تاریخ 1398/08/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون اول رئيس جمهور در چهلمين جلسه شوراي‌عالي آب:
انتقال آب دريا دستور کار همه دستگاه‌هاي مرتبط باشد

معاون اول رئيس جمهور ديروز در چهلمين جلسه شوراي‌عالي آب با تاکيد بر مديريت منابع آبي و برنامه ريزي براي تامين آب مورد نياز کشور، گفت: تامين بخشي از آب مصرفي کشور از دريا بايد در دستور کار شوراي‌عالي آب باشد و اين شورا با کمک رسانه‌ها و مراجع اجتماعي موثر فرهنگ سازي لازم در اين زمينه را انجام دهد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري با بيان اينکه همه سازمان‌ها و نهادها با محوريت شوراي‌عالي آب موضوع انتقال آب دريا به مناطق مرکزي و کم آب کشور را به عنوان يک اولويت و مساله اساسي در نظر بگيرند، اظهار داشت: دستگاه‌هاي مختلف ملاحظات اجراي اين دستور از جمله نحوه بهره‌برداري از آب دريا، نمک‌زدايي و مصرف بهينه آب شيرين شده را مورد بررسي دقيق قرار دهند و در صورت لزوم مصوبه مورد نياز از مجلس شوراي اسلامي نيز اخذ شود.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه سواحل جزو توسعه يافته‌ترين بخش‌هاي هر کشوري به شمار مي‌رود، افزود: توسعه سواحل کشور در دولت‌ يازدهم و دوازدهم موضوعي حائز اهميت بوده و اقدامات مناسبي به ويژه در حاشيه خليج فارس و درياي عمان و سواحل مکران انجام شده است و تلاش گرديده تا با استفاده از آب دريا، فعاليت‌هاي اقتصادي و صنايع نيازمند آب در اين مناطق رونق و توسعه پيدا کند.

جهانگيري با تاکيد بر ضرورت ارتقاي فرهنگ مصرف بهينه و پرهيز از مصرف بي‌رويه آب در کشور، تصريح کرد: بايد از همه فناوري‌ها و روش‌هاي موفق دنيا در زمينه استحصال و مصرف صحيح آب استفاده کنيم.

اردکانيان وزير نيرو نيز در اين جلسه با اشاره به ميزان نزولات جوي در سال جاري و پيش بيني‌ها‌ از ميزان بارندگي، گزارشي از چگونگي تامين کسري آب شرب و صنعت براي 17 استان کشور از درياي عمان و خليج فارس ارائه کرد.

مهندس حجتي وزير جهادکشاورزي نيز با اشاره به بارش‌هاي روزهاي نخست سال 98 اظهار داشت:‌ بايد در بلندمدت با اجراي طرح‌هايي بتوانيم منابع آبي کشور را به خوبي مديريت کنيم.

بر اساس گزارش وزارت نيرو؛ کمبود سالانه آب شرب و صنعت مجموعا به ميزان 1925 ميليون متر مکعب براي افق 1425 محاسبه و مقرر گرديده است با همکاري بخش خصوصي تامين اين کمبودها با اجراي طرح‌ها‌ي نمک زدايي و انتقال صورت پذيرد.

در اين جلسه همچنين براساس تصميمات قبلي شوراي عالي آب مطالعات تامين آب شرب براي برخي از استان‌ها‌ در فلات مرکزي ايران مطرح شد و مورد موافقت قرار گرفت تا وزارت نيرو مطالعه تفضيلي و اجرا را به انجام رساند.

در اين نشست بر اساس تصميمات شوراي عالي آب، رياست کارگروه‌ها‌ي احياء زاينده رود و نيز ساماندهي کارون بزرگ به معاون اول رئيس جمهور محول گرديد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان