تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس قوه قضائيه:
مردم بايد روند تغيير را احساس کنند

رئيس قوه قضائيه گفت: تحول در برنامه‌هاي قوه قضائيه بايد به شکلي باشد که مردم اين روند تغيير را احساس کنند.

به گزارش ايسنا، آيت الله ابراهيم رئيسي در ديدار با قضات و کارکنان دستگاه قضائي استان مرکزي ضمن قدرداني از مديران دستگاه قضائي و قضات استان به جهت خدمت به مردم و رسيدگي به پرونده‌ها و گره‌گشايي، گفت: با وجود پست‌هاي سازماني، اداري، قضائي و نيروهاي موجود در مجموعه قضائي استان بايد به وضعيت موجود، پست‌هاي مصوب و شرايط مطلوب نيم نگاهي داشت. گاهي براي رفع گره‌هاي موجود تغييراتي انجام مي‌گيرد که وضعيت را به شرايط مطلوب نزديک مي‌کند.

وي با بيان اينکه آمار و عملکرد مهم است، اما ملاک تنها آمار و عدد نيست، افزود: از آمار و عدد به عنوان شاخص کار و تلاش نمي‌توان گذشت، اما بايد بهره‌وري را نيز مدنظر قرار گيرد.

رئيسي تصريح کرد: باورمان اين باشد که از نيروهاي بخش‌هاي ستادي در کار قضاوت استفاده شود، بايد همه در ميدان کار کنيم و تمام عواملي که در بخش‌هاي مختلف به قضات کمک مي‌کنند، نيز مورد توجه قرار گيرند چراکه کار همه عوامل در امور اثرگذار است.

وي با تاکيد بر اينکه هر کس در هر جايگاهي بايد عدالت را اجرا کند که قطعاً ماجور عندالله خواهد بود، سخت‌ترين کارها را کار قضائي دانست و گفت: مسلماً به نسبت اين سختي اجر و پاداش الهي افزايش مي‌يابد.

رئيس قوه قضائيه با بيان اينکه افراد نه تنها از بيرون بلکه از درون نبايد نفوذپذير باشند، گفت: دادگستري و سازمان‌هاي وابسته به قوه قضائيه علاوه بر انجام وظايف بايد به خروجي کار نيز نگاه داشته باشند. نگاه مردم به عملکردهاست. اعتماد مردم سرمايه‌اي بسيار ارزشمندي براي قوه قضائيه است و بايد توجه شود، آنچه که انجام شده به ارتقا اعتماد و جايگاه قوه قضائيه از سوي مردم ختم شده است يا خير و اگر آسيبي وارد شده است بايد به سرعت آسيب‌زدايي شود.

وي بر افزايش آستانه تحمل نسبت به نقد از سوي دستگاه قضائي تاکيد کرد و با اشاره به اصل امر به معروف و نهي از منکر و افزود: در جهت اصلاح امور اداري و سازماني بايد وظيفه امر به خوبي‌ها و نهي از زشتي را توجه داشت. سلامت قضائي اداري و سازماني امر مهمي است و بايد نسبت به اين امر همواره مراقب بود.

رئيسي با اشاره به ديدار مجموعه دستگاه قضائي کشور با رهبري، افزود: در اين ديدار محوري‌ترين نکات مطرح شده از سوي رهبر معظم انقلاب برخورد با فساد درون قوه قضائيه بود.وي به مسائل رفاهي کارکنان دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: تقويت تعاوني‌هاي مسکن و مصرف بايد با 2 شرط رعايت شئون دادگستري و سازمان‌هاي تابعه و عدالت در توزيع انجام گيرد و هر کدام از اين دو شرط نباشد قطعاً سازمان آسيب مي‌بيند. بايد اقدامات دادگستري کاملاً قانونمند باشد تا بعداً خرده‌اي به کار و مأموريت اصلي وارد نشود. در ادوار گذشته اقداماتي براي گسترش منازل سازماني صورت گرفته است، اما بايد بيشتر شود. نکته مهم در اين راستا پايبندي به قانون و مقررات است، کمبود امکانات نبايد مقررات يک سازمان را به هم بريزد، بايد امکانات افزايش يابد، اما نکته مهم اينجاست که بايد اجراي مقررات باب شود و همه به آن پايبند باشد.

رئيسي با اشاره به توجه نسبت به اصلاح آئين نامه گروه‌هاي شغلي، افزود: اين آئين نامه هرچه به مرکز نزديک مي‌شود طرفداران کمتري پيدا مي‌کند به همين دليل بايد آئين نامه اصلاحاتي داشته باشد. قانون موجود بايد حتماً اجرايي شود و اگر ضعفي دارد بايد رفع و قانون قوي شود، اما نبايد از اجراي آن دور شد.

وي اضافه کرد: تشويق و تنبيه بايد در کنار هم باشد. تشويق‌هاي امضا شده در اين دوره بيش از 10 برابر تعداد تنبيه‌ها بوده است که اين تشويق‌ها نيز بايد اعلام و علني شود چراکه برخي از آن حاصل تلاش‌ها و شجاعت‌هاي کارکنان عليرغم فشارها و تطميع‌ها بوده است.

رئيس قوه قضائيه تصريح کرد: تمام تلاش مجموعه قوه قضائيه بر رفع مشکلات است اما شرايط از نظر بودجه‌اي و مالي خاص است. ان شاءالله از اين شرايط عبور کنيم. بنا داريم کمترين فشار مالي به همکاران وارد شود.

وي گفت: با همه کاستي‌ها وظيفه ما اجراي حق و عدالت و افزايش اعتماد مردم به عملکرد و کارآمدي دستگاه قضائي و به تبع آن نظام است. هيچ گونه ناامني را نبايد قبول کنيم و مردم بايد در سايه اقدامات قوه قضائيه احساس امنيت واقعي داشته باشند. مجموعه دستگاه‌هاي انتظامي، امنيتي و دادستان‌ها مطالبه‌گري کنند، تصميم گيرهاي قاطعي توأم با پيش بيني، پيشگيري و برخورد مناسب داشته باشند و بايد روز به روز امنيت در پرتو اقدامات قوه قضائيه افزايش يابد. رئيسي شرط ايجاد امنيت را مساعدت دستگاه‌هاي اداري دانست و گفت: بسياري از تصميمات موجب تشکل پرونده‌هايي مي‌شود که دستگاه قضائي در شکل‌گيري آنها نقشي نداشته است، اما در دستگاه قضائي اجازه ناامني، تخلف و بي قانوني را نبايد بدهيم و بايد پرونده‌هاي در زمان خودش و به موقع به دور از هرگونه نفوذ رسيدگي شوند.

رئيس قوه قضائيه اضافه کرد: تحول در برنامه‌هاي قوه قضائيه بايد به شکلي باشد که مردم اين روند تغيير را احساس کنند و اين تغيير به معناي آن است که نواقص چيست، چگونه رفع شود و بايد رفع شود که اين امر تغيير و تحول را رقم مي‌زند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان