تاریخ 1398/06/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فيلم‌هاي کيارستمي و فرهادي در فهرست صد فيلم برتر قرن

دو فيلم 10 ساخته عباس کيارستمي و «جدايي نادر از سيمين» به کارگرداني اصغر فرهادي در فهرست يکصد فيلم برتر دو دهه قرن بيست و يکم به انتخاب روزنامه گاردين قرار گرفتند.

به گزارش ايرنا، روزنامه انگليسي گاردين طي هفته‌هاي اخير در پرونده اي خبري به بهترين آثار توليدشده فرهنگي در زمينه هاي مختلف از جمله موسيقي و سينما از سال 2000 و در روزهاي پاياني دهه دوم از قرن بيست و يکم پرداخته است.

يکصد فيلم برتر اين قرن توسط چهار منتقد فيلم و دبيران صفحه سينماي اين روزنامه انتخاب شده اند و در ميان آنها دو فيلم 10 ساخته عباس کيارستمي کارگردان فقيد ايراني (2002) و جدايي نادر از سيمين (2011) به کارگرداني اصغر فرهادي کارگردان برنده جايزه اسکار ديده مي شود که اولي رتبه هفتادوشش و دومي رتبه سي و شش را دارد.

پيتر برادشو منتقد فيلم روزنامه گاردين در نقد فيلم 10 مي نويسد: فيلم بسيار قابل توجه، يکي از بهترين فيلم هاي سال است که سادگي و صراحت فني آن همچنين نشان دادن صريح و مستقيم زندگي و افکار زنان ايراني آن را در ذهن بيننده ماندگار مي کند. اين فيلم ساده اما تاثيرگذار که يک زن در حال رانندگي در تمام صحنه ها، شخصيت اصلي آن است نشان داد کيارستمي مي تواند مسير خود را به عنوان استاد سينما در قرن بيست و يکم ادامه دهد. کيارستمي و مانيا اکبري به عنوان نقش اول اين فيلم، توانستند از مجموعه اي گفت وگوها در مورد خانواده، مذهب، ازدواج و زندگي درامي خوب و مملو از جزئيات پيش روي بيننده تصوير کنند.

وي در مورد جدايي نادر از سيمين که توانست اولين اسکار را براي ايران به ارمغان آورد نوشته است: اين درام قوي و پيچيده ساخته کارگردان ايراني بر محوريت يک رويارويي بنا شده که از مرزهاي جنسيت و طبقه اجتماعي فراتر مي رود.

اين فيلم تصويري از رابطه اي فروپاشيده و سنجش قوانين عرف جامعه است و غمي عميق و دروني را نشان مي دهد که از درون آن رابطه برخاسته است.

اين فهرست با فيلم روزي روزگاري هاليوود آخرين ساخته کوئنتين تارانتينو با بازي لئوناردو دي کاپريو و برد پيت پايان مي يابد و فيلم روزي خون خواهد بود ساخته پل توماس (2007) و با بازي دنيل دي لوئيس نيز شماره يک را در اين فهرست به خود اختصاص داده است. همچنين فيلم فارنهايت 9/11 ساخته مايکل مور مستندساز آمريکايي (2004) نيز رتبه 97 را در اين فهرست به خود اختصاص داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان