تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علي اکبر صالحي با اشاره به اقدامات ايران در راستاي کاهش تعهدات برجام خبر داد
اخذ نظر رهبري درباره گام سوم

«علي اکبرصالحي» در مراسم آغاز عمليات احداث مرکز تحقيقات ملي جداسازي و توسعه کاربرد ايزوتوپ‌هاي پايدار در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا درباره گام سوم کاهش تعهدات هسته‌اي تصميمي گرفته شده است، گفت:‌ هيات نظارت بر برجام در اين خصوص تشکيل جلسه داده و مشورت مي‌کند و نظر رهبري هم اخذ مي‌شود.

وي اظهار داشت: من هم اکنون در شرايطي نيستم که درباره گام سوم صحبت کنم و اظهار نظر من هم در حد حدس و گمان خواهد بود اما ما به عنوان مجري دستورات سناريوهاي مختلفي را ارائه کرديم.

وي افزود: اين سناريوها بررسي شده است اما اينکه تا به حال دستوري در اين خصوص صادر شده است يا خير ترجيح مي‌دهم صحبت نکنم و هر موقع مسئولين تصميم لازم را اتخاذ کنند سازمان آمادگي دارد آن تصميمات را در اسرع وقت عملياتي کند.

رئيس سازمان انرژي در پاسخ به سوال ديگري درباره تمديد معافيت‌هاي هسته اي ايران از سوي آمريکا و اينکه آيا بازه زماني اين تمديدها مشکلي در همکاري هسته اي ايجاد نمي‌کند اظهار داشت: همکاري‌هاي ما در چارچوب برجام با اروپا، روسيه و چين ادامه دارد.

صالحي ادامه داد: ساخت واحدهاي 2 و 3 بوشهر به خوبي پيش مي‌رود و ما حتي از برنامه هم جلوتر هستيم ضمن اينکه نبايد فراموش کرد بحث تامين مالي اين پروژه هم بحث مهمي است اما در مجموع از زمان بندي پيش بيني شده جلوتر هستيم.

وي يادآور شد: پروژه اراک هم تا امروز به خوبي پيش مي‌رود هر وقت مساله اي باشد ما با صداقت با مردم درميان مي‌گذاريم حدود يک سال پيش هم زماني که وقفه اي از طرف دوستان چيني ديديم هم اطلاع رساني کرديم اما الان پروژه به خوبي پيش مي‌رود و مشکلي نداريم. رئيس سازمان انرژي خاطرنشان کرد: در اين پروژه قدم‌هاي بلندي برداشته شده است که ضرورت اعلام آن الان وجود ندارد اما ما در اراک به بخش ساخت تجهيزات رسيديم و مراحل طراحي را پشت سر گذاشته ايم که من وارد جزئيات نمي‌شود اما ملت بدانند که مسائل به خوبي پيش مي‌رود. صالحي اظهار داشت: بحث همکاري با اروپا در مرکز نظام ايمني هم به پيش مي‌رود و يک آزمايشگاهي براي تست فشار با همکاري اروپا در دست اجراست که اتحاديه اروپا در اين پروژه 20 ميليون يورو متعهد شدهاست که بخشي از آن به فعاليت درآمدهاست.

معاون رئيس جمهوري افزود:‌ برجام تاکنون به خوبي پيش مي‌رود اما اينکه در آينده چه اتفاقي مي‌افتد را بايد ببينيم ضمن اينکه ما با امکانات خودمان مي‌توانيم کار را پيش ببريم هر چند ممکن است در بعضي مسائل کوتاهي شود و زمان ما طولاني تر شود و پروژه زمانبر شود اما فعلا کارها طبق تعهدات انجام مي‌شود.

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: اگر ما برجام را به 3 بخش فني، اقتصادي و حقوقي تقسيم کنيم در بخش فني هيچ مشکلي نداريم و بخش‌هاي مختلف آن اعم از غني سازي اکتشاف، استخراج ساخت نيروگاه‌ها و سايت‌هاي جديد به خوبي پيش مي‌رود و ما به صورت طبيعي پيش مي‌رويم و سرعت ما هم متناسب با امکانات و الزامات کشور است.

صالحي گفت: اگر هم در بعد حقوقي و سياسي و اقتصادي طرف مقابل بدقولي مي‌کند ما مي‌توانيم در بخش فني واکنش متناسب را بدهيم. و حوزه فني برجام اين قابليت را دارد. ما فقط در يک مورد در پروژه ايتر اعتراض داشتيم که قرار شد اروپايي‌ها آن را به گونه ديگري جبران کنند.

برداشت اشتباه آيت الله يزدي

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اظهارات آيت الله محمد يزدي از اعضاي شوراي نگهبان گفت: سوءتفاهمي پيش آمده و حضرت آيت الله يزدي که از اعضاي شوراي نگهبان هستند درباره کنوانسيوني که اخيرا در مجلس تصويب شده تحت عنوان کنوانسيون پسماندهاي پرتوزا برداشت اشتباهي رخ داده است به نحوي که گويا ما به کشورهاي استکباري اجازه داده ايم سوخت مصرفي خود را در ايران دفن کنند در حالي که درست عکس اين است و طبق مواد 11 و 12 اين لايحه هيچ کشوري نمي‌تواند کشور ديگر را وادار به دفن پسماندهاي
خود کند.

رئيس سازمان انرژي اتمي بيان کرد: ‌اميدوارم شوراي نگهبان مطالعه دقيق تري بر روي اين کنوانسيون داشته باشد کما اينکه ما در 2.5 سال اخير مشورت‌هاي گسترده اي با مرکز پژوهش‌هاي مجلس و کميسيون امنيت ملي و با بخش‌هاش حقوقي دولت داشته‌ايم تا اين لايحه را منقح کنيم.

15 هزار پرسنل صنعت هسته اي ايران

رئيس سازمان انرژي اتمي عنوان کرد: در نطنز، اراک، اصفهان، کارهاي به خوبي پيش مي‌رود و امروز صنعت هسته اي با 15 هزار پرسنل با قدرت کار خود را پيش مي‌برد و هيچ چيز متوقف نشده است و هر وقت هم به صلاح ديده شده و مسئولان گفته اند به فعاليت‌هايمان شتاب دهيم ديديد که انجام شده است.

صالحي تصريح کرد: هر اراده اي که مسولان ارشد نظام داشته باشند و صنعت هسته اي متصور بشوند ما مي‌توانيم با فوريت کامل آن را محقق کنيم و مردم مطمئن باشند که اين صنعت به خوبي فعاليت‌هايش پيش مي‌رود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان