. افزايش بارش باران نيز موجب ترك خوردن انار مي‌شود. اگر بارندگي‌ها در فصل برداشت انار افزايش پيدا كند منجر به سردي هوا شده و سرماي بيش از حد ميزان تركيدگي انار را افزايش و آسيب جدي به باغ‌هاي درجزين وارد مي‌كند. توليد انواع محصولات كشاورزي با توجه به وابستگي زياد به نيروي كارگري سود بالايي را نصيب كشاورز نمي‌كند.

باغداران درجزيني مي‌توانند بخشي از كارهاي مانند علف چيني و شخم زدن باغ را براي كاهش هزينه با ماشين‌آلات مكانيزه انجام دهند. هم اكنون چند رقم انار سازگار با شرايط آب و هوايي در كشور و اين منطقه ثبت شده است.

به هر حال برگزاري جشنواره انار و ارايه محصولات در قالب غرفه جهت معرفي توليدات و صنايع‌دستي منطقه به گردشگري درجزين کمک فراواني مي‌کند.

در طول مدت برگزاري پنجمين جشنواره انار سعي شده که از تمام ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي بومي اين منطقه در برگزاري مطلوب‌تر اين رويداد مهم استفاده شود. بدون شک حمايت رسانه‌ها و خبرنگاران با بازتاب و انتشار اخبار اين رويداد فرهنگي و اقتصادي در منطقه باعث معرفي اين جشنواره به مردم استان خواهد شد. چرا که درجزين ظرفيت تبديل شدن به قطب توليد محصولات را در کشور دارد اين شهرستان با دارا بودن باغات حدود هزار هکتاري انار با چندين گونه متفاوت اين قدرت بالقوه را دارد تا با ايجاد صنايع تبديلي و استقرار آن به قطب توليد محصولات و فرآورده‌هاي حاصل از آن در استان سمنان و کشور تبديل شود.

(يک باغدار درجزيني)


نسخه چاپي ارسال به دوستان