تاریخ 1398/05/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گراني و تورم و شکاف طبقاتي جامعه
   نويسنده : محمد عليان

براستي امروزه در جامعه عجيب و غريبي زندگي مي‌کنيم، زيرا از يک طرف سرمايه و اندوخته‌هاي کلان و بي‌حساب و کتاب برخي‌ها سقف آسمان را مي‌شکافد ولي از طرف ديگر گرسنگي و تهي دستي جمع کثيري از اقشار آسيب‌پذير جامعه دل سنگ خارا را مي‌ترکاند و آه از نهاد آدمي برمي‌آيد و لذا در اين وضعيت بحراني و هرج و مرج اقتصادي هر روز سلطان کالايي قد برافراشته و عين قارچ سمي در اجتماع مي‌رويد و با شمشير خود در نرخ‌گذاري و افزايش بي‌رويه کالاي خارجي که خود و عوامل وابسته وارد کرده يکه‌تازي مي‌کند. اما بعضي از مديران ارشد کشور ما که متولي رسيدگي يا نظارت و کنترل توزيع عادلانه و نرخ ثابت کالا در جامعه هستند گاهي اوقات خود شريک قافله‌اند که متاسفانه نمونه‌هاي زيادي محاکمه محتکران در رسانه‌هاي گروهي کشور به ويژه در شبکه سراسري سيما شاهد و ناظر ماجراي تلخ و دردناک هستيم که در يک ارگان دولتي به نوعي با پول شويي، متهمان مقابل دوربين سري به زير در برابر چشم ميليون‌ها بيننده پاي ميز محاکمه و عدالت قرار مي‌گيرند. اين رانت‌خواري، پولشويي، زمين‌خواري و داد و ستد با مافياي اقتصادي کشور، هر کدام به نوبه خود سهم عظيمي در اختلال نظم بازار روز و آشفتگي خريد و فروش کالا، زمين، سکه، مواد خوراکي و مصرفي داشتند. اين وضعيت نامناسب در شرايطي است که صداي برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هم درآمده که با داد و فرياد صداي اعتراض خود را به سمع و نظر بالاترين مقام اجرايي دولت مي‌رسانند که چرا بايد در جامعه اسلامي اين همه بي‌عدالتي، نامساوات و اجحاف صورت گيرد و سپس در پي درمان اين بيماري لاعلاج باشيم که کار از کار گذشته يا مرغي از قفس پريده است.

متاسفانه برخي از متوليان ذيربط در راس هرم قدرت اجرايي با خونسردي کامل و بدون دغدغه فکري و ذهني نه اينکه براي برون‌رفت از اين بحران اجتماعي و ارائه راه حل معقول و اساسي اقدامي نکرده بلکه دستان خود را سايبان چشم خود کرده فقط نظاره‌گر جريان غم‌انگيز جامعه هستند که محتکران فرصت‌طلب و سودجو اسب سرکش گراني و تورم را به هر سو مي‌تازند. فراموش نکنيم که دخترخانم يکي از بالاترين مقام وزارتخانه‌اي که ميلياردها بدهي به بانک‌ها و احتکار داروي وارداتي و ساخت و ساز ويلاهاي آنچناني در بهترين نقطه شمال پايتخت سر و صداي عجيبي راه انداخته و با حکم مقامات قضايي کاخ سر به فلک کشيده مجلل و مدرن تخريب مي‌شود و تمام مصالح و تزئينات لوکس خارجي زير غرش لودر گم مي‌شود آيا از ناتواني و سکوت تعدادي از دولتمردان نبوده است که چنين جولان داده‌اند؟ در صورتي که جمع کثيري از هموطنان ما بيکار و بدون هر گونه درامد به نان شب محتاج‌اند و با مرگ تدريجي زندگي با دشواري و مشقت زيست مي‌کنند. به راستي چرا تاکنون نتوانسته‌ايم اين شکاف طبقاتي را کاهش دهيم؟

البته ريشه‌کني فقر در تمام کشورهاي دنيا امري است اجتناب‌ناپذير که همه دولت‌ها به اين معضل اجتماعي درگير هستند، اما توازن و مساوات و عدالت اجتماعي و برقراري حداقل زندگي عادي و معمولي براي شهروندان بستگي به توانمندي، کارآمدي، خلاقيت حاکمان کشورها دارد ما مي‌توانيم به جاي حمايت‌هاي همه‌جانبه به کشورهاي فقير همسايه و ساخت و ساز اماکن تفريحي و... براي اجنبي‌ها که روزگاري نه چندان دور آتش جنگ را آگاهانه شعله‌ورتر کرده و شهرهاي مرزي و مردم بي‌گناه و معصوم حاشيه‌نشين را به دستور اربابان بلاد استکبار و کفر به خاک و خون کشيدند، قشر کم‌درآمد جامعه خود را تحت پوشش و حمايت درآمدهاي نفتي غير‌نفتي کشورمان قرار دهيم تا از فقر عمومي جامعه بکاهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان