تاریخ 1398/06/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اسحاق جهانگيري:
با نه گفتن به مطالبات جوانان مشکل حل نمي‌شود

معاون اول رئيس جمهور گفت: با نه گفتن به مطالبات جوانان مشکل حل نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در مراسم توديع و معرفي وزراي پيشين و فعلي آموزش و پرورش، اظهار کرد: يکي از رويکردهاي آموزش و پرورش بايد اين باشد که کودکي و نوجواني به رسميت شمرده شود. کودک حق بازي ، ورزش و برخورداري از نشاط و شادي دارد، ما بايد اين حقوق را به رسميت بشناسيم.

وي ادامه داد: وقتي اين حقوق را به رسميت نمي‌شماريم در برابر حوادثي قرار مي‌گيريم که بايد براي حل آنها از کل حيثيت نظام استفاده کنيم. ما بايد کاري کنيم که کودکان و نوجوانان به کشور، دين، مدرسه و خانواده خود حس تعلق زيادي پيدا کنند. ما به عنوان دولت مسئول کل ملت با همه تنوع و تکثر آن هستيم. ما از هر رنجي که هر دختر و پسر ايراني دارد بايد آزار ببينيم و احساس آرامش نکنيم که چرا آنها در رنج هستند. ما بايد زمينه رنج کودکان، نوجوانان و جوانان را از بين ببريم. با نه گفتن به مطالبات آنها مشکلي حل نمي‌شود بايد روش‌هاي پيدا کنيم تا به مطالبات آنها پاسخ داده شود و هم اصول نظام حفظ شود.

وي در ادامه با اشاره به تلاش آمريکا براي فشار به ايران خاطرنشان کرد: آنها فشار حداکثري براي فروپاشي جمهوري اسلامي و حتي ايران به کار بردند. هدف حداقلي آنها هم فروپاشي اقتصاد ايران بود، ولي اکنون به اين نتيجه رسيدند که به ايران فشار بياورند تا ايران پاي ميز مذاکره بيايد. آمريکا به کشورهايي که باور نمي‌کرديم هم فشار وارد کرد تحت اين فشارها برخي از کشورهاي دوست هم در خريد نفت ما همراهي قابل قبولي نداشتند. به هر حال يک سوم درآمد کشور از فروش نفت است و وقتي نفت کمتر فروش مي‌رود درآمد هم کمتر مي‌شود.

معاون اول رئيس جمهور با بيان اين که راهبرد نظام که رهبري آن را تعيين کردند مقاومت فعال در مقابل فشار حداکثري دشمن بود،‌ خاطرنشان کرد: کشور اکنون شوک‌هاي رواني را پشت سر گذاشته است و روند شاخص‌هاي اقتصادي رو به بهبود است. برخي مي‌گفتند تورم چند ده درصدي در کشور حاکم مي‌شود يا اقتصاد کشور شبيه ونزوئلا مي‌شود يا اين که از قيمت‌هاي نجومي براي نرخ ارز صحبت مي‌کردند اما در حال حاضر ثبات در اقتصاد به وجود آمده که يک دليل مهم آن که در راس همه عوامل است، تحمل مردمي است که يک بار ديگر ثابت کردند يک ملت و يکپارچه هستند.

جهانگيري با بيان اينکه در حال حاضر اولويت براي ايران توسعه علمي و نيروي انساني است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش مهمترين مسئوليت را در توسعه سرمايه انساني و علمي بر عهده دارد؛ بنابراين هزينه در آموزش و پرورش هزينه‌ سرمايه‌اي محسوب مي‌شود.

وي ادامه داد: تغيير و تحولات در دنيا خيلي سريع است و آموزش و پرورش بايد اين جهان متغيير را شناسايي کنند. بايد دانش آموزان را به جاي توصيه به سکوت به گونه‌اي تربيت کنيم تا خود را با شرايط متغيير جهان تطابق دهند. آموزش و پرورش بايد مهارت‌هاي زندگي را به دانش آموزان آموزش دهد. آموزش و پرورش بايد کانون گفت‌وگو، استدلال، منطق و ترويج ارزش‌هاي اخلاقي و ديني باشد. آموزش و پرورش بايد افرادي پرسشگر، نقاد و مشارک‌جو
تربيت کند.

جهانگير افزود: البته آموزش و پرورش با تنگناهايي از جمله فرهنگ حاکم، ساختار داخلي خود اين وزارتخانه و مشکلات مالي مواجه است که دولت وظيفه خود را حل اين تنگناها مي‌داند. از شش سال عمر دولت، چهار و نيم سال تحريم وجود داشته است، اما دولت با همه محدوديت‌ها تلاش کرده تا بودجه آموزش و پرورش را تامين کند تا اين سهم از ساير دستگاه‌ها هم بالاتر باشد. شرايط سخت زندگي معلم براي همه ما روشن است معلم نيازمند زندگي شرافتمدانه است و ما اميدواريم با همه محدوديت‌ها سهم بيشتري به آموزش و پرورش اختصاص دهيم معلم مهمترين گروه مرجع جامعه است و تلاش دولت هم بايد براساس همين نگاه باشد.

معاون اول رئيس جمهور در ادامه اظهار کرد: مدرسه کپري در کشور نداريم يا خيلي کم داريم اما ميان سطح مدارس ما تفاوت زيادي وجود دارد برخي مدارس به مدرنترين ابزار آموزشي مجهز هستند، در حالي که برخي مدارس با شرايط بد هم داريم ما بايد اين فاصله را کم کنيم. در اين راستا هم بايد دولت همت کند و هم يک ارتباط جدي ميان دولت، جامعه و نهادهاي مدني با مدارس تعريف شود. خيرين مدرسه ساز يکي از اين ظرفيت‌ها هستند.

جهانگيري خاطرنشان کرد: مسائل صندوق ذخيره فرهنگيان بايد باز شود. به هر حال 900 هزار فرهنگي در آن جا سهم دارند. در کشور ظرفيت بسيار زيادي وجود دارد و ايران کشوري ثروتمند است که بايد اين ظرفيت‌ها را به فعليت دربياوريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان