تاریخ 1398/04/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ابراز نگراني شديد البرادعي
ديوانه‌ها به‌دنبال جنگ هستند

مديرکل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي سياست آمريکا درقبال ايران را فاقد عقلانيت و مبناي حقوقي دانست و تاکيد کرد که وضعيت کنوني پيرامون ايران يک بن بست است.

به گزارش ايسنا، «محمد البرادعي» مدير کل پيشين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با بخش فارسي شبکه بي‌بي‌سي به انتقاد از سياست‌هاي آمريکا درقبال ايران پرداخت و گفت که از نظر او، واشنگتن در حال استفاده از شيوه القاي حس غرق شدن (غرق شدن مصنوعي) براي ايران است.

البرادعي که در کنار هانس بليکس هدايت بازرسان تسليحاتي سازمان ملل در عراق را بر عهده داشت، با تاکيد بر اينکه سياست آمريکا در قبال ايران فاقد عقلانيت و مبناي حقوقي است، گفت که اوضاع کنوني براي او يادآور روزهاي پيش از جنگ عراق است.

وي تصريح کرد: آنهايي که من پيشتر بهشان مي‌گفتم ديوانه، دارند براي رويارويي تلاش مي‌کنند، از امکانات نظامي صحبت مي‌کنند و به دنبال راه رويارويي و خشونت هستند. اگر هدف آنها اين است که وارد جنگ شوند، پس دارند کارشان را عالي انجام مي‌دهند.

مديرکل پيشين آژانس افزود: به نظر من مشکل اصلي کنار کشيدن آمريکا از توافق هسته‌اي است. توافقي که صد در صد کارساز بوده است. تمام دنيا بر سر آن اتفاق نظر دارد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پايبندي کامل ايران را تأييد کرده و ناگهان آنها (آمريکايي‌ها) مي‌گويند «ما مي‌خواهيم از توافق خارج شويم و حداکثر فشار را اعمال کنيم.» البرادعي خاطر نشان کرد: به نظر من آنها از شيوه القاي حس غرق شدن (waterboarding) براي ايران استفاده مي‌کنند و بعد به تهران مي‌گويند که بياييد بدون پيش شرط مذاکره کنيم. کدام کشوري در دنيا ممکن است در چنين شرايط تحقيرآميزي همکاري يا مذاکره کند؟

وي در پاسخ به اين سوال که آمريکا و انگليس ادعا مي‌کنند که ايران کشتي‌هاي تجاري را در خليج فارس تهديد مي‌کند، گفت: اين يک واکنش نمادين از طرف کشوري است که در حال حاضر به دليل تحريم‌هاي آمريکا نمي‌تواند دارو وارد کند. به نظر من اين فرياد کمک است. آنچه به نظر من مردم بايد متوجه شوند اين است که ايران فاصله زيادي تا سلاح هسته‌اي دارد و به هيچ وجه تهديدي قريب‌الوقوع نيست. راستش اين فرصتي براي بريتانيايي‌ها است که نشان دهند پاي ارزش‌هاي خود مي‌ايستند و فقط نماينده آمريکا نيستند. البرادعي همچنين گفت: اروپايي‌ها اگر بتوانند سر و ساماني به کارشان بدهند بايد به آمريکا بگويند که «ديگر کافي است. اين سياست خلاف منافع، منطق و قانون ما است و شما بايد تغيير عقيده بدهيد.» من نمي‌دانم چرا اروپايي‌ها هميشه به ساز آمريکا مي‌رقصند حتي اگر خلاف منافع خودشان باشد و اين درست نيست.

مديرکل پيشين آژانس ادامه داد: تنها راه، نشستن دور ميز مذاکره است و فهميدن اينکه مشکلات چيست و فهم ناامني‌هاي طرف ديگر. ايران ناامني‌هاي زيادي دارد، وقتي آنها را محور شرارت مي‌خوانيد معلوم است که آن کشور احساس راحتي نمي‌کند. آيا وقتي حداکثر فشار را اعمال مي‌کنيد، آن کشور تسليم مي‌شود و مي‌گويد خيلي ممنون؟

وي اظهار داشت: اينکه ايران چگونه حکومتي است يا اينکه اقدامات و برنامه موشکي‌اش سبب بي‌ثباتي در منطقه مي‌شود يا نه، ربطي به توافق هسته‌اي ندارد. مسئله اين است که چه مي‌خواهيد. اگر مي‌خواهيد ايران سلاح هسته‌اي نداشته باشد توافق هسته‌اي براي اين کار بي‌نقص است و حداقل 10 سال تضمين مي‌کند که ايران دست به فعاليت هسته‌اي نمي‌زند اما سياست فعلي شبيه گاوي است در چيني‌فروشي که همه چيز را کاملاً نابود مي‌کند و بعد نمي‌شود گفت بياييد بنشينيم گفت‌وگو کنيم. اين جواب نمي‌دهد. اين بن‌بست است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان