تاریخ 1398/06/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزير اطلاعات:
براي حفظ حکومت اسلامي نبايد مرتکب خلاف شرع شد

وزير اطلاعات گفت: اگر براي دفاع از نظام از راه معصيت رفتيم، ثواب نمي‌کنيم. حفظ نظام جمهوري اسلامي با اعمال خلاف شرع، نقض غرض است.

به گزارش جماران، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در شب عاشوراي حسيني در حرم امام خميني (ره)، گفت: سياست ما در حفظ نظام بايد حسيني(ع) باشد.

وي افزود: تهمت و افترا زدن يا بازي با آبروي ديگران حتي به اسم «افشاگري» و فحش دادن، براي دفاع از جمهوري اسلامي خسارت‌بارترين اعمال است. گاهي رفتارهايي مي‌بينيم که مي‌گوييم چه ربطي به امام حسين(ع) و جمهوري اسلامي دارد؟

وزير اطلاعات با تأکيد بر اين که دفاع از جمهوري اسلامي بايد در چارچوب شرع مقدس اسلام باشد، گفت: در دفاع از نظام فحش به اين و آن بدهيم و با نيش زبان آسيب برسانيم مصداق «اخسرين اعمال» است. گاهي بعضي رفتارهايي مي‌کنيم که آدم تعجب مي‌کند اين‌ها چه ربطي به مکتب امام حسين(ع) دارد؟ اينها چه ربطي به نظام دارد؟ چه ربطي به جمهوري اسلامي دارد؟

حجت‌الاسلام علوي با بيان اين که اگر اسلام در خطر باشد، نمي‌توانيم بي‌تفاوت باشيم، گفت: کسي که نزديک‌تر به پيامبر(ص) باشد، بار دفاع از اسلام بر دوش او سنگين‌تر است. لذا امام حسين(ع) مي‌فرمايد همه بايد دين خدا را نصرت کنند و من در خط مقدم نصرت دين خدا قرار دارم.

وي با تأکيد بر اين که بايد از اسلام دفاع کرد، افزود: امام راحل(ره) زماني که براي اسلام احساس خطر کردند، سکوت را جايز نديدند. گاهي خطر متوجه اصل اسلام است و دشمن به دنبال اين است که نامي از اسلام نباشد. گاهي خطر به اين شکل است که احکام اسلام را تحريف و وارونه مي‌کنند. آن وقت اسم اسلام باقي مي‌ماند اما در مقام عمل از اسلام چيزي باقي نمي ماند.

وي با اشاره به اين که امام حسين(ع) با قيام خود اسلام را از خطر نابودي نجات داد، تصريح کرد: نقاب زشتي که بر چهره اسلام گرفته بودند، به وسيله امام حسين(ع) کنار گذاشته شد و قيام ايشان سفينه نجاتي شد که اسلام را از امواج اموي نجات داد. در زمان يزيد موجوديت اسلام به بازي گرفته و ابزاري براي کسب قدرت شد و براي اهداف سياسي راحت از احکام اسلام عبور کردند. امام حسين(ع) اين را فاتحه اسلام مي‌دانست و لذا فرمود در برابر چنين وضعيتي بايد واکنش نشان دهيم.

وي تأکيد کرد: اگر با خلاف شرع بخواهيم جمهوري اسلامي را حفظ کنيم، نقض غرض است چون جمهوري اسلامي براي شرع است و نمي‌شود با خلاف شرع آن را حفظ کرد. لذا هر حرکت سياسي ما بايد دين‌پايه و شرع‌پايه باشد؛ وگرنه خداي ناکرده به جاي اين که در مسير يک سياست الهي حرکت کنيم، يک سياست غيرالهي و دنيايي مي‌شود. اگر سياست ما دنياپايه شد، ضرر مي‌کنيم و خسارت مي‌بينيم و به جاي اين که اسلام را احيا کنيم، به اسلام آسيب مي رسانيم.

علوي با بيان اين که سياست حسيني(ع) آلوده به معصيت نبود، اظهار کرد: سياست حسيني(ع) سياست دين‌پايه و در چارچوب شرع مقدس اسلام است. اگر سياست ما هم در چارچوب شرع باشد، حسيني و الهي است؛ وگرنه، دنيايي است. لذا قانون اساسي ما پيش‌بيني مي‌کند که قانون مصوب مجلس بايد در چارچوب اسلام باشد و شوراي نگهبان را پيش‌بيني کرده است که اگر قانون مغايرت با شرع مقدس اسلام داشت، شوراي نگهبان اعلام کند و در جمهوري اسلامي به صورت قانون در نيايد.

وي با تأکيد بر اين که دين ما بايد اساس سياست ما باشد، افزود: سياست و دنياي ما بايد از دين ما تبعيت کند؛ در غير اين صورت ضرر مي‌کنيم. حضرت علي(ع) مي فرمايد اگر دين را ابزار اهداف دنيايي قرار دهي، هم دين و هم دنيايت آسيب مي‌بيند و اگر نظام حکومتي را تابع دين قرار دادي، هم دين و هم دنيا را به دست مي‌آوري. بنابر اين در پرتو درس‌هاي عاشورا و قيام سيدالشهدا(ع) بايد سياست ما از ديانت تبعيت کند. بر اين پايه، جمهوري اسلامي نيازمند متدينِ سياستمدار است؛ يعني اول متدين و بعد دين‌فهم باشد.

وزير اطلاعات گفت: اگر ما در مقام دفاع از نظام و انقلاب از راه معصيت عمل کنيم، نتيجه نمي‌گيريم و مثل مردم کوفه مي‌شويم. خيلي از مردم کوفه براي رضاي خدا به جنگ امام حسين(ع) آمدند و با ريختن خون امام حسين(ع) سعي مي کردند خودشان را به خدا نزديک کنند. مگر هر چيزي را انسان مورد رضاي خدا تشخيص داد، واقعا همان مي شود؟! گاهي انسان احساس مي‌کند براي رضاي خدا مي‌تواند گناهي را انجام دهد و حرام خدا، حلال نمي شود. بايد دين را اساس قرار دهيم.

وي با تأکيد بر اين که بايد چارچوب شرع را رعايت کنيم، ادامه داد: گاهي آدم نمي‌داند دارد مرتکب معصيت مي شود و خيال مي‌کند دارد کار درستي انجام مي‌دهد؛ اين خسارت محض است. بايد مواظب باشيم به چنين وضعيتي دچار نشويم. تهمت و افترا بزنيم و خيال کنيم از نظام جمهوري اسلامي دفاع مي کنيم؛ اين مصداق «اخسرين اعمال» است. با آبروي افراد بازي کنيم و خيال کنيم از نظام جمهوري اسلامي دفاع مي کنيم؛ اين مصداق اخسرين اعمال است؛ گرچه نام افشاگري بر آن بگذاريم. مگر خود افشاگري حرام نيست؟ مگر رسول اکرم(ص) نفرمودند افشاي سرّ برادرت خيانت است؟

علوي گفت: مقام معظم رهبري بارها فرموده‌اند که از کوچک‌ترين حرکت خلاف شرع دفاع نمي‌کنند و آن را نمي پذيرند.

وي در پايان تأکيد کرد: اينها درس هايي است که اگر بگيريم، مي توانيم از عاشوراي اباعبدالله(ع) نتيجه بگيريم؛ والّا يا حسين(ع) گفتن و سينه زدن ثواب دارد اما نتيجه لازم را نخواهيم گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان