تاریخ 1398/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تاريخچه‌اي از سنگسر
   نويسنده : عباس مصباحيان سنگسري

نوشته: مرحوم کيانوش حيدريه و بخشي از سخنراني زنده‌ياد پروفسور جابر عناصري

خواستم كه از جغرافيانويسان تقليد كنم و بگويم كه « سنگسر شهري است با 30 هزار سكنه در دامنه جنوبي البرز مركزي، در پانزده كيلومتري شمال جاده تهران ـ مشهد در استان قومس، با 53 درجه و21 دقيقه طول و35 درجه و43 دقيقه عرض جغرافيايي با آب و‌هوايي معتدل و خشك كه حداكثر درجه حرارت آن در تابستان به 32 درجه سانتيگراد و در زمستان به 8 درجه سانتي‌گراد زير صفر مي‌رسد.

بلندترين قله آن « نيزواست » كه با3810 مترارتفاع شانه به شانه دماوند سربلند بعنوان نماد صلابت واستواري سنگسري‌ها قد برافراشته است و بزرگترين رودخانه پاك و زلالش گل‌رودبار است كه سخاوتش همانند مردمان سر رودش به همسايگان آفتاب‌نشينش نصيب و جيره مي‌رساند و زيباترين غار طبيعي آن «دربند خوان» ست كه زيبايي و بلندي و ابهت ستون‌هاي داخلي آن، يادآور سروقدان رشيد سپاه ايران در جنگ با افراسياب است.

و ساده‌انگارانه خواهد بود اگر سنگسر را فقط محدوه محدودي از درجزين تا دربند بدانيم چرا كه جاي جاي رشته كوه البرز و منزل به منزل دشت كوير از آهوان تا درونه و كاشمر و وجب به وجب دشت گرگان و گنبد تا ساحل اترك و… رد پاي دليرمردان سنگسري‌ات و حضور سبز و فعال سنگسريان نه تنها در نقطه نقطه ايران از زاهدان تا دشت مغان و از اهواز و آبادان تا مشهد و سرخس مشهود است بلكه آوازه آنان در سراسر جهان طنين افكنده است.

خواستم از زبان و فرهنگ و آداب اين ديار كه يادآور زندگي زبان نياكان آريايي ماست و از سنگسر در عهد باستان و از معبد آناهيتاي آن در رابند و ارتباط سنگسري‌ها با پارتيان و از پوشش‌هاي فاخر و زيباي بازمانده از ان دوران از روسري‌هاي ابريشمي و از چادرهاي پشمي (سرگيرا) كه يادگار رونق راه ابريشم در زمان اشكانيان است، بگويم و از سنگسر در زمان مازيار و از گذرگاه‌هاي «رابند» و «دربند»و از پايگاه‌هاي علويان در اين سامانو از مدفن امام‌زاده قاسم و يا از قلاع‌هاي سر به فلك كشيده كافرقلعه و شيرقلعه كه روزگاري مقر باطنيان بوده، بگويم و از دليران لشكرشاه اسماعيل و نادرشاه و از سرداران عهد قاجار، ذوالفقارخان فاتح جنگ هرات و از اسماعيل‌خان و مطلب‌خان و عيسي‌خان بگويم و يا از استمداد اعتضاد‌الملك و نجات جانش توسط محمد آقا‌خان و از سواران سنگسري امير اعظم و… بگويم.

خواستم از هنرمندان، نويسندگان، عارفان وشاعرانش بگويم. از چراغعلي اعظمي كه دهخداي زبان سنگسري و چلچراغ پرتوافشان فرهنگ ايرانش ناميده‌اند، از ليلا كه ليلي غزل‌هاي پارسيش خوانده‌اند، بگويم و از پرچمدار داستان‌نويسي مدرن ايران معروفي بگويم و از هنرمندان بي‌بديل برادران درخشاني و از نقش‌آفرين رودخانه هراز دكتر نادعليان و از استاد خط پارسي كيوان مصباحي بگويم و از پرويز قديريان و از دانش فروغيان و از مسلم منصوري و از غلامحسين ذوالفقار خانيان و سياوش ذوالفقاريان و از فرج‌الله فنائيان (دافرج) و از حسين نجاتي مرحوم و از ملامحمد‌ابراهيم مصباحيان و استاد محمدحسين صفاخواه که در باغ گورستان ظهير‌الدوله تهران مدفون مي‌باشند، بگويم و يا از ديگر فرهيختگان بي‌شماره اين ديار.

ديدم اين همه هست و اما، اين همه سنگسر نيست

نه اين همه هست و اما، اين همه سنگسر نيست

سنگسر، سنگسر است

پيشنهاد دوم به برگزارکنندگان جشنواره ايل سنگسر

بنر تمام بزرگان و نامداران سنگسر را تهيه نموده و با معرفي و آثار فاخر آنان با خط زيبا در مسير جشنواره بر روي داربست بازديدکنندگان را با مفاخر اين شهر آشنا کرد.

يا پمفلت يا بروشور معرفي نام‌آوران سنگسر در تمام زمينه‌ها را چاپ نمود.

ساخت مستند پروفسور چراغعلي اعظمي و نمايش آن در جشنواره امسال هم مي‌تونه بسيار عالي باشد.

يادي از مرحوم پروفسور عناصري و پيگيري چاپ کتابي 1600 صفحه‌اي که خودشان گفتند آماده چاپ هستش مي‌تواند يکي از کارهاي مهم ديگه باشد.

من فرهنگ سنگسر را در 1600 صفحه معرفي کرده‌ام، کتاب آماده چاپ است در 1600 صفحه متن و به اضافه صدها عکس و تصوير که مقدمات آن آماده زير چاپ رفتن مي‌باشد؛ در دلم حبي وجود دارد به سنگسر (که قابل وصف نيست) که هرکس از سنگسر برايم تلفن مي‌زند... آقاي نورمحمدي عزيز؛ خدا رحمت کند پدرت علي آقا را که در سنگسر راهنماي ما شدند، ايشان به ما زنگ مي‌زدند، فارسي صحبت مي‌کردند و مي‌گفتند: آقا عيد شما مبارک باشد، صد سال به اين سال‌ها، من به زبان سنگسزي مي‌گفتم: لاله‌زار تد موارک بوو، نوويهار موارک بو....

قسمتي از سخنان مرحوم پروفسور عناصري در همايش توسعه پايدار مهديشهر(سنگسر)


نسخه چاپي ارسال به دوستان