تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي در سايت نطنز صورت گرفت
گازدهي به سانتريفيوژ IR?
ايران توانايي توليد هر سانتريفيوژي را دارد

خبرگزاري فرانسه در خبري فوري و با انتشار تصويري از سانترفيوژهاي IR2m، IR4 و IR6 به نقل از مقام‌ها‌ي ايراني اعلام کرد که دو گونه سانتريفيوژ پيشرفته ساخته شده و توليد روزانه اورانيوم به 5 کيلوگرم افزايش يافته است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در توييت‌ها‌يي چرخش 60 سانتريفيوژ IR6 ايران را نقض تعهدات برجامي خواند و نوشت: اين خبر در چهلمين سالروز تصرف سفارت آمريکا در تهران اعلام شد. خبرگزاري رويترز نيز با اشاره به مصاحبه رئيس سازمان انرژي اتمي با تلويزيون، اقدام امروز ايران را در راستاي کاهش تدريجي تعهدات هسته اي تهران دانست.

عمليات گازدهي ماشين‌ها‌ي سانتريفيوژ پيشرفته نسل جديد IR6 با حضور رئيس سازمان انرژي اتمي امروز در مجتمع غني سازي شهيد احمدي روشن نطنز آغاز شد.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت که جمهوري اسلامي ايران هر گونه سانتريفيوژ با هر ميزان سويي مي‌تواند توليد کند و ديگر از آستانه‌ها گذشته است.

علي اکبر صالحي روز دوشنبه در حاشيه بازديد از مجتمع غني‌سازي شهيد مصطفي احمدي روشن نطنز در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برخي بدون اطلاع و با بي‌انصافي مطالبي را در زمينه هسته‌اي بيان مي‌کنند که موجبات ناراحتي مردم را فراهم مي‌کنند از جمله اين که صنعت هسته‌اي به طور کامل نابود شده اما اينها هيج اثري در اراده ما نخواهد گذاشت و ملت ايران مطمئن باشند اين صنعت پابرجاست و مطابق منويات رهبري و دستور رييس جمهوري امور به پيش خواهد رفت.

وي اظهار کرد: برجام نتيجه تفاهم جمهوري اسلامي ايران و با شش کشور بود و از نظر ما در بعد فني به توصيه مقامات پابرجاماندن حقوق هسته‌اي ملت ايران بوده است البته از طرف مقابل برجام تفاهمي بود تا راه ايران را به سوي فعاليت‌هاي غير صلح‌آميز مسدود کند.

او تصريح کرد: براين اساس محدوديت‌هايي در نظر گرفته شد که به دو بخش زماني و تعداد برخي از تجهيزات مورد استفاده در صنعت هسته اي متمرکز بوده است.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت : از زماني خلق ايده جديد تا توليد انبوه براي شرکت‌هايي که در زمينه‌هاي هسته‌اي سابقه دارند دست کم هشت سال طول مي‌کشد اما ما در اين زمينه براي انتظارها ظاهر شديم براي نمونه ir6 سال 88 کليد خورد و اولين نمونه آن 20 فروردين 89 رونمايي شد.

صالحي ادامه داد: الان نزديک به 9 سال از رونمايي نخستين دستگاه مي‌گذرد بدني معنا پنج سال بيش از برجام روي آن کار شد و اگر مي‌خواستيم مي‌توانيستيم آن را به توليد انبوه برسانيم اما بر اساس معيارها پيش رفته‌ايم.

وي با اشاره به بازديد خبرنگاران از سالن تحقيق و توسعه سايت شهيد احمدي روشن گفت : پيش از برجام پنج ماشين سانتريفيوژ داشتيم که امروز سالن ما پر از 16 نوع سانتريفيوژ نسل جديد است و تنها در 2 ماه گذشته در سالن مذکور نصب شد و برخي از آنها از جمله ir9با ظرفيت 50 سو يا irs يا ir 7 ساخته و در کنار ساير نسل‌ها‌ي موجود کارگزاري شده است.

به گفته وي پيش برجام ظرفيت عملياتي نزديک به 11 هزار سو بوده است.

وي اظهارداشت: پس از گام سوم و تنها در 2 ماه گذشته اين ميزان به هشت و 600 سو رسيده است.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران يادآور شد: در اين چالش علمي که جمهوري اسلامي پيش روي استکبار جهاني قرار گرفته بود دانشمندان ما تنها در 2 ماه 2 هزار و 660 سو با سانتريفيوژ جديد به ظرفيت موجود اضافه کردند.

صالحي با اشاره به سه گام برداشته شده در دوران پسا برجام افزود : محدويت‌هاي مربوط ذخاير اورانيوم و آب سنگين و سطح غني سازي و تحقيق و توسعه به تدريج کنار رفت و برخي سانتريفيوژ که برچيده شده بود با کمترين ميزان تخريب دوباره نصب شد در حالي که آنها تصور داشتند دست کم 10 درصد ماشين‌ها در فرآيند آسيب ببينند.

وي اضافه کرد: در 2 ماه گذشته بهينه‌سازي‌هاي فراواني درزمينه برقرساني به زيرسيستم‌ها و لوله‌کشي‌ها انجام شد که در زمان مقتضي آن اقدام‌هاي بزرگ نيز تشريح خواهد شد.

ديروز شماري از خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي داخلي از مجتمع غني‌سازي شهيد مصطفي احمدي روشن بازديد کردند و در جريان گام‌هاي برداشته شده در پسا برجام قرار گرفتند.

ذخاير اورانيوم غني شده ايران به 500 کيلوگرم رسيد

صالحي در نشست خبري عصر روز دوشنبه که در سايت غني سازي نطنز در آستانه گام چهارم کاهش اقدامات هسته اي طبق برجام انجام شد، افزود: برجام نتيجه تفاهم ايران با 5+1 بود و مبناي مذاکره بر سر اين توافق از منظر ايران اين گونه بود که بنا به توصيه مقامات به ويژه رهبري، حقوق کامل هسته اي ايران پابرجا بماند و حقوقي واگذار نشود. البته از منظر طرف مقابل اين بود که برجام زمينه عدم انحراف ايران به فعاليت‌ها‌ي غير صلح آميز را مسدود کند؛ اينها جمع نقيضين بود. لاجرم آنها محدوديت‌ها‌يي را در نظر داشتند و پيشنهادهايي دادند.

صالحي در پاسخ به سوالي ديگر درباره موارد استفاده از سوخت غني شده گفت: ما با برجام قرار شد 10 تن اورانيوم را بفروشيم و ما به ازا آن اورانيوم خريداري کنيم. ما اورانيوم غني مي‌کنيم براي توليد سوخت نيروگاه‌ها. ما توليد 20 را عملياتي کرديم طي دو سال و توانستيم صفحه سوخت را بسازيم و سوخت راکتور تهران با اورانيوم و غني‌سازي خودمان کار مي‌کند. ما تا به حال سوخت نيروگاه بوشهر را نساخيتيم البته در 20 فروردين سه سال پيش مجتمع سوخت با قرص مجازي ساختيم اما سوختي که قرار است در نيروگاه برود به طور واقعي متفاوت است. از اين رو ما سوخت را براي اين موارد مي‌خواهيم. ما خيلي از موارد لازم براي توليد سوخت نيروگاه قدرت را هم طي کرده‌ايم و اميدواريم سوخت را به قرص سوخت تبديل کنيم.

غني‌سازي را الان ذخيره مي‌کنيم و الان حدود 500 کيلوگرم اورانيوم غني شده با غناي 4.2 و غناهاي ديگر است.

رئيس سازمان انرژي اتمي در پاسخ به ايسنا درباره سطح نظارت و بازرسي آژانس از اقدامات جديد ايران خاطرنشان کرد: ما تعهدات هسته اي خود را در سطح پادمان جامع، پروتکل الحاقي و بازرسي‌ها‌ انجام مي‌دهيم ولي برخي تعهدات نظارتي برجامي مان را متوقف کرديم. اما ما بر اساس پروتکل و پادمان و کد اصلاحي 3.1 بايد اطلاعات و اظهارنامه اقدامات را ارائه کنيم و آنها راستي آزمايي مي‌کنند که اين کار در حال انجام است.

وي در پاسخ به سوال ديگر ايسنا مبني بر اينکه بازتاب و واکنش اروپايي‌ها‌ نسب به سه گام ايران تاکنون چه بوده و شما چه برداشتي داريد؟ گفت: اروپايي‌ها‌ الان خيلي ناراحت هستند و اين در مقالات علمي و رسانه‌اي آنها مشخص است. واکنش آنها به شيوه خودشان است. وقتي پهپاد را زديم چه واکنشي داشتند؟ واکنش آنها احساسي و عاطفي نيست. همان طور که واکنش‌ها احساسي نيست و با فکر انجام مي‌شود. بازتاب انديشکده‌ها‌ي آنها را بررسي کنيد ببينيد وندي شرمن و ديويد آلبرايت چه مي‌گويند. آنها معتقدند ايران را داريد به جلو و به سرعت به جلو هل مي‌دهيد. از اين رو آنها که بايد بدانند و بفهمد مي‌دانند.

معاون رئيس جمهور همچنين تاکيد کرد که مذاکرات سياسي ميان ايران و 1+4 در حال انجام است.

وي درباره آخرين پيشرفت‌ها‌ در بحث پيشران هسته اي گفت: به طور غيرقابل باوري در مطالعات پيشران هسته‌اي جلو رفته‌ايم. ما کارهاي محيرالعقول مي‌توانيم انجام دهيم اما گفته‌ام اگر امکانات مالي فراهم باشد حداقل 15 سال وقت مي‌خواهيم و اميدوارم تا پايان سال ديگر خبر مقدماتي خوبي در اين باره داشته باشيم. هشت هزار زيرپروژه در اين باره شکل گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان