تاریخ 1398/04/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي استان سمنان در دستور کار است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان گفت: احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي استان سمنان در دستور کار است.

عليرضا آشناگر در همايش نکوداشت روز دهياري به برخي از علل توسعه‌نيافتگي روستاها پرداخت و اظهار داشت: لازم است با توسعه روستاها در تقويت نقش روستاييان در توسعه کشور گام‌هاي اساسي برداشته شود.

وي با اشاره اثرات توسعه روستاها در توسعه همه‌جانبه شهرها گفت: توسعه‌نيافتگي روستاها اثري وضعي بر توسعه شهرها دارند؛ بنابراين نياز است نگاه‌ها و رويکردها در اين مقوله تغيير يابد.

استاندار سمنان تلاش‌ها و اقدامات انجام‌شده در ماندگاري مردم روستا در زادگاهشان را ناکافي دانست و اظهار داشت: بايد راهکارهاي عملي براي تثبيت و ترغيب و تشويق جمعيت روستانشين در روستاها پياده‌سازي شود.

آشناگر با اشاره به سکونت 26 درصد از جمعيت کشور در 60 هزار واحد روستايي در روستاها گفت: تثبيت جمعيت چه در روستاها و چه در شهرها يکي از مسائل مهم و حياتي در مرزهاي سياسي و مناطق شهري محسوب مي‌شود.

وي گفت: با توجه به اينکه 80 درصد منابع آبي و 90 درصد وسعت کشور در اختيار جمعيت روستايي قرار دارد، بايد از ظرفيت موجود در روستاها استفاده بهينه و براي توسعه همه‌جانبه کشور از اين ظرفيت بهره برد.

استاندار سمنان با اشاره به ايجاد برخي نابساماني‌ها با مهاجرت روستاييان به شهرها گفت: مردم روستا با مشکلاتي ازجمله نبود منابع درآمد کافي و بيماري مواجه هستند به همين دليل مجبور به مهاجرت و کوچ مي‌شوند.

آشناگر تأکيد کرد: بايد از بروز تبعيض در توزيع امکانات در بين روستاها و شهرها خودداري شود تا شاهد توسعه‌يافتگي همگام در شهرها و روستاها باشيم.

وي با بيان اينکه احياي روستاها و توانمندسازي جمعيت روستايي در برنامه ششم توسعه به آن توجه شده است، گفت: بايد از اعتبارات اختصاص‌يافته به شهرداري‌ها و دهياري‌ها به نحو مطلوبي براي توسعه روستاها استفاده شود.

استاندار سمنان از تخصيص يک هزار و 300 ميليارد ريال از محل ارزش‌افزوده به شهرداري‌ها و دهياري‌ها در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: اين ميزان اعتبار تخصيص‌يافته در مقايسه با سال قبل از آن افزايش 18 درصدي داشته است.

آشناگر با تأکيد بر صرف بودجه‌هاي اختصاص‌يافته در روستاها به عموم مسائل ازجمله عمراني، اقتصادي، بهداشتي، فرهنگي، اجتماعي و ورزشي گفت: بايد فرهنگ کار در روستاها ترويج شود و اين مأموريت بر عهده دهياران است که بر اين امر مهم تمرکز کنند تا روش‌هاي نوين درآمدزايي پايدار در روستاها ايجاد شود.

وي بيان داشت: راهکارهاي متعددي براي توسعه در مناطق روستايي و احياي روستاها وجود دارد که دهياران با آگاهي کامل و جامع از موانع و مشکلات موجود در روستاها و تقويت نقاط قوت مي‌توانند آن‌ها را عملياتي کنند.

استاندار سمنان ازجمله راه‌هاي توسعه روستاها را توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري اين مناطق عنوان کرد و ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي در روستاها را در ارتقاي اقتصاد روستاها مؤثر دانست.

آشناگر تصريح کرد: استفاده از ظرفيت و‌ توانمندي دهياراني که عملکرد خوب دارند براي مناصب مديريتي در بخشداري‌ها استفاده مي‌شود و در مقابل دهياران با عملکرد ضعيف کنار گذاشته خواهند شد.

توسعه روستاها در گرو تخصيص اعتبارات لازم است

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان هم در اين همايش لازمه آباداني شهرها را آباداني و پيشرفت روستاها عنوان کرد و گفت: توسعه روستاها درگرو تخصيص اعتبارات است.

منوچهر فخري اظهار داشت: کاهش جمعيت در روستاها و در مقابل افزايش تمايل به شهرنشيني از مسائلي است که بايد مورد بررسي و واکاوي جدي قرار گيرد و براي تغيير و اصلاح اين روند چاره‌اي انديشيده شود.

وي بيان داشت: آنچه مي‌تواند يک روستانشين را دلگرم به ماندن در روستا کند؛ پيشرفت و آباداني روستاهاي است که بايد اين مهم در دستور کار قرار گيرد؛ چرا که لازمه توسعه و پيشرفت و آباداني شهرها وجود روستاهايي آباد است.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان تأکيد کرد: ماندگاري اهالي روستا و تمايل آن‌ها به سکونت در زادگاهشان نيازمند تخصيص اعتبارات لازم و موردنياز است و بايد در اين زمينه هزينه شود.

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار سمنان با تأکيد بر تقويت و توسعه اقتصاد روستاها گفت: توجه به مقوله گردشگري و ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي ازجمله راهکارهاي مؤثر در توسعه اقتصاد روستاها است.

فخري بيان داشت: بايد از ظرفيت بانوان توانمند در عرصه مديريت روستايي و شهري استفاده شود و اين مهم به‌طور ويژه در دستور کار قرار گيرد که البته اين مهم بارها مورد تأکيد از جانب استاندار سمنان قرار گرفته است.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، مهدي‌شهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش تأکيد کرد: بايد مديريت واحد روستايي براي توسعه روستاها به ‌طور جدي در دستور کار قرار گيرد.

احمد همتي يکي از اقدامات مجلس براي توسعه و تقويت روستاها را تصويب ارزش‌افزوده براي روستاهاي در مجلس دهم عنوان کرد.

وي با تأکيد بر توسعه عمراني، خدماتي، اقتصادي و گردشگري روستاها گفت: در اين راستا مي‌توان تسهيلات ارزان‌قيمت با محوريت مديريت دهياران در نظر گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان