تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گفتگو سرويس ورزشي روزنامه با رئيس هيات کشتي مهديشهر؛
دو دهه خدمت به اهالي کشتي مهدي‌شهر و استان سمنان

سرويس ورزشي:

حاج يزدان مومنيان نامي‌آشنا و چهره‌اي خدوم براي هم‌استاني‌هاي عزيز ورزش‌دوست که مدت هيجده سال سکاندار هيات کشتي شهرستان مهديشهر مي‌باشد.

وي در تمامي اين سال‌ها با همت و تلاش فراوان گام‌هاي موثري براي پيشرفت و توسعه اين رشته ورزشي و زحمات زيادي را براي ساخت خانه کشتي و اعزام تيم‌هاي منتخب براي حضور در مسابقات کشوري برداشته است.

به همين منظور گفتگوي کوتاهي را با وي ترتيب داديم که اميدواريم مورد توجه شما عزيزان قرار گيرد.

*در چه سالي مسئوليت هيات کشتي مهدي شهر را قبول کرديد؟

به نام خالق هستي و عرض ادب خدمت همه هم‌استاني‌هاي عزيز در سال 81 به پيشنهاد اعضاي شوراي اسلامي وقت و توصيه زنده‌ياد پهلوان و قهرمان محمدعلي سهرابي و حاج محمود ملاقاسمي قهرمان کشتي المپيک و همچنين حسين تورانيان قهرمان چند دوره کشتي جهان اين مسئوليت را قبول کردم.

*در آن دوران وضعيت کشتي مهديشهر چگونه بود؟

آن زمان سرمايه کشتي فقط يک تخته تشک کشتي قديمي و فرسوده بود که کشتي‌گيران زير نظر مربي زحمتکش حسين فيروزيان ساليان سال بدون امکانات و با دشواري و کمبود فضاي ورزشي به تمرينات و آموزش فنون بودند.

*خانه کشتي در چه سالي افتتاح شد؟

با رايزني‌هاي انجام شده در سال 82 کلنگ خانه کشتي مهديشهر توسط حاج محمدرضا طالقاني رييس فدراسيون کشتي در آن زمان به زمين زده شد و بعد از مدت شش ماه توسط خيرين سوله برپا شد ولي متاسفانه به دليل مشکلات مالي چند سال با توقف پروژه همراه شديم اما در سال 88 با جذب اسپانسرهاي مالي تحت حمايت مديريت باشگاه ورزشي زنده‌ياد اميرسامان گلستاني افتتاح شد که اگر توجه و حمايت دکتر گل‌وردي گلستاني نبود انصافا چنين خانه کشتي را نداشتيم و دست پرمهر و محبت اين عزيزان و ديگر بزرگواران مهديشهري که ما را حمايت کردند به گرني و اخوت مي‌فشارم که اين خدمات شايان در تاريخ ورزش مهديشهر ماندگار و يادگار خواهد بود.

*کمي از وضعيت مربيان کشتي در اين شهرستان بگوييد.

در کل استان حدود چهل مربي داراي کارت فعال داريم که تعداد ده نفر از شهرستان مهديشهر موفق به کسب مجوز از فدراسيون شده‌اند که آقايان رضا همتي، علي مصباحيان، امير بهارستاني، اسفنديار موکدي و... مشغول تمرينات و آموزش کشتي هستند.

*وضعيت داوري چگونه است؟

تعداد زيادي موفق به اخذ کارت داوري شده اند که دو داور بين‌المللي فعال هم داريم.

*براي اولين بار تيم کشتي زنان هم راه‌اندازي شده، کمي توضيح دهيد.

روزهاي فرد هر هفته تمرينات تيم کشتي زنان در محل خانه کشتي زير نظر خانم ليلا همتي که برادر ايشان رضا همتي هم سرمربي کشتي هستند، تمرينات انجام مي‌شود که کشتي‌گيران خانم در مسابقات کشوري هم موفقيت‌هايي داشته‌اند ساير مربيان هم زحمات زيادي را مي‌کشند که قابل ستايش مي‌باشد.

* سخني با مدير کل ورزش و جوانان استان داريد، بيان نماييد؟

از حمايت‌هاي ايشان سپاسگزارم ولي مشکل اصلي همه هيات‌ها نقدينگي است که اعزام‌هاي ما با دشواري صورت مي‌گيرد اميد است نگاه ويژه‌اي به اين رشته پهلوان‌خيز داشته باشند و ما را بيشتر مورد حمايت قرار دهند.

* کمي از فعاليت‌هاي هيات کشتي استان و ساير شهرستان‌ها بگوييد.

بايد شرط انصاف و جوانمردي را رعايت کرد با توجه به اينکه مديريت هيات کشتي استان به عهده امير رهنما يکي از داوران ممتاز بين‌المللي مي‌باشد و خودش از جنس کشتي مي‌باشد، قابل تحسين و جاي تقدير و تشکر دارد.

در ساير شهرستان‌ها هم فعاليت‌هاي خوبي در حال شکل گرفتن است و با همدلي و همراهي و اتحاد مي‌توان به اينده اميد بيشتري داشت و به همه خسته نباشيد، مي‌گويم به ويژه حاج ابوالفضل اصغرزاده مربي بين‌المللي و تشکر از ايشان بابت برگزاري کلاس دانش‌افزايي در مهديشهر را دارم که کلاس پربار و علمي را برگزار کردند و هم چنين آقايان محمد بابايي، علي‌بابا نادعليان و سيد‌مرتضي حسني شريعت پناهي که در امر برگزاري کلاس ما را ياري نمودند.

*سخن پاياني؟

تشکر ويژه از سرويس ورزشي روزنامه پيام به ويژه آقاي مرتضي دهرويه که در امر اطلاع‌رساني باعث افتخار مي‌باشند و اين وقت را در اختيار من قرار دادند.

گفتگو از محمدعليان


نسخه چاپي ارسال به دوستان