تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سخنگوي سازمان انرژي اتمي:
ميزان اورانيوم غني شده ايران به 370 کيلو افزايش يافت

سخنگوي سازمان انرژي اتمي از اضافه شدن 60 تا 70 کيلو به ذخاير اورانيوم غني شده خبر داد و گفت: در حال حاضر ميزان اورانيوم غني شده ايران 360 تا 370 کيلوگرم است.بهروز کمالوندي در حاشيه مراسم آغاز عمليات احداث مرکز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه کاربرد ايزوتوپ‌هاي پايدار درخصوص آخرين وضعيت اورانيوم غني شده و آب سنگين گفت: وقتي ما سطح غني سازي را به بيش از 3.67 افزايش داديم نگاه کرديم بينيم نيازمان چيست.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي افزود: باتوجه به ضرورت مدنظر قرار دادن سوخت نيروگاهي اين سطح بايد 4.2 درصد باشد ولي ما 4.05 درصد بالا رفتيم چرا که وقتي شما اورانيوم 4.5 درصد توليد مي‌کنيد اگر هم زماني محصول 4 درصد داشتيد و بنا به مقتضيات وقتي اينها را به هم مخلوط مي‌کنيد به عدد مورد نظر مي‌رسيد.

کمالوندي عنوان کرد:‌ ما الان با ظرفيت خوبي توليد مي‌کنيم و موجودي مان هم حداقل 60 تا 70 کيلو بيش از 300 کيلوگرم است و ميزان آن هم به سرعت افزايش مي‌يابد. سخنگوي سازمان انرژي اتمي همچنين درباره توليد آب سنگين در کشور خاطرنشان کرد: همانطور که رئيس جمهوري گفت ما تعهدي در قبال اينکه بيشتر از عرضه 130 تن آب سنگين نداريم از طرفي ما اجازه داريم بازارهاي متنوعي که گرفته ايم که را از دست ندهيم.

کمالوندي بيان کرد: گرچه مقادير آب سنگين ما خيلي بزرگ نيست ولي بازارهاي ما متنوع است و شامل کشورهاي اروپايي و غيراروپايي مي‌شود.وي خاطرنشان کرد: ما امروز نه فقط آب سنگين بلکه محصولات ديگر مثل دوتره‌ها و اکسيژن 18 را صادر مي‌کنيم و اين نويد مي‌دهد که ايران مي‌تواند صادرکننده کالاهاي داراي تکنولوژي بالا باشد.سخنگوي سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: ما نبايد هيچ بازاري را از دست بدهيم ضمن اينکه هيچ تعهدي در قبال اينکه بالاي 30 تن نرويم را نخواهيم داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان