تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استفاده زياد از وسايل ديجيتال به بينايي کودکان آسيب مي زند

تهران- ايرنا- رئيس انجمن علمي اپتومتري ايران، نسبت به آسيب بينايي کودکان بر اثر استفاده از زياد از تلفن همراه و صفحات ديجيتالي از قبيل "تبلت" و "آي پد" هشدار داد.

به گزارش انجمن اپتومتري ايران، علي ميرزاجاني روز يکشنبه افزود: يکي از مشکلات جامعه در استفاده نادرست از وسايل رايانه اي و ديجيتالي، آن است که بدون توجه به عوارض اين قبيل وسايل بر سلامت افراد، آنها را به طور بي رويه در اختيار کودکان قرار مي‌دهند.

وي با اشاره به عوارض استفاده طولاني مدت از موبايل و دستگاه هاي ديجيتالي، اظهار داشت: يکي از سئوالات والدين در هنگام مراجعه به کلينيک هاي اپتومتري در خصوص وضعيت سلامت بينايي فرزندانشان بر اثر استفاده از اين قبيل وسايل است.

ميرزاجاني ادامه داد: والدين، نگران عينکي شدن فرزندان خود هستند و همه مشکلات را در استفاده از عينک مي بينند، در حالي که فقط اين مشکل نيست که مي‌تواند سلامت بينايي کودکان را تهديد کند و تاثير اين وسايل مي‌تواند حتي در پردازش تصوير در مغز نيز تاثيرگذار باشد.

دبير علمي بيست و دومين کنگره انجمن علمي اپتومتري ايران، با اشاره به تحقيقات جهاني در زمينه ارتباط بين استفاده کودکان از وسايل ديجيتالي و افت سلامت بينايي آنها، گفت: بررسي‌ها نشان داده است که براي کودکان زير سن مدرسه، روزانه نيم ساعت استفاده از اين قبيل وسايل ديجيتالي و صفحات رايانه اي، بدون اشکال است.

ميرزاجاني تاکيد کرد: اما اگر مدت زمان استفاده از اين قبيل وسايل ديجيتالي براي کودکان زير سن مدرسه، روزانه بيشتر از نيم ساعت شود، به همان نسبت احتمال آسيب‌هاي بينايي بيشتر مي‌شود و بروز اختلالات بينايي احتمالي در اين کودکان افزايش مي‌يابد.

رئيس انجمن علمي اپتومتري ايران ضمن اشاره به تاثيرات سوء اين وسايل روي ماهيچه‌هاي خارجي و داخلي چشم، به بروز پديده خشکي چشم در کودکان به دنبال استفاده بيش از حد استاندارد از اين وسايل ديجيتالي اشاره کرد و گفت: اين عارضه اصولاً به طور معمول در سن چهل سالگي به بعد بيشتر بروز مي‌کند، اما استفاده زياد از موبايل و دستگاه هاي ديجيتالي، مي‌تواند منجر به عارضه خشکي چشم در اين کودکان شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان