تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف:
آمريکا در جايگاهي نيست که براي اقدامات دفاعي ما خطوط قرمز تعيين کند

وزير امور خارجه ايران با اشاره به عوامل بي‌ثباتي خاورميانه بر لزوم همکاري و اتحاد همسايگان در منطقه تاکيد کرده و موضع ايران را راجع به کاهش تنش‌هاي موجود اعلام کرد.

«محمدجواد ظريف» در گفت‌وگو با شبکه الجزيره، که مشروح آن ديروز منتشر شد، گفت: ما باور داريم بهترين کاري که آمريکا مي‌تواند براي حفاظت از حمل‌ونقل دريايي انجام بدهد اين است که به کسي کاري نداشته باشد؛ دخالت نکند. ظريف درباره تلاش‌هاي اخير آمريکا براي به راه انداختن ائتلافي با بهانه حفاظت از کشتيراني در خليج فارس، اظهار کرد: اين اساسا يک اقدام خصومت‌آميز عليه ايران بوده و من معتقدم که هيچ تاثيري به جز ناامني ندارد.

وي همچنين درباره به فروش رسيدن تسليحات آمريکا در خاورميانه گفت: اگر درباره تهديدهايي که از منطقه ناشي مي‌شود صحبت مي‌کنيد، [بهتر است بگوييم] که تهديدها از جانب آمريکا و متحدانش ناشي مي‌شوند که اسلحه به منطقه سرازير و آن را به بشکه باروتي آماده انفجار تبديل مي‌کنند. وزير امور خارجه ايران در اين گفت‎وگو تاکيد کرد: آمريکايي‌ها در جايگاهي نيستند تا براي کارهايي که ما براي دفاع از خودمان انجام مي‌دهيم، خطوط قرمز تعيين کنند. وي در ادامه با اشاره به عربستان سعودي و رژيم صهيونيستي گفت: من فکر مي‌کنم که آمريکا منبع بي‌ثباتي در اين منطقه است و فکر مي‌کنم که متحدان آمريکا نيز متاسفانه منبع بي‌ثباتي بوده‌اند».

ظريف همچنين موضع ايران را در قبال اين تنش‌ها بيان کرده و گفت: چيزي که به شدت واضح است، اين است که ما به دنبال جنگ نيستيم، ما به دنبال تقابل نيستيم، ما خواهان پيشرفت مردممان بوده و مي‌خواهيم منطقه‌مان پيشرفت کند. وي افزود: ما در اين‌جا[خاورميانه] احتياج به ثبات داريم و ثبات بايد براي همگان باشد. نمي‌شود که عده‌اي در ثبات بوده و ديگران در بي‌ثباتي باشند. لازم است که تمام کشورها درمنطقه در ثبات باشند و ما آماده‌ايم تا از ثبات براي تمامي کشورهاي منطقه و براي کساني که به منطقه ما تکيه دارند، حفاظت کنيم. ظريف درباره تعهد مستمر ايران به توافق هسته‌اي و قابليت تداوم آن گفت که «اين بهترين توافق ممکن بود» اگرچه مي‌گويد که با مخالفت مواجه شد.

وزير امور خارجه ايران با توجه به اين ادامه داد: اين توافق بي‌عيب‌و نقص نبود. هيچ توافق بي‌عيب و نقصي وجود ندارد اما اگر به رئيس جمهور آمريکا مشاوره درست داده شود، او قادر خواهد بود تا اساسا اين واقعيت را بپذيرد که اين بهترين توافق بوده و ما مي‌توانيم پيش برويم. ظريف گفت براين عقيده است که اين توافق مي‌تواند تا زماني که شرکاي باقي‌مانده در آن، موافق به اجراي تعهداتشان باشند، حتي بدون مشارکت آمريکا نيز ادامه پيدا کند. وي در اين باره مي‌گويد: چيزي که ما از آن‌ها مي‌خواهيم و از آن‌ها انتظار داريم که انجام بدهند اين است که متعهد بمانند و ما هم تا زماني که آن‌ها چنين کنند، متعهد خواهيم ماند.

وي باتوجه به عملکرد آمريکا در اين باره مي‌گويد: من فکر مي‌کنم که اين نشانه مهمي است که آمريکا نه به خاطر کاري که ما کرده باشيم، بلکه به خاطر کاري که خودشان انجام مي‌دهند، بيشتر و بيشتر در حال منزوي شدن است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان