تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
امام‌جمعه شاهرود:
مطالعه و تحقيق براي خبرنگار ضروري است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

امام جمعه شاهرود در آئين تجليل از خبرنگاران شهرستان شاهرود گفت: اصحاب رسانه نبايد فقط به نوشتن خبر و گزارش اکتفا کنند، مطالعه و تحقيق بيشتر موجب افزايش کيفيت کار آنهامي‌شود.

حجت الاسلام عباس اميني افزود: هر مقدار که ميزان مطالعه و آگاهي خبرنگاران بيشتر باشد، بازخورد خبر آن‌ها هم بيشترخواهد بود.

وي با بيان اينکه خبرنگاران در ارائه خبر بايد مراقب تشويش اذهان عمومي باشند، تصريح کرد: چنانچه مطالعه و تحقيق توسط خبرنگار صورت گيرد مرز تشويش و تنوير افکار مشخص شده و تاثيرگذاري بر افکار عمومي هم بيشتر خواهد شد.

حجت الاسلام اميني ادامه داد: خبرنگار در صورتي مي‌تواند کارش را درست انجام دهد که آزاد و مستقل بوده و وابسته به مسائل مالي و جريان‌هاي سياسي نباشد.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه خبر بايد در کنار سرعت، دقت هم داشته باشد اظهار داشت: شناخت منابع خبر يک رکن اساسي است که خبرنگار نبايد از هر منبعي براي تهيه خبر استفاده کند.

به گفته وي خبرنگار بايد رسانه‌ها و خبرگزاري‌هاي بيگانه را بشناسد و ترفند‌هاي رسانه‌اي آن‌ها را که براي منافع خود تلاش مي‌کنند، شناسايي کرده و به دنبال دفع تهاجم فرهنگي آنان باشد.

وي غرور را موجب عدم پيشرفت در کار خبرنگار دانست و افزود: در برخي از موارد خبرنگار براي چيزي که نمي‌داند بايد از پيشکسوتان مشاوره بگيرد، همچنين در نگارش هم دقت کرده و از واژه‌هاي غلط استفاده نکند که موجب سلب اعتماد مخاطبان خواهد شد.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه حفظ آبروي افراد بايد در اولويت کار يک خبرنگار باشد، تصريح کرد: آبروي يک مومن يا يک قبيله بالاتر از خانه کعبه است و اين دنيا ارزشي ندارد که بخاطر آن آبروي يک فرد يا گروهي ريخته شود.

حجت الاسلام اميني از خبرنگاران خواست مسائل صنفي از جمله کاغذ، بيمه، امنيت شغلي و پذيرش آگهي خود را از طريق يک واحد يا اتحاديه به دفتر امام جمعه ارائه کنند تا با همکاري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان حل شود.

وي با بيان اينکه خبرنگار بايد خبر را دقيق انعکاس دهد، ادامه داد: خبرنگاران حلقه واسط بين مردم و مسئولان هستند ؛ مسئولان ادارات بايد همکاري بيشتري براي ارائه گزارش عملکرد خود به مردم با خبرنگار داشته باشند.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه جوان گرايي در ستاد نمازجمعه اين شهر استارت خورده است، گفت: گام دوم انقلاب توسط همين جوان‌ها عملياتي و محقق مي‌شود.

حجت‌الاسلام عباس اميني افزود: شايد نتوانيم بقيه دستگاه‌هاي اجرايي را وادار به اين امر کنيم، اما مي‌توانيم تحقق بيانيه گام دوم انقلاب را از نهاد خودمان آغاز کنيم که بر اين اساس بسياري از امور برگزاري نماز جمعه شاهرود به جوان‌ها سپرده شد.

وي با بيان اينکه جوان‌گرايي به معناي پير زدايي نيست، افزود: گاهي يک پيشکسوت به‌اندازه 10 جوان در کار نيرو و انرژي مي‌گذارد، لذا جوان‌ها طبق فرمايش مقام معظم رهبري بايد از بزرگ‌ترها کار را ياد گرفته و قابليت‌هاي خود را آشکار کنند.

امام جمعه شاهرود با بيان اينکه تعدد فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي در شاهرود موجب ورشکستگي برخي از مغازه داران شده، افزود: شبکه‌هاي اجتماعي هم بايد ساماندهي شده و در چهارچوب قانون فعاليت کنند که اين امر بايد در دستور کار مسئولان قرار گيرد

حجت الاسلام فضيلت مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان هم در اين آئين گفت: پذيرش آگهي دستگاه‌هاي اجرايي بايد از طريق اداره ارشاد انجام شود تا به عدالت در بين نشريات شهرستان توزيع گردد.

وي با بيان اينکه عمده موضوعات در حوزه خدمات به خبرنگاران به عدم ساماندهي آنها باز مي‌گردد، افزود: اين اداره کل امکانات و اختيارات محدودي دارد، بايد با شناسايي خبرنگاران واقعي، خدمات به آنان ارائه شود.

فضيلت با بيان اين که ساماندهي خبرنگاران نياز به راستي آزمايي دارد ؛تاکيد کرد: ساماندهي خبرنگاران مستلزم همکاري همه اصحاب رسانه استان با اداره ارشاد است و براي تحقق آن بايد همه کمک کنند.

وي از تشکيل کار گروهي در سطح ملي و استاني براي کنترل فضاي مجازي خبر داد و افزود: تجليل از خبرنگاران توسط برخي از دستگاه‌ها، بعضي اوقات به ساماندهي خبرنگاران واقعي آسيب زده و براي برخي افراد نيز هويت کاذب ايجاد مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان