تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزير اطلاعات در جلسه شوراي اداري استان سمنان؛
مسير عزت در برابر تحريم ها، با مقاومت ملت محقق مي‌شود
استاندار: سمنان مي‌تواند نقش فعال‌تري در توسعه اقتصاد ملي داشته باشد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

وزير اطلاعات گفت: مسير عزت و کرامت مقابل تحريم ابر قدرت‌ها، با مقاومت، تقوا و مجاهدت مردم و مسئولان در راه کاهش اثرات تحريم محقق مي‌شود.

وزير اطلاعات در شوراي اداري استان سمنان، ارزشمندترين داشته جامعه اسلامي را عزت دانست و تصريح کرد: دشمن همواره به دنبال اين است تا با انواع توطئه‌ها و جنايات مقابل ملتي را که راه عزت را در پيش گرفته بگيرد.

حجت‌الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي، صبر و پايداري و مقاومت در کنار تقوا را راهبرد کارآمد نظام مقابل تحريم‌ها دانست و گفت : خداوند در قرآن موفقيت و پيروزي ملت‌هاي مسلمان را تضمين کرده است و سختي و دشواري‌ها را به عنوان نردبان رشد و تعالي نگاه کنيم.

وي با تاکيد بر برخورد قاطع با مفسدان اقتصادي، حمايت از فعالان اقتصادي و رونق توليدات صنعتي را از نقاط قوت اين استان برشمرد و گفت : خطوط توليد متکي به مواد اوليه و تجهيزات داخلي راه توسعه بازار اشتغال و بي اثر کردن تحريم‌هاست.

حجت‌الاسلام والمسلمين علوي هزينه‌هاي تحميل شده از تحريم‌هاي امريکا و استکبار را به تعبير قرآن، سختي‌هايي دانست که پس از آن گشايش نصيب مردم مقاوم و صبور خواهد شد.

استاندار:

سمنان مي‌تواند نقش فعال‌تري

در توسعه اقتصاد ملي داشته باشد

از سوي ديگر استاندار سمنان در اين جلسه گفت: در صورت حمايت ملي و رفع نيازهاي اساسي سمنان، اين استان مي‌تواند نقش بيشتري در شکوفايي اقتصادي کشور ايفا کند.

عليرضا آشناگر افزود: صنايع و معادن استان سمنان جزو صنايعي در کشور محسوب مي‌شود که کمترين تاثير از تحريم‌ها را داشته است.

استاندار سمنان با بيان اينکه 100درصد تعهد اشتغال استان در سال گذشته محقق شد، گفت: با وجود فشارهاي اقتصادي کارخانه‌هاي استان فعال است و در مدت اخير 43 واحد توليدي مشکل دار استان به 33 واحد کاهش يافت.

وي ابراز داشت: استان سمنان فرصت خوبي براي جويندگان کار در کشور ايجاد کرده و چون نقش استان، نقش منطقه‌اي نيست، مشارکت جدي و فعال براي شکوفايي اقتصادي دارد.

وي با بيان اينکه آب‌هاي سطحي استان سمنان به خوبي مهار نشده است، افزود: کشاورزي بخش کمي از پهنه استان را تشکيل مي‌دهد، اما اين وسعت کم نقشي مهم در اشتغالزايي و توليد ارزش افزوده دارد و يکي از اين محصولات داراي ارزش افزوده بالا پسته است.

آشناگر با اشاره به اينکه متوسط بارندگي استان سمنان از متوسط کشوري پايين‌تر و حدود 134 مليمتر است، ادامه داد: برداشت از منابع آب زيرزميني در اين استان حدود 77 درصد و بيشتر از متوسط کشور است.

استاندار سمنان با بيان اينکه کشاورزي استان داراي ارزش افزوده بالاست، گفت: امسال بالغ بر 30 هزار ميليارد ريال توليد ثروت با برداشت بيش از 48 هزار تن پسته از باغ‌هاي استان پيش‌بيني شده است.

انتقال آب خزر نيازمند

حمايت ساسي و اجتماعي

استاندار سمنان يادآور شد: انتقال آب خزر به استان سمنان و کوير فلات مرکزي مهم و داراي اهميت و اجراي آن نيازمند حمايت اجتماعي و سياسي است.

آشناگر تصريح کرد: منفعت انتقال آب خزر فقط براي استان سمنان نيست و منفعت آن شامل استان‌هاي همجوار و تهران نيز مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: اجراي طرح انتقال آب خزر به استان سمنان ضرورتي براي پذيرا شدن جمعيت سريز استان‌ تهران و ديگر استان‌هاي همجوار به سمنان است.

نرخ رشد جمعيت سمنان

از کشور بالاتر است

استاندار سمنان با بيان اينکه نرخ رشد جمعيت استان بيشتر از نرخ رشد کشوري است، بيان کرد: متوسط نرخ رشد جمعيت در استان 6/2 درصد و در کشور 7/1 درصد است.

آشناگر افزود: در برخي شهرستان‌هاي استان سمنان مانند گرمسار ميانگين نرخ رشد جمعيت 8/5 درصد است.

به گفته وي، تعداد جمعيت دانشجويي، نرخ بالاي باسوادي و توسعه انساني نشان از وضعيت خوب استان سمنان است، اما محدوديت منابع آبي از جمله محدوديت‌ها و مشکلات استان محسوب مي‌شود.

در استان سمنان پنج هزار و 154 واحد اقتصادي در سه بخش گردشگري، کشاورزي و صنعت و معدن وجود دارد که از اين تعداد 2 هزار و 37 واحد مربوط به بخش صنعت و معدن است.

198 هزار هکتار از وسعت استان سمنان را اراضي کشاورزي تشکيل مي‌دهد که از اين وسعت 54 هزار هکتار باغ، 110 هزار هکتار زراعت و بقيه اراضي در مرحله آيش است و حدود 45 هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزي فعالند.

استاندار سمنان با برشمردن ظرفيت‌هاي مطلوب اين استان در بخش‌هاي صنعتي، معدني و کشاورزي گفت: نزديکي به پايتخت و همجواري با هشت استان کشور، فرصت طلايي براي جويندگان کار در اين استان است.

عليرضا آشناگر به نقش منطقه‌اي و ملي استان سمنان در پيشبرد اهداف رونق توليد با توجه به نرخ بالاي رشد جمعيت در اين استان اشاره کرد و افزود: يکي از موانع توسعه استان، کمبود آب است که با توجه به کسري 150 ميليون مترمکعبي مخازن زير زميني و وضعيت متوسط بارش‌ها مسئولان ارشد کشور بايد براي اجراي طرح‌هاي ملي انتقال آب به استاني که 80 درصد وسعت آن را کوير و بيابان تشکيل داده، اهتمام ويژه‌اي کنند.

سيد حسن حسيني شاهرودي رئيس مجمع نمايندگان استان سمنان نيز در اين جلسه با تشريح اقدامات و برنامه‌هاي موثر وزارت اطلاعات در حمايت از سرمايه‌هاي عظيم نظام، به ايثارگري سربازان گمنام امام زمان (عج) در تحولات اخير و تقديم شهدا در اين راه اشاره کرد.

وي گفت: استکبار با حربه داعش در منطقه به دنبال ضربه زدن به نظام جمهوري اسلامي ايران بود که بخشي از توطئه‌هاي داخلي اين گروه تکفيري با پايمردي وزارت اطلاعات شناسايي و خنثي شد.

سرهنگ حميد دامغاني فرمانده سپاه قائم استان سمنان و نماينده شوراي تامين اين استان نيز در اين جمع به روحيه جهادي و پيشگام بودن مسئولان در کنار مردم استان براي رفع مشکلات و رسيدگي به مناطق سيل زده اشاره کرد و افزود: اين همگرايي با حمايت نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان از نقاط قوت وحدت در اين استان است.

در پايان اين جلسه، با قدرداني از مديرکل قبلي اطلاعات استان سمنان، مديرکل جديد معرفي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان