تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شمخاني در ديدار با مشاور مکرون:
کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌اي غيرقابل بازگشت است

«امانوئل بون» با «علي شمخاني» دبيرشوراي عالي امنيت ملي و «محمدجواد ظريف» وزير امورخارجه کشورمان ديدار کرد.

به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، امانوئل بون مشاور ديپلماتيک رئيس‌جمهوري فرانسه که براي ديدار با مقامات جمهوري اسلامي ايران در تهران بسر مي‌برد امروز- چهارشنبه - با «علي شمخاني» نماينده رهبر معظم انقلاب اسلامي و دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و درخصوص سازوکارهاي اجراي تعهدات کشورهاي اروپايي در برجام و مسائل منطقه‌اي و دوجانبه با وي گفت‌وگو کرد.

شمخاني در اين ديدار با انتقاد از بي‌عملي کشورهاي اروپايي براي اجراي تعهداتشان در برجام و فقدان اراده کافي براي مقابله با اقدامات تخريبي آمريکا در اين توافق نامه چند جانبه اظهارداشت: با توجه به عدم استفاده اروپا از فرصت يک ساله اجراي تعهدات يک طرفه از سوي ايران، تصميم قاطع کشور ما اجراي تعهدات، متناسب با اقدام متقابل طرف‌هاي ديگر است و زمان انجام اقدامات يک طرفه به پايان رسيده است.

وي اجراي برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌اي را راهبرد غير قابل تغيير ايران برشمرد و اظهار داشت: اين مسير در چارچوب بندهاي 26 و 36 برجام تا زمان تحقق کامل حقوق ايران ادامه مي‌يابد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي سياست فشار حداکثري امريکا را راهبردي شکست خورده دانست و تصريح کرد: ايران در عمل اثبات کرده که در ابعاد اقتصادي، سياسي و دفاعي توانمندي و ظرفيت مديريت و مقابله با تنش‌ها و چالش‌هاي مختلف را دارد و با کشوري با اين مشخصات نمي‌توان با زبان زور سخن گفت.

شمخاني افزود: آمريکا امروز استقلال اروپا را نيز به گروگان گرفته و کشورهاي اتحاديه اروپا بايد براي دفاع از هويت و استقلال خود در برابر يک جانبه‌گرايي آمريکا بايستند.

حامل هيچ گونه پيامي از سوي آمريکا براي تهران نيستم

مشاور ديپلماتيک رئيس‌جمهوري فرانسه نيز در اين ديدار گفت: من به عنوان ميانجي به ايران نيامده‌ام و حامل هيچ گونه پيامي از سوي آمريکا براي تهران نيستم.

امانوئل بون با تاکيد بر آگاهي فرانسه از قدرت تاب‌آوري ايران در برابر فشارهاي مختلف که طي 40 سال گذشته و عبور از تحريم‌هاي مختلف به اثبات رسيده است، افزود: با وجود ميل، اراده و اقدامات آمريکا، قدرت، نفوذ و جايگاه ايران در 20 سال گذشته در نعادلات منطقه‌اي و بين‌المللي رشد قابل توجهي داشته است.

وي خاطرنشان کرد: امانوئل مکرون به دنبال دستيابي به ابتکارات مشترک براي ايجاد آتش بس در جنگ اقتصادي امريکا عليه ايران بوده و معتقد است که اين اقدام به کاهش تنش‌هاي رو به تزايد در منطقه منجر خواهد شد.

مشاور رئيس جمهوري فرانسه ادامه داد: با توجه به نقش و اثرگذاري غير قابل انکار ايران در منطقه، پاريس علاقمند به تداوم گفت‌وگو و همکاري با ايران براي مديريت بحران‌هاي جاري در سوريه، يمن، عراق و لبنان است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان