تاریخ 1398/04/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مدارس فرسوده نيازمند مرمت و بازسازي
   نويسنده : محمد عليان

در اين ايام که روزهاي آغازين تعطيلات مدارس را مي‌گذرانيم، شايسته است متوليان ذيربط استان نگاهي ويژه و ضروري با نگرش عميق به مراکز آموزشي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان داشته باشند که برخي‌ها ساليان سال شايد پنجاه دهه يا بيشتر از عمر مفيد اين ساختمان‌ها گذشته و امروزه در حال تخريب و فاقد استفاده فضاي آموزشي مي‌باشد، ولذا شرايط ساخت و ساز سنتي نه اينکه در‌ شان و شوکت آموزش و پرورش اين استان فرهنگي نمي‌باشد، بلکه به فراخور حال معلمان دلسوز و دانش‌آموزان هم نيست. وزارت آموزش و پرورش يکي از وزارتخانه‌هاي عريض و طويل کشور است که با داشتن ميليون‌ها دانش‌آموز و پرسنل سراسر کشور بزرگترين و شلوغ‌ترين مجموعه حساس در حال آموزش علم و دانش است که همواره با دغدغه‌هاي نقدينگي و کسري بودجه استان‌ها با فراز و نشيب‌هاي فراوان خاص خود روبروست و گاهي اوقات حق و حقوق معوقه پرسنل قراردادي، حق التدريسي، بازنشستگان و شاغلان گواه اين مدعاست که هر يک از وزيران در اين چند سال با اين مشکلات و جذب نيروي انساني دست و پنجه نرم کرده‌اند و اين کسري بودجه در پيش‌بيني هر سال براي اساسي‌ترين وزارتخانه کشور يعني آموزش و پرورش که متولي اصلي اشاعه و ترويج فرهنگ، ادب، علم و دانش است، جاي سوال دارد که چرا بودجه کلان کشور به ارگان‌ها و سازمان‌ها و موسسات و بنيادهاي غيرمرتبط بيشتر اختصاص داده مي‌شود که چندان ضرورت و کاربرد فرهنگي و ادبي و خروجي رضايت‌بخشي ندارد؟ هر چند که نبايد آن مراکز را هم فراموش کنيم، اما آموزش و پرورش رکن اصلي و مهم جامعه ما محسوب مي‌شود که در حال حاضر در سراسر کشور با کمبود فضاي آموزشي به ويژه در روستاهاي دورافتاده و استان‌هاي مرزي کشور روبه‌روست و معضلات مدارس فرسوده در شهرهاي استان سمنان هم دغدغه همگان و قابل لمس است که مي‌توان به چند باب ساختمان دبستان‌هاي در حال تخريب اشاره کرد که واقعا براي امنيت جاني معلمان و کودکان خطر جدي در اثر هر گونه بارندگي دارد که ساعت‌ها زير سقف‌هاي غيرمقاوم مشغول تحصيل مي‌باشند تا چرخ نيلوفري را به زير آورند.

به راستي اگر به عمر دبستان «مهران» چمران توجه‌اي داشته باشيم در سال 1326 توسط دکتر مهران خير خوشنام ساخته و به اداره فرهنگ وقت (آموزش و پرورش) اهدا نمود که حدود هفتاد سال از عمر پربرکت آن مي‌گذرد و در رديف پيرترين مدارس استان سمنان شناخته شده و دانش‌آموزاني از همين دبستان برخاسته که هم اينک به شهرت جهاني رسيده‌اند.

فراموش نکنيم پس از پيروزي انقلاب اسلامي همچون سال‌هاي دور، خيرين مدرسه‌ساز نيکونهاد و خيرانديش در شهرهاي استان پهناور سمنان، حتي در روستاهاي محروم براي صالحات و باقيات خود يعني ره‌توشه آخرت مبادرت به ساخت و ساز مدارس و ديگر اماکن عام‌المنفعه اقدام نموده و هنوز نامشان در تارک روزگاران همچون خورشيد مي‌درخشد ولي امروزه با توجه به افزايش جمعيت همچنان با کمبود مدارس روبرو هستيم که از نظر مساحت فرهنگي براي هر دانش‌آموز با استانداردهاي جهاني فاصله‌ي زيادي‌داريم بايد مرمت و بازسازي مدارس در حال تخريب را در اولويت کاري خود قرار دهيم که خداي نخواسته در اثر کوچکترين لرزش زمين پشيماني‌هايي به جاي خواهد ماند که ديگر تحت هيچ شرايطي خسارت جان کودکان بي‌گناه قابل جبران و بخشش نيست و سودي ندارد. البته مي‌توان به دبستان توکلي، حبيب بن مظاهر، چمران و. . . اشاره کرد در طول عمر همين مدارس قديمي در استان ما در اين ساليان دور چندين وزير و مديرکل آموزش و پرورش آمدند، نشستند، بخشنامه‌ها صادر کردند، برخاستند و رفتند ولي هنوز اين ديوارها و سقف‌هاي ترک‌خورده و شيارهاي حياط به دشواري نيم نفس مي‌کشند و دردمندانه داستان‌هاي غم انگيز مي‌سرايند به طوري که تمدن ارزش‌هاي ايران اسلامي تحت الشعاع قرار مي‌گيرد، سرزميني که وارث تاريخ و فرهنگ شکوفايي هفت هزار ساله است. مگر نه اين است که ادب، هنر ايران زمين در جهان زبانزد عام و خاص است و تنديس بزرگان شعر و ادبيات در کشورهاي پيشرفته جهان در ميادين اصلي يا سردرب دانشگاه‌هاي معتبر و مشهور هويداست و خودنمايي مي‌کند ما هم بدان فخر مي‌فروشيم که از اين آب و خاک مقدس برخاسته و دنيا را به حيرت و تعجب فرو‌برده‌اند؟

پس چرا برخي مدارس استان ما در حال تخريب است يا حداقل براي رفاه حال عموم مرمت و بازسازي نمي‌شود؟ چگونه براي کشورهاي همسايه، مراکز فرهنگي، ادبي، تفريحي و... به رايگان مي‌سازيم و با چشمان بهت زده اما صبورانه مي‌نگريم و همچنان به ميهن عزيزمان مهر مي‌ورزيم؟ چون ايمان قوي و گوهر و شرف هر ايراني براي حفظ خاک مقدس نواي خوش همدلي و همصدايي مي‌سراييم زيرا اين کشور عزيز متعلق به همه ماست و هر لحظه خردمندانه ايستاده‌ايم، ولي نبايد به سوي بن‌بست‌هاي فرهنگي، آموزشي، هنري، ورزشي و... گام‌ برداريم. بايد با جان و دل نسل آينده را بسازيم چون ايران فردا را خواهند ساخت. در خاتمه انتظار مي‌رود در اين ايام تابستان که مدارس تعطيل است و فرصت باقي است براي بازسازي دبستان‌هاي غيراستاندارد قديمي به سبک و سياق مدرن اقدام شود تا آيندگان را با آموزش عالي پرنشاط پرورش دهيم. انشالله


نسخه چاپي ارسال به دوستان