تاریخ 1398/04/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در جلسه هيات دولت:
توقيف نفتکش ايراني توسط انگليس بسيار سخيف و غلط بود

رئيس‌جمهور اقدام انگليس در توقيف کشتي نفتکش کشورمان را بسيار کودکانه، سخيف و اشتباه توصيف کرد و اظهارداشت: انگليسي‌ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين کار را ادامه نداده و تکرار نکنند؛ چرا که تکرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيأت دولت، گفت: دشمن به دنبال ايجاد ناامني در منطقه است و از اين رو به فضاي کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوي ديگر به طور نيابتي، کشتي نفتکش ايراني را توقيف کردند که کار بسيار سخيف و غلطي انجام دادند.

دکتر روحاني خاطرنشان کرد: انگليسي‌ها در آبهاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين کشتي را توقيف کردند در حالي که خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا که اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر که به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين کار سخيف را انجام داده است و اين در حالي است که مردم اسپانيا هم از اين کار انگليس اعلام انزجار دارند.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه اقدام انگليسي‌ها کاري بسيار سخيف، غلط و اشتباه بود و به زيان آنها است، تصريح کرد: همه بايد تلاش کنيم که در سطح جهان، خطوط کشتيراني از امنيت کامل برخوردار باشد و به انگليسي‌ها گوشزد مي‌کنم که شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعداً درک خواهيد کرد.

روحاني اظهارداشت: البته ممکن است انگليسي‌ها به دستور آمريکا و يا آنچه که گروه «ب» ناميده مي‌شود اين کار را کرده باشد که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهي است. ضمن اينکه مي‌دانيم که در داخل انگلستان شرايط انسجام ندارد و به هم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد اما در عين اين سراسيمگي و به‌هم‌ريختگي، توقيف نفتکش ايراني کاري احمقانه بود.

رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تحرکات اخير آمريکا را حکايتي جالب و خنده‌آور توصيف کرد و گفت:‌ تحرکات امروز آمريکا، حکايت آدمي است که با دست پس مي‌زند و با پا پيش مي‌کشد. آمريکايي‌ها از يک طرف برجام را يک توافق بسيار بد و به تعبير خودشان بدترين توافق مي‌دانند و بدون هيچ بهانه‌اي از آن خارج مي‌شوند و از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را کاهش مي‌دهد، همگي از آن ابراز نگراني مي‌کنند در حالي که بايد از آمريکا نگران بود که کل برجام را زير پا گذاشته است.

روحاني خاطر نشان کرد: آنها درخواست جلسه فوق‌العاده براي شوراي حکام دادند که چرا ايران برخي از تعهدات برجامي را کنار گذاشته است و اين داستان خنده‌آوري است که امروز آمريکايي‌ها آن را انجام مي‌دهند که کمتر مي‌توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اينگونه اقدامات گرفت.

رئيس‌جمهور افزود: آنها دليلي براي عدم غني‌سازي ايران اعلام نمي‌کنند و صرفاً مي‌گويند کار بدي است و يا اينکه هدف ايراني‌ها بد است. اما نمي‌توانند بگويند که اگر کار بدي است چرا خودشان آن را انجام مي‌دهند و تنها کشوري که در دنيا غني‌سازي بد انجام داده و از سلاح اتمي استفاده کرده است، امروز نصيحت‌گر ديگران شده و خود را مصلح معرفي مي‌کند.

روحاني تصريح کرد: آيا غني‌سازي که منجر به ساخت سوخت رآکتور قدرت شده و نيازمندي‌هاي مردم را در زمينه شيرين‌ کردن آب و يا تأمين برق برآورده مي‌سازد و موجب اقدامات پزشکي و توليد راديوداروها براي درمان بيماري‌ها مي‌شود و هزاران کاربرد صلح‌آميز در زمينه علوم فناوري دارد براي ايران بد و براي ديگران خوب است.

رئيس جمهور با بيان اينکه اروپايي‌ها هم از اينکه ايران برخي تعهدات خود را بر طبق برجام کنار گذاشته اظهار نگراني مي‌کنند، خطاب به آنان، گفت: شما نمي‌خواهد نسبت به ايران نگران باشيد، نگراني شما بايد از آمريکا باشد که کل اين تعهد و برجام را زير پا گذاشته و تمام تعهدات بين‌المللي را متزلزل کرده است.

دکتر روحاني تأکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران در چارچوب برجام و توافق حرکت مي‌کند و ساختارشکن نيستيم و ساختار برجام را برهم نزديم، ما 14 ماه به شما فرصت داديم و باز هم با اقدام جديد خود 2 ماه ديگر فرصت داديم و اقدامات ايران کاملاً صحيح، درست و در چارچوب قانون است.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: البته ممکن است برخي سليقه ديگري در خصوص چگونگي اقدامات کشورمان داشته باشند که مثلاً چرا هيجاني و جهشي واکنش نشان نمي‌دهيم. در مقابل اينها، مبناي ما اين است که فضا و زمان لازم را براي حفظ برجام تا جايي که ممکن است نگه داريم چرا که مي‌دانيم براي منطقه و جهان حائز اهميت است.

دکتر روحاني تصريح کرد: عجله‌اي نداريم که با قرارداد و توافقي که به معناي منطق و قدرت ديپلماسي ايران و توان مذاکراتي کشورمان در برابر قدرت‌هاي جهان است و توافقي که تمام قطعنامه‌هاي شوراي امنيت را از بين برده و اتهام را از ايران رفع کرده و ما را بر صندلي مدعي نشانده و موجب انزواي آمريکا شده است، برخورد هيجاني داشته باشيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه حتي برجام تضعيف شده امروز از چنان قدرتي برخوردار است که سياست خارجي آمريکا را متزلزل کرده است، خاطر نشان کرد: امروز همه به آمريکا و ترامپ ايراد مي‌گيرند که چرا يک توافق مورد تأييد سازمان ملل را کنار گذاشته است.

روحاني با اشاره به اينکه اسرائيلي‌ها به صراحت اذعان کردند که آنها به آمريکا فشار آوردند که از برجام خارج شود، گفت: وقتي توافقي بدترين دشمن مسلمانان در منطقه يعني صهيونيست‌ها را نگران کرده است، معلوم است که توافق قدرتمندي است و برجام يکي از افتخارات ديپلماسي ايران و در تاريخ سياسي ايران هيچگاه فرصتي پيش نيامده بود که قدرت ديپلماسي خود را به رخ جهانيان بکشانيم و با اين توافق اين اتفاق مهم به وقوع پيوست.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه امروز گام‌هاي ما در زمينه برجام تدريجي، اما تصاعدي خواهد بود، گفت: نخستين هدف ما از اين اقدام آن است که برجام حفظ شود و ديگران را به سياست، منطق، اخلاق، معاهده و قوانين بين‌المللي دعوت کنيم.

روحاني با اشاره به علاقمندي‌هايي که براي مذاکره با ايران ابراز مي‌شود، تصريح کرد: وقتي صدام خرمشهر، مهران و قصر شيرين را در اشغال خود داشت و همزمان از مذاکره با ما سخن مي‌گفت، مشخص بود که اقدام او نادرست و فريبکارانه است، چرا که اگر به دنبال مذاکره بود بايد ابتدا از مناطق اشغال شده، بيرون مي‌رفت.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه همزمان با اشغالگري حرف از مذاکره معنا ندارد، گفت: اگر آمريکا بحث مذاکره را مطرح مي‌کند، قطعاً فريبکارانه، نادرست و غلط است. اگر فکر مي‌کنند که راه‌حل شرايط موجود مذاکره است، بايد تحريم‌ها را کنار بگذارد و به تعهدات خود بازگردد.

روحاني تصريح کرد: اگر در گفتار خود صادق هستيد، بايد کل تحريم‌ها را کنار بگذاريد و از ملت ايران به خاطر اقدامات غلط و نادرستي که انجام داده‌ايد، عذرخواهي کرده و به تعهدات خود باز گرديد. در آن صورت شرايط متفاوت خواهد بود، اما بي‌ترديد زماني که خرمشهر در اشغال است با کسي صحبت نمي‌کنيم.

رئيس جمهور تأکيد کرد: زماني که اقتصاد مردم و روابط بانکي کشورمان و فروش کالا و واردات و صادرات دچار مشکل است، بحث از مذاکره حتماً فريبکاري است و ملت ايران هوشيار است و نمي‌توانيد با فريب، اين ملت را از راه حق منحرف کنيد.

روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از ايستادگي و تلاش ملت ايران، تمام مسئولين، وزرا و همه ارگان‌ها و نهادها که کار بزرگي را در ماه‌هاي اخير، انجام داده‌اند، گفت: عليرغم اينکه فشار دشمن شديدتر شده است و شرايطي به وجود آوردند که منطقه ناامن باشد، شاخص‌ها در همه زمينه‌ها مثبت و رو به رشد بوده است و در بازار امنيت نسبي حاکم است.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: بدخواهان تصور مي‌کردند که در شرايط کنوني همه چيز بهم خواهد ريخت در حالي که شرايط کاملاً برعکس تصور آنها رقم خورده است و در بهار امسال تراز تجارت خارجي مثبت بوده و صادرات بيش از واردات شده است، ضمن اينکه شرايط صادرات غيرنفتي نيز مناسب است و بسياري از فعالان اقتصادي بخاطر قانون و ملت ايران، ارز ناشي از صادرات را به داخل کشور بازمي‌گرداند که کار بسيار شايسته‌اي است.

روحاني وضعيت بنادر و کالاهايي که در آن وجود دارد را مناسب دانست و از وزراي راه و اقتصاد خواست تا کالاها در بنادر و گمرکات معطل نماند و در کمترين زمان ممکن به داخل کشور منتقل شود.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: پروانه‌هاي فعاليت بخش‌هاي توليدي و صنعتي در سه ماهه امسال روند خوبي داشته است و حتي پروانه‌هاي ساختماني نيز از زمستان پارسال رو به رشد بوده است که به معناي توسعه ساخت و ساز و اشتغال است.

وي شاخص اشتغال را بسيار اميدوارانه توصيف کرد و گفت: سال گذشته رقم بيکاري 12.1 بود و امروز به 10.8 رسيده است و اين رقم بسيار خوبي است و به معناي آن است که در مسير درست حرکت مي‌کنيم. در بازسازي مناطق سيل‌زده نيز همه دستگاه‌ها فعال بوده و شاهد اقدامات بسيار خوبي در رسيدگي به اين مناطق هستيم و همه اين شرايط به معناي آرامش، اميد مردم به آينده و تلاش مردم است.

رئيس جمهور تصريح کرد: تا زماني که وحدت و اتحاد همگاني و هدايت‌ها و درايت مقام معظم رهبري وجود دارد، هيچگاه مأيوس نشده و به آينده اميدوار خواهيم بود و بدخواهان نيز با ايستادگي ما ناچار خواهند بود به مسير درست بازگردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان